Hasiči v Česku za celý dnešní den evidují 267 technických pomocí, uvedli na twitteru v souvislosti se silným větrem. Nejvíc jich měli ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Dlouhodobý denní průměr je kolem 360 zásahů včetně výjezdů k požárům a autonehodám.
Středočeští hasiči už dřív na twitteru oznámili, že od 08:00 do 19:00 vyjížděli k 55 událostem spojeným se silným větrem. Nejčastěji odstraňovali spadlé stromy a pomáhali u uvolněných částí střech nebo předmětů. V Praze 4 se silný vítr podílel na požáru střechy rodinného domu, jiskře z komína pomohl podpálit krov. Hasičský vyšetřovatel odhadl škodu na 100.000 korun, uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Silný vítr způsobuje problémy v této zimě opakovaně. Před týdnem v neděli měli hasiči napilno kvůli větru ještě výrazně víc. Od půlnoci do 16:00 tehdy vyjížděli k víc než 2300 technickým pomocem.
Výstraha meteorologů před silným větrem platí pro většinu Česka do dnešní půlnoci a pak znovu od pondělních 09:00 do 21:00. Foukat může v nárazech rychlostí až 70 kilometrů v hodině. Sněžku dnes odpoledne zasáhl dokonce vítr o rychlosti orkánu, v nárazech měl rychlost až 144 km/h, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Ve vyšších polohách může také silně sněžit, na horách může napadnout až půl metru sněhu, hrozí sněhové jazyky a závěje.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“