Harrisová v závěrečné kampaňové řeči varovala před Trumpem

Kamala Harrisová
Kamala Harrisová, foto: US Government
Marek Novotný 30. října 2024 08:52
Sdílej:

Viceprezidentka Kamala Harrisová v úterý večer opět varovala Američany před Donaldem Trumpem, který je jejím soupeřem v prezidentské volbě. Podle jejích slov by se v případě zvolení pustil na cestu odplaty vůči politickým rivalům i některým obyčejným Američanům. Harrisová naopak slíbila, že bude pracovat pro lidi.

"Za méně než 90 dní bude buď Donald Trump anebo já v Oválné pracovně," spustila Harrrisová podle CNN ve Washingtonu. Jak dopředu informovala stanice CNBC, úterní projev současné viceprezidentky byl její kampaní označován za závěrečný vzkaz voličům. Do termínu voleb včera zbýval přesně týden.

"Pokud bude zvolen, vstoupí Donald Trump prvního dne do úřadu se seznamem nepřátel. Když zvolíte mě, vstoupím tam se seznam priorit, které je potřeba udělat," slíbila kandidátka Demokratů, která mluvila zhruba 30 minut.

Pro vystoupení si zvolila místo, kde Trump promluvil ke svým příznivcům po minulých volbách a oni jen krátce poté zaútočili na Kapitol. Harrisová v té souvislosti vykreslila letošní prezidentské volby jako existenční volbu mezi svobodami, které ona hodlá chránit, a chaosem a rozdělováním společnosti, což jsou věci, které přisuzuje Trumpovi.

"Trump chce využít americkou armádu proti občanům, kteří s ním jednoduše nesouhlasí. Proti lidem, které označuje za vnitřní nepřátele. To není kandidát na prezidenta, který myslí na to, jak zlepšit váš život," zdůraznila politička. "To je někdo nestabilní, posedlý pomstou," podotkla.

Harrisová konstatovala, že americká demokracie nevyžaduje souhlas všech občanů ohledně všech témat. "To není americká cesta. Máme rádi dobrou debatu. To, že s námi někdo nesouhlasí, z něj nedělá vnitřního nepřítele. Ať jde o rodinu, sousedy, spolužáky či spolupracovníky," dodala.

Úterní program kandidátky Demokratů podle CNBC neměl obsahovat jen projev ve Washingtonu. Viceprezidentka se chystala poskytnout pět rozhovorů lokálním televizním stanicím, v nichž chtěla cílit na nerozhodnuté voliče v klíčových městech jako Detroit, Milwaukee, Philadelphia a Pittsburgh.

Americké prezidentské volby proběhnou v úterý 5. listopadu. Kampaň před nimi byla turbulentní, přičemž Harrisové se původně netýkala. Měl se totiž opakovat souboj Trumpa s Bidenem, který však odstoupil ve prospěch své nejbližší spolupracovnice. Situaci ovlivnil také neúspěšný atentát na Trumpa.

Stalo se
České celebrity
Aňa Geislerová

Geislerovou ocení na festivalu. Nebude sama, cenu dostane i Lábus

Festival Letní filmová škola Uherské Hradiště, jehož 52. ročník se koná od 24. do 30. července, prozradil první hosty a odtajnil programové sekce. Výroční ceny letos získají Anna Geislerová, Jiří Lábus a francouzský režisér animovaných filmů Michel Ocelot. Festival slavnostně zahájí česká premiéra filmu Wirbel režiséra Tomáše Hubáčka.

Domácí
Miloš Zeman

Pavel není erudovaný politik, míní Zeman. Prezidentovi se prý nedá věřit

Exprezident Miloš Zeman se domnívá, že prezident Petr Pavel může na summitu NATO vyjadřovat odlišné názory, než má vláda premiéra Andreje Babiše (ANO), která si nepřála účast hlavy státu na aliančním jednání. Zeman také vyčetl Pavlovi, že se dostal do konfliktu s kabinetem. 

České celebrity
Jitka Boho

Byla tam i žádost o ruku. Jitka Boho přiznala ctitele

Vztahy Jitky Boho nejsou neznámou. Zejména ten poslední s hercem Lukášem Langmajerem se v médiích řešil hodně, takže lidé dobře vědí, že modelka je znovu k mání. Jak sama prozradila, o nápadníky nemá nouzi. 

Počasí
Léto, ilustrační fotografie.

Výhled počasí do konce července. Meteorologové řekli, kdy bude nejvíce pršet

Příští týden bude teplejší než ten probíhající, poté se opět nepatrně ochladí. Taková jsou očekávání meteorologů, kteří připravili aktuální dlouhodobý výhled. Nejvíce srážek má pak spadnout na přelomu července a srpna.