Hasiči dál zápolí s požárem v Řecku. Je největším, jaký EU kdy zaznamenala

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Marek Novotný 30. srpna 2023 21:25
Sdílej:

V severovýchodním Řecku nadále zuří největší požár od doby, co si Evropská unie začala před více než dvěma desítkami let dělat o podobných událostech záznamy. Zásah se aktuálně soustředí na oblast národního parku Dadia, zapojeni do něj jsou i čeští hasiči.

Živel aktuálně zuří už dvanáctým dnem, jeho šíření započalo v sobotu 19. srpna nedaleko přístavního města Alexandroupolis. Na svědomí má 20 z celkových 21 úmrtí souvisejících s ohněm, k nimž došlo v Řecku během uplynulého týdne, informoval Washington Post.

Oheň už spálil přes 81 tisíc hektarů země, vyplývá z informací unijní služby Copernicus. Jde o největší lesní požár od chvíle, co si EU vede záznamy. Začala s tím v roce 2000. V akci je aktuálně přes 470 hasičů, jimž ze vzduchu pomáhá 11 letadel a pět helikoptér. Hlavní úsilí se soustředí na lesy v národním parku Dadia.

Řeckým kolegům pomáhají i čeští hasiči, přičemž v jejich řadách dojde na konci pracovního týdne ke střídání. "Naši hasiči a záchranáři budou dál pomáhat v Řecku," oznámil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí večer na sociální síti X. Zasahující tým se podle něj sice v pátek vrátí do Česka, vystřídají ho ale čerstvé síly. Má jít o šest desítek hasičů.

"Pečlivě jsme přitom zvážili, jestli hasiče můžeme postrádat, protože i u nás měli teď nejen kvůli přívalovým dešťům spoustu práce. Řecko ale čelí jednomu z nejničivějších požárů ve svojí historii a jsem rád, že jsme žádosti o pomoc mohli vyhovět. Všem účastníkům mise děkuju a přeju, aby se ve zdraví vrátili domů," dodal Rakušan.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák mluvil na Letné o drzosti. Ozval se Filip Turek

Jméno Zdeňka Svěráka je v těchto dnech hodně skloňované. Legendární umělec, který oslaví během probíhajícího týdne kulaté 90. narozeniny, už v sobotu promluvil na demonstraci na pražské Letné. Zřejmě i do něj si rýpl jeden z výrazných politiků současné vládní koalice. 

České celebrity
Lela Vémola

Lela Vémola si konečně odpočala. Po roce neuvěřitelného stresu

Vémolově manželce Lele občas opravdu není co závidět. Kolem zápasníka se toho v poslední době semlelo poměrně dost. Je navíc jasné, že štvanice na Karlose ještě bude pokračovat. Proto si jeho žena váží každé chvíle, kdy si může odpočinout. 

Počasí
Ilustrační fotografie

Zimní počasí se vrací. Netýká se to jen Česka, upozorňují zahraniční experti

Tuzemští i zahraniční meteorologové upozorňují na ochlazení, které v nadcházejících dnech nastane na evropském kontinentu. Podle expertů z ciziny se máme připravit na to, že chladno bude až do Velikonoc. 

Světové celebrity
Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson přiznal, co už je nad jeho síly

Jeremy Clarkson, známý bouřlivák a bývalá hvězda pořadu Top Gear, se v posledních letech našel v roli farmáře na svém pozemku v Oxfordshire. Ačkoliv se mu na jeho farmě Diddly Squat, kterou proslavil seriál na platformě Amazon Prime, daří krotit traktory i hospodářská zvířata, v kuchyni narazil na nečekaného soupeře. Pětašedesátiletý moderátor se otevřeně přiznal, že domácí práce a vaření jsou pro něj obrovským bojem, který možná přesahuje jeho schopnosti.