Londýnský hasičský sbor vyhlásil stav pohotovosti kvůli požárům, které vypukly na území Velkého Londýna. Nejrozsáhlejší je oheň ve čtvrti Wennington na východě města, kde je v akci 100 hasičů s 15 vozidly. Letecké záběry z místa vysílá televize Sky News.
V Británii dnes padl teplotní rekord, poprvé tam je více než 40 stupňů Celsia. Meteorologové na londýnském letišti Heathrow naměřili 40,2 stupně. Dosavadní maximum 38,7 stupně Britové zaregistrovali v roce 2019. Nad částmi Británie prší, jen málo deště ale kvůli horkému vzduchu dopadne až na zem.
Podle starosty Londýna Sadiqa Khana je situace kritická a hasičský sbor je pod "ohromným tlakem".
"Podmínky jsou obtížné. Náš sbor je v dobré kondici, je trénovaný a na toto jsme připravení. Ale je to rozhodně výzva. Horko je na bezprecedentní úrovni," řekl Jonnathan Smith, asistent komisaře Londýnského hasičského sboru televizi Sky News.
BREAKING: A large fire has broken out and has spread to a residential area in Wennington, Greater London as temperatures exceed 40C in the UK for the first time.https://t.co/tZQg6n04ME 📺 Sky 501, Virgin 602, Freeview 233 and YouTube pic.twitter.com/pdnEDru8DH
— Sky News (@SkyNews) July 19, 2022
Úřady nabádají k maximální opatrnosti při manipulaci s ohněm, především při vyhazování cigaret, a odrazují lidi od venkovního grilování a rozdělávání táboráků.
"Užívejte si sluníčko, ale mějte na paměti, jak vaše chování dopadá na práci záchranných složek," uvedl Smith.
Kromě Wenningtonu hoří také například v londýnské čtvrti Croydon, kde se podle informací hasičů vznítila suchá tráva. Celkem jsou ale momentálně na území Velkého Londýna v akci stovky hasičů a 106 hasičských vozidel, z toho nejvíce v Upminsteru (30), Wenningtonu (15) a Pinneru (12).
Manželství Karlose Vémoly a Lely Ceterové se rozpadlo už před nějakým časem, přesto se vztahy mezi bývalými partnery nezdály být nějak dramatické. Až nyní se zápasníkovi podařilo přilít olej do ohně. Dokonce už se mluví o soudu.
Začíná týden na přelomu července a srpna, od kterého se zejména očekává návrat tropického počasí. Dnešek tomu ale ještě nasvědčovat nebude. Místy se totiž má hodit i deštník, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Je to dnes přesně rok, co odešel legendární herec a komik Jiří Krampol. Mnozí fanoušci se zřejmě s jeho úmrtím dodnes nevyrovnali, ale sám bavič podle jednoho z přátel už v závěru života tušil, že mu čas neúprosně dochází.
Unikátní dokument o skupině Oasis od Stevena Knighta v režii Dylana Southerna a Willa Lovelacea bude mít světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Film vstoupí do českých kin od 10. září 2026. Ještě letos zamíří exkluzivně na Disney+ mimo USA a na Hulu a Disney+ ve Spojených státech.
Česko v neděli zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel známý výtvarný umělec a hudebník Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie či rektor Akademie výtvarných umění. Podle ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé) odešel autor, který po desítky let utvářel dějiny moderního českého umění.
Přes deset let byla TV Barrandov spojena především s osobou Jaromíra Soukupa. To už sice dva roky neplatí, ale úpadek televizního byznysu se nedaří zastavit. Důkazem je i nejnovější informace o stěhování televize z Barrandova mimo Prahu.
Tereza Kerndlová se během tohoto týdne podělila o velmi smutnou novinku. Po patnácti letech přišla o milovaného pejska, který byl jejím oddaným čtyřnohým kamarádem.
Dlouholetý poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) se další měsíc nesmí zdržovat ve společné domácnosti s manželkou. Děčínský okresní soud prodloužil předchozí vykázání politika, který je podezřelý z domácího násilí.
Policie obvinila pětatřicetiletou ženu z vraždy v případu závažného zločinu, který se ve čtvrtek stal v Jablonci nad Nisou. Podezřelou již soud poslal do vazby, ke kauze se již nebudou zveřejňovat další informace.
Babyboom v českém šoubyznyse bude brzy pokračovat i díky Charlotte Štikové z jedné velmi dobře známé rodiny. Mladší sestru Ornelly Koktové ale v těchto dnech potkala nepříjemná situace. Až si někteří lidé mohli dělat starost o nenarozené miminko.
Tuzemští televizní diváci před nějakým časem přijali zprávu o konci Honzy Dědka na obrazovkách. Prima se totiž s moderátorem nedohodla na pokračování spolupráce. Nyní to vypadá, že nastalé situace se rozhodla využít konkurenční televizní stanice.
Do Česka se v následujících dnech vrátí tropické počasí, které bude úřadovat i během prvního srpnového víkendu. Maxima se budou blížit čtyřicítce, než přijde ochlazení. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).