Hasiči v Českém Švýcarsku stále nacházejí pomocí dronů, termokamer či dalekohledů místa se zvýšenou teplotou. S kontrolami po požáru, který se rozhořel 24. července, jim pomáhají i strážci parku, na pomoc se vypravili také pracovníci z národních parků na Šumavě, v Krkonoších či Podyjí. ČTK to dnes řekl mluvčí správy parku Tomáš Salov.
Objevená ložiska, většinou doutnající půdu, hasiči prolévají vodou a rozhrabávají motykami, informoval ČTK mluvčí hasičů Milan Rudolf. Doplnil, že dnes částečně pomohl slabý déšť.
Místa se zvýšenou teplotou objevily drony už ráno, byla v okolí Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Přes den se ložiska vyskytla i u Křídelní stěny. Od pátku, kdy si správa převzala poslední hašené území, se objevilo několik míst, která byla potřeba dohasit, řekl Salov. Hasiči například podchytili jedno takové místo na pravém břehu Edmundovy soutěsky.
Nejrozsáhlejší požár v České republice vznikl 24. července, vystřídalo se u něj zhruba 6000 hasičů. Od počátku minulého týdne záchranáři postupně opouštěli České Švýcarsko. Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa parku. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Mluvčí hasičů dnes ČTK řekl, že se střídají po 24 hodinách.
Rezervaci střeží policie i strážci, hlídají, aby do míst, kde hořelo, někdo neoprávněně nešel. "Nezaznamenali jsme vážnější incidenty. Lidé nevstupují, kam nemají," řekl Salov. Dodal, že o víkendu přistihli dobrovolní strážci tři výletníky, kteří se chtěli vydat za Šaunštejn, kde už pro ně může být pohyb nebezpečný. Ministerstvo životního prostředí prodloužilo v pátek omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko až do konce prázdnin. Přes noc je park zcela zavřený, od 21:00 do ranních 6:00 je tam vstup zakázán.
Pracovníci správy parku prochází částmi poničenými od požáru. Škody zatím správa nevyčíslila. Zřejmě to ještě potrvá, řekl Salov. Podle jeho vyjádření se Pravčická brána a soutěsky do konce srpna neotevřou, musí se udělat kontrola stromů a skal. Porosty jsou místy značně poničené a stromy by mohly popadat.
Hraniční přechod do Německa Hřensko/Schmilka zůstane ještě nejméně dnes zavřený, kdy se otevře, není jasné. Na saské straně silnici používají hasiči s technikou, řekla dnes ČTK mluvčí policie Eliška Kubíčková. Silnice do Hřenska na české straně je průjezdná od soboty.
Od sobotního rána se mohou do evakuované obce Hřensko a jejích částí Mezná a Mezní Louky vracet místní, nutná je ale povolenka. V oblasti Mezná a Mezní Louka je asi 80 domů, dvě třetiny z nich obývají chalupáři. Silnice mezi Hřenskem a Mezní Loukou, kterou by za běžných podmínek lidé k návratu využili, ale zůstává zavřená. Jsou tam nebezpečné stromy a vozovka je poškozená těžkou technikou hasičů.
Cesta Meghan Markle a dětí Archieho a Lilibet do Londýna zůstává pro nadcházející dny nejistá. Podle informací z blízkého okolí rodiny stojí za zvažováním jejich neúčasti především obavy bezpečnostního týmu vévody ze Sussexu. Hlavním problémem je chybějící aktualizace ze strany britského úřadu pro řízení rizik, jehož plánované březnové zasedání bylo bez vysvětlení odloženo.
Trenér týmu Kansas City Chiefs Andy Reid prozradil jednoduchou, ale dojemnou manželskou radu, kterou novomanželům Taylor Swift a Travisi Kelceovi udělil komik Adam Sandler během jejich svatebního obřadu. Sandler, který celou svatbu v newyorské hale Madison Square Garden v pátek osobně oddával, doporučil slavnému páru, aby se líbali při každé možné příležitosti.
Důchody slavných jsou v Česku vděčným tématem, protože lidé mají občas tendenci závidět celebritám. Mnohé osobnosti tuzemského šoubyznysu ale do důchodu vlastně ani nejdou. Příkladem je například legendární rocker Petr Janda z kapely Olympic.
Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zveřejnil aktuální lékařskou zprávu, podle které nemá žádné zdravotní potíže. Ošetřující lékař konstatoval, že Pavel je zdravotně plně způsobilý k vykonávání jedné z nejvyšších politických funkcí v zemi.
Napětí mezi Jaromírem Soukupem a Agátou Hanychovou se rozhodně nevytrácí. V červnu proběhlo další soudní stání, kde byl osobně přítomen pouze podnikatel. Soukup se ale nepotřebuje vidět s bývalou partnerkou z očí do očí. Slovně útočit totiž umí i přes internet.
Světovou popmusic zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřela legendární velšská zpěvačka Bonnie Tyler. Naposledy vydechla v nemocnici v Portugalsku, kde byla hospitalizována kvůli zdravotním problémům, s nimiž se potýkala v závěru života.
Hasiči od čtvrtečního dopoledne zasahují u požáru výškové budovy ve Zlíně. Hoří jedna z budov v bývalém areálu Svitu, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Podle záchranných složek se očekávají značné materiální škody.
I po sedmi letech se řeší neslavný rozhovor bývalého prince Andrewa pro pořad Newsnight. BBC se rozhodla zjistit, zda syn zesnulé královny Alžběty II. mluvil v interview pravdu. Nově získané informace naznačují, že nikoliv.
Charlotte Gottová sice úspěšně zahájila sólovou pěveckou kariéru, ale v létě stále tráví čas tím, co rádi dělají i její vrstevníci. Fanouškům se tak v neděli opět přihlásila z jednoho ze svých výletů do zahraničí.
Počasí v Česku má vliv i na sucho. Experti očekávají, že v následujících dnech, kdy se počítá s oteplením a úbytkem srážek, se situaci v zemi opět zhorší. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ondřej Brzobohatý se po oznámení rozpadu dalšího manželství držel raději v ústraní. To ale není možné dělat věčně, proto se v uplynulých dnech konečně ukázal na veřejnosti. Populární hudebník a syn legendárního herce měl ale jeden zásadní požadavek.
Ruští sportovci zřejmě budou mít možnost se zúčastnit již příštích olympijských her ve Spojených státech amerických. Mezinárodní olympijský výbor totiž přerušil suspendaci Moskvy, která vešla v platnost v souvislosti s její invazí na sousední Ukrajinu.