Halík a Žantovský navrhují Zelenského na Nobelovu cenu

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina), foto: Facebook / Володимир Зеленський
ČTK 31. března 2022 12:20
Sdílej:

Český kněz, teolog a filozof Tomáš Halík a někdejší diplomat a výkonný ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský navrhují, aby Nobelova cena za mír byla letos udělena ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Uvedli to v dopise, který zaslali předsedkyni Výboru pro udělování Nobelovy ceny míru Berit Reiss-Andersenové a který má ČTK k dispozici. Zelenskyj podle nich tím, jak v čele ukrajinského národa odolává ruské agresi, hájí mír pro celou Evropu.

Dopis podepsal ještě předseda Sekyra Foundation Luděk Sekyra, který s Halíkem spolupracuje. Navrhovatelé v něm píší, že ruská invaze na Ukrajinu není jen lokálním konfliktem. "Tato válka se stala symbolem boje za univerzální hodnoty," napsali. Ruský prezident Vladimir Putin podle nich nejprve okupuje regiony u hranic, potom celou Ukrajinu a pokud ho demokratický svět nezastaví, bude pokračovat dál.

Připomínají, že Zelenskyj měl po vypuknutí války možnost opustit zemi a odejít do bezpečí. Zvolil však druhou možnost a zůstal ve své vlasti, jako nejvyšší velitel ozbrojených sil i jako ten, kdo dodává milionům Ukrajinců pocit, že v této těžké době nezůstali sami. "Ukázal příkladnou odvahu, jednu z nejdůležitějších lidských ctností. Je to člověk, který inspiruje svět svou lidskostí a přesvědčením," napsali ve svém zdůvodnění toho, proč by měl Zelenskyj cenu dostat.

Halík to, že by si podle něj Zelenskyj zasloužil Nobelovu cenu, uvedl už 12. března při přebírání Komenského ceny v nizozemském Naardenu. Zmínil, že cenu by měl dostat ukrajinský prezident a ukrajinský lid.

"Přijímáme dnes Komenského cenu, připomínáme si muže, který zakusil utrpení války a exilu, ale neztratil důvěru v Boha, ve vítězství míru a humanitu. Jsem přesvědčen, že prezident Zelenskyj a lid Ukrajiny, který krvácí v zápasu za návrat míru, svobody a spravedlnosti, plně zaslouží Nobelovu cenu míru," uvedl tehdy český katolický kněz a myslitel.

Loni Nobelovu cenu za mír získali novináři Dmitrij Muratov z Ruska a Maria Ressaová z Filipín za svůj boj za svobodu slova. Letošního laureáta oznámí norský Nobelův výbor na začátku října.

Stalo se
Světové celebrity
Anne Hathaway

Anne Hathaway se rozplakala v televizi. Může za to Whoopi Goldbergová!

Americká herečka Anne Hathawayová se neubránila slzám během vystoupení v pořadu The View, kde ji vřelými slovy dojala moderátorka a herečka Whoopi Goldbergová. Hathawayová navštívila televizní show společně s hercem Mattem Damonem a režisérem Christopherem Nolanem, aby propagovali svůj nový filmový snímek Odyssea. Goldbergová využila příležitost k tomu, aby veřejně ocenila dosavadní kariéru i osobnostní růst mladší kolegyně.

Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry ztratil soudnost? Pořád se vnímá jako klíčový člen královské rodiny!

V rozhovoru pro podcast bývalého anglického ragbisty Joea Marlera se princ Harry vyjádřil ke svému povolání a popsal se jako otec na plný úvazek, veterán britské armády, princ z Anglie a vévoda. Nakonec se dohodli na označení vévoda.

Světové celebrity
Katie Price

Manžel Katie Price chtěl prodat jejich intimní videa? Modelka promluvila!

Britská celebrita Katie Price se vyjádřila ke zprávám, které tvrdí, že se její manžel Lee Andrews pokoušel prodat jejich soukromé nahrávky za čtvrt milionu liber. Bývalá modelka jakoukoliv existenci podobného materiálu rázně odmítla a uvedla, že se kvůli celému incidentu cítí ponížená a ublížená.

Světové celebrity
Robbie Williams

Robbie Williams žehlí skandál: Sjel se kokainem na fotbalovém MS?

Zpěvák Robbie Williams se vyjádřil k virálnímu videu z finále mistrovství světa ve fotbale mezi Španělskem a Argentinou. Vyvrátil v něm spekulace, že by bílá látka, která mu během živého rozhovoru vypadla z obličeje přímo na mikrofon, byl kokain. Dvaapadesátiletý britský interpret objasnil, že šlo o obyčejnou mentolovou bonboniérovou pastilku.