Hannover částečně vypne teplou vodu a omezí topení. Chce ušetřit na plynu

Německé město Hannover hodlá na podzim a v zimě vypnout teplou vodu ve veřejných budovách nebo omezit vytápění kanceláří. Opatření dnes představili zástupci radnice ve snaze snížit o 15 procent spotřebu energií. Teplou vodu tak budou muset oželet například návštěvníci městských sportovišť a bazénů, napsala stanice Deutsche Welle. Radnice omezí také noční osvětlení veřejných budov a památek. K obdobnému kroku již přistoupil Berlín.

Voda

"Cílem je snížit spotřebu energií o 15 procent," uvedl starosta Hannoveru Belit Onay. Podle něj město, kde žije na půl milionu lidí, tím reaguje na riziko zastavení dodávek plynu z Ruska, na kterých je Německo závislé. "Každá uspořená kilowatthodina chrání naše zásoby plynu," dodal starosta.

Opatření budou platit od října do konce března v hlavní topné sezóně. Ve veřejných budovách radnice vypne teplou vodu. To znamená, že návštěvníci sportovišť a bazénu se v tomto období neosprchují teplou vodu, která bude chybět i na toaletách městských úřadů. Kanceláře radničních organizací budou vytápěny na maximálně 20 stupňů, technické prostory ale pouze na deset či 15 stupňů. S teplotou 15 stupňů budou muset počítat také návštěvníci krytých sportovišť. Ve školách se omezí vytápění během prázdnin, zatímco v muzeích a galeriích chce radnice snížit vytápění na minimální možnou teplotu, aby nehrozilo poškození uměleckých děl.

Hannoverská radnice také hodlá vypnout noční osvícení veřejných budov a památek, zastavit chod veřejných kašen a instruovat své zaměstnance, aby se chovali maximálně šetrně.

"Hlavní prioritou je udržet v chodu školy a jesle," uvedl starosta Onay. Podle zástupců města je situace znepokojivá. "Plynu je nedostatek, ale stále stačí na pokrytí poptávky," uvedl radní pro finance Axel von der Ohe. Opatření označil za prevenci.

Šetřit na energiích se chystají i další německá města. Berlínský senát ve středu schválil vypnutí osvětlení zhruba 200 památek v hlavním městě. Bavorský Augšpurk sníží vytápění městských bazénů a veřejných budov.

Snížení spotřeby plynu o 15 procent doporučila Evropská komise členským státům v reakci na riziko zastavení dodávek plynu z Ruska. Mezi doporučovanými opatření je právě i omezení vytápění veřejných prostor.

Témata: voda | Německo

Scholz k otázce víz: Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, viník není zřejmý

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, uvedla Moskva

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský útok na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Americký ministr obrany Austin má letos už druhý pozitivní test na covid

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a jeho kebinet podnikne před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:10 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Související:

Nejnovější