Hasiči na Štědrý den zasahovali u 45 požárů, nikdo se nezranil

Hasiči v Česku na Štědrý den zasahovali u 45 požárů, loni jich bylo 52. Nikdo při nich nezemřel, sedm lidí se zranilo. Předběžná škoda je 30,4 milionu korun, což je výrazně více než v předchozích letech. Důvodem je zejména požár zemědělské haly se senem a stroji Klášterci u Vimperku, který podle odhadů způsobil škodu 25 milionů korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Pavla Jakoubková.

Ilustrační fotografie.

Nejvíce požárů bylo v sobotu v Praze, hasiči jich tam zaznamenali sedm. Pouze jeden ale přímo souvisel s Vánocemi. Večer hořel v rodinném domě v Božejovické ulici vánoční strom. Příčinou byla neopatrnost při používání prskavky. "Plameny zničily stromek, podlahu, část okenního rámu a vánoční dárky. Zplodiny hoření poškodily malbu stěn a stropu v obývacím pokoji domu," sdělil ČTK mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Škoda je odhadnuta na dva miliony korun. Čtyři lidi museli ošetřit záchranáři.

"Několik jednotek hasičů bylo vysláno do Smiřic, kde elektrická požární signalizace v zámecké kapli Zjevení Páně hlásila požár," uvedla Jakoubková. Šlo ale jen o technickou závadu, zásah byl tedy vyhodnocen jako planý poplach. V Karlových Varech hasiči likvidovali požár vánočního stromečku a zařízení obývacího pokoje. Dva lidé se nadýchali toxického kouře. Příčina zjišťují vyšetřovatelé, výše škody zatím nebyla určená.

Ve Středočeském kraji bylo požárů šest, v jižních Čechách pět, v Ústeckém kraji a na Vysočině shodně čtyři. Naopak ve Zlínském kraji hořelo pouze jednou. Požár v bytovém domě v Jablůnce na Vsetínsku podle předběžných odhadů způsobil škodu za jeden milion korun. Nikdo při něm neutrpěl zranění.

Podle škody největší požár byl v Klášterci u Vimperku v Jihočeském kraji. Sklad se senem a stroji tam začal hořet odpoledne. Vzhledem k rozsahu platil druhý ze čtyř stupňů požárního poplachu. Večer už byl požár pod kontrolou a dál se nešířil. Příčina jeho vzniku zatím stanovená nebyla.

Dohromady měli hasiči o Štědrém dnu 370 výjezdů, nejvíce za posledních pět let. Výrazně přibylo zejména takzvaných technických zásahů, kterých bylo 236. V Brně-Chrlicích se pravděpodobně pod tíhou tajícího sněhu propadla střecha, pod kterou byly zaparkované obytné vozy. Po dohodě se statikem ji hasiči stabilizovali, a zabránili tak její destrukci. Mráz a tající sníh poškodil také střechu budovy ubytovny v Karlových Varech, hasiči ji provizorně zakryli. Sníh ze střechy odklízeli i v Moravské Třebové, kde promáčel stropy bytu.

Hasiči v sobotu rovněž zasahovali u 49 dopravních nehod. Například na Vysočině u obce Kralice nad Oslavou havarovaly tři osobní vozy a jeden nákladní. Nehoda se obešla bez zranění, ale hasiči museli ze silnice odstranit asi 400 litrů uniklé nafty.

Témata: požáry | hasiči

V Praze se dokončuje dohoda o koalici

02.02.2023 18:36 Aktualizováno Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Piráti a STAN v Praze finalizují dohodu o magistrátní koalici, o…

Spojenci by měli v podpoře Ukrajině projevit víc odvahy, řekl Pavel AFP

02.02.2023 18:14 Zvolený český prezident Petr Pavel v rozhovoru s francouzskou agenturou AFP řekl, že spojenci by…

Vláda chce prověřit marže zemědělců, potravinářů a řetězců

02.02.2023 18:08 Vláda chce prověřit ceny u zemědělců, potravinářských podniků a obchodních řetězců. Cílem je…

ANO pošle dopis Pavlovi, chce v něm shrnout problémy společnosti

02.02.2023 12:45 Opoziční hnutí ANO chystá dopis zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi. Chce v něm mimo jiné shrnout…

ČSÚ: Výdaje na bydlení rostly poprvé za poslední roky více než příjmy

02.02.2023 12:42 Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich…

ANO bude prosazovat neděli jako den jednodenních voleb

02.02.2023 12:36 Aktualizováno Opoziční hnutí ANO bude v souvislosti s vládními zákony na úpravu voleb ve Sněmovně navrhovat, aby…

Politologové: Pavel nyní připravuje politickou scénu na své budoucí…

02.02.2023 12:25 Je běžné, že zvolení, ale ještě neinaugurovaní prezidenti vstupují do kontaktů s jinými hlavami…

Za zapojení do bojů na Ukrajině muž opět dostal 20 let vězení

02.02.2023 12:19 Za zapojení do bojů na Ukrajině v řadách separatistů mezi lety 2016 a 2020 dnes soud znovu uložil…

VZP: Lidé neznají cenu léčby hrazené z pojištění

02.02.2023 11:36 Lidé neznají cenu léčby hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Všeobecná zdravotní pojišťovna …

Počasí v Česku komplikuje dopravu, omezilo provoz na D1

02.02.2023 09:08 V Česku se po středečním sněžení na některých místech vyjasnilo a teploty klesly pod nula stupňů…

Související:

Nejnovější