Palestinské militantní hnutí Hamás v pondělí katarským vyjednavačům sdělilo, že je připraveno k propuštění 70 žen a dětí zadržovaných v Gaze, výměnou za pětidenní příměří s Izraelem. Uvedla to agentura Reuters.
"Příměří by mělo zahrnovat úplný klid zbraní a umožnit přísun humanitární pomoci všude do Pásma Gazy," uvedl Abú Ubajdá, mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu, v hlasové nahrávce zveřejněné na kanálu skupiny na platformě Telegram.
Zároveň obvinil Izrael z "otálení a vyhýbání se" dohodě. "Minulý týden zde bylo úsilí ze strany katarských bratrů o propuštění ženy a děti z řad nepřátelských zajatců výměnou za 200 palestinských dětí a 75 žen zadržovaných nepřítelem," uvedl dále Abú Ubajdá.
Palestinské militantní hnutí ale následně oznámilo, že pozastavuje jednání o propuštění rukojmí, které zadržuje v Pásmu Gazy od útoku na Izrael ze 7. října. Tento krok hnutí odůvodnilo izraelským bombardováním nemocnice Al Shifa v Gaze.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dříve naznačil, že "by mohlo dojít" k dohodě s hnutím Hamás o propuštění rukojmí. Nejmenovaný představitel Spojených států potvrdil, že možná dohoda o propuštění rukojmí, o které se v současnosti jedná, se týká výměny 80 žen a dětí za palestinské ženy a teenagery, které zadržuje Izrael. USA podle něj hledají i jiné možnosti a není jisté, jestli některá z nich bude úspěšná.
Pozastavení jednání ze strany Hamásu přišlo pár hodin poté, co izraelský nálet zničil kardiologické oddělení nemocnice Al Shifa, největšího zdravotnického zařízení v Pásmu Gazy. V okolí nemocnice zároveň probíhaly obtížné boje.
Červenec je každoročně měsícem, kdy si nejen v Česku připomínáme našeho nejslavnějšího českého zpěváka Karla Gotta. Krátce před nedožitými narozeninami mnohonásobného Slavíka se slovenští kolegové vydali k jeho hrobu. Co na místě viděli?
Čeští herci s oblibou vyrážejí na filmový festival do Karlových Varů. Výjimkou není ani Bolek Polívka, který si ve Varech nenechává ujít různé společenské události. Tentokrát se mu ale přihodilo něco, s čím opravdu nepočítal.
Příští víkend bude na našem území opravdu tropický, naznačuje aktuální výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší odpolední teploty opět překročí třicítku, v neděli se ale má ochladit.
Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024).
Pražané se od začátku příštího týdne musí připravit na další zásadní omezení automobilové dopravy v samém centru hlavního města. Upozornila na to Správa železnic, protože důvodem bude oprava části hlavního nádraží.
Eva Burešová už možná ani nevěřila, že se to ještě stane. Teď se ale raduje, protože návrat do původního stavu, jak to sama nazvala, po pěti letech opravdu nastal. Co přesně je u populární herečky a zpěvačky nového?
Marta Kubišová už si po většinu času užívá zasloužený důchod, ale jsou lidé, kteří ji stále dokážou přesvědčit, aby se chvíli pověnovala tomu, co ji před desítkami let proslavilo. Komu se to povedlo v současnosti?
Počasí se v Česku nese ve znamení oteplování a minima srážek, což v některých oblastech přidělává starosti. Meteorologové rozšířili již několik dní platnou výstrahu před požáry na další regiony, zejména na Moravě.
Dnes je Jiřina Bohdalová asi nejslavnější českou herečkou, ale jako každá umělkyně musela někdy začít. Jednu z jejích prvních rolí jí dal legendární režisér Václav Vorlíček.
Čas letních dovolených v zahraničí je už nějaký čas tady, což platí i pro slavné osobnosti. Výlet do ciziny se plánuje i v domácnosti Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Jeden z dvojice hvězdných manželů ale zůstane doma.
Babybox zachránil během prvního ryze červencového týdne další lidský život. V Kolíně někdo do schránky odložil chlapečka, který dostal jméno Libor. Dítě je podle dostupných informací v pořádku.
Velmi zajímavý průběh má návštěva prince Harryho doma ve Velké Británii. Mladší syn krále Karla III. dorazil sám a byl mu znemožněn nocleh v královském paláci. V jedné věci se ale nakonec na prince usmálo štěstí. Jde o jeho manželku Meghan a jejich děti.