Hamáček v předvolební debatě pobouřil lidovce. Má se omluvit

Jan Hamáček
Jan Hamáček, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 7. října 2021 11:39
Sdílej:

Výzva předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka, aby lidovci hlasovali ve sněmovních volbách pro ČSSD, protože hlas pro jejich koalici s ODS a TOP 09 neodpovídá jejich hodnotám, pobouřila lídry KDU-ČSL i rodinu bývalého předsedy lidovců Josefa Luxe. Na někdejšího lídra KDU-ČSL se odvolal Hamáček ve čtvrteční debatě předsedů stran v České televizi.

"Koalice Spolu vás nereprezentuje, hlas pro Spolu je hlas pro ODS," uvedl dva dny před hlasováním Hamáček. Lidovci se sociálními demokraty podle něj hájili rodinné hodnoty, přičemž ODS byla proti. "Máme hodně společného a jsem přesvědčen, že kdyby byl Josef Lux v této situaci, volil by sociální demokracii," uvedl. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky Hamáček postupoval neférově a měl by se omluvit.

Vdova po bývalém lidoveckém předsedovi Věra Luxová se po Hamáčkově výroku postavila za koalici Spolu. "Důrazně odmítám tvrzení pana Hamáčka, že by můj manžel Josef Lux volil ČSSD. Já i moje rodina aktivně podporujeme koalici Spolu a jako hrdí členové KDU-ČSL vyzýváme všechny lidovce k volbě koalice Spolu. Program koalice Spolu je postaven na modelu sociálně tržního hospodářství, který můj manžel vždy podporoval," uvedla v tiskové zprávě KDU-ČSL.

Podle Jurečky byla Hamáčkova argumentace hodně za hranou férové diskuse. Poukázal na postoj Luxové a vyzval předsedu ČSSD k omluvě. Na twitteru připomenul, že Lux nesouhlasil s takzvanou opoziční smlouvou mezi sociálními demokraty vedenými tehdy současným prezidentem Milošem Zemanem a ODS Václava Klause a inicioval vznik Čtyřkoalice. Určitě by podle něj ČSSD nevolil a už vůbec ne tu, která ničí Česko ve vládě s hnutím ANO Andreje Babiše, kterou podporují komunisté.

Lux stál v čele KDU-ČSL osm let v dekádě po listopadu 1989. Dlouholetý místopředseda vlády a ministr zemědělství dovedl lidovou stranu na pozice, z nichž řadu let výrazně ovlivňovala či ovlivňuje politické dění v Česku. Jeden z nejrespektovanějších českých politiků 90. let minulého století zemřel ve věku 43 let v listopadu 1999. Odborníci i politici se shodují v tom, že díky Josefu Luxovi se z lidové strany po roce 1989 podařilo vytvořit důležitou politickou sílu.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Marek Eben

Eben terčem neúprosné kritiky. Bývalý český premiér si nebral servítky

Marek Eben je samozřejmě i letos jednou z tváří karlovarského filmového festivalu, přičemž se stále řeší jeho vystoupení na pátečním slavnostním zahájení. Konkrétně se do lidmi milovaného moderátora ostře opřel jeden z bývalých českých premiérů. 

Domácí
Hasiči, ilustrační fotografie.

Hasiči pokročili s likvidací požáru ve Zlíně. Budova se částečně zřítila

Hasičům se v noci na pátek podařilo lokalizovat požár jedné z budov v bývalém areálu Svitu ve Zlíně, která se z velké části zřítila. Požár je momentálně pod kontrolou, stupeň poplachu byl ze zvláštního snížen na třetí. 

České celebrity
Dagmar Havlová

Dagmar Havlová naznačila, kam v létě vyrazí na dovolenou

Dagmar Havlová se v poslední době objevuje často na stránkách médií. Svou roli sehrála kolem Knihovny Václava Havla, momentálně je pracovně na karlovarském filmovém festivalu. Přes léto se ale bývalá první dáma samozřejmě chystá i na dovolenou. 

Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Meghan údajně zvažuje, že do Británie nakonec přiletí!

Cesta Meghan Markle a dětí Archieho a Lilibet do Londýna zůstává pro nadcházející dny nejistá. Podle informací z blízkého okolí rodiny stojí za zvažováním jejich neúčasti především obavy bezpečnostního týmu vévody ze Sussexu. Hlavním problémem je chybějící aktualizace ze strany britského úřadu pro řízení rizik, jehož plánované březnové zasedání bylo bez vysvětlení odloženo.