Požár alzheimer centra v Roztokách: Dva mrtví, 55 zraněných a škody za desítky milionů

V Roztokách hoří alzheimer centrum
V Roztokách hoří alzheimer centrum, foto: HZS Středočeského kraje
ČTK 1. června 2022 20:56 | akt. 2. června 2022 07:41
Sdílej:

Při požáru alzheimer centra v Roztokách u Prahy zemřeli dva lidé. Hasiči je našli při dohašování a postupu budovou. Na twitteru to uvedla záchranná služba. Dalších 55 lidí se zranilo, dva jsou v kritickém stavu. Jde tak o jeden z nejtragičtějších požárů v domovech pro seniory za poslední roky.

Podle předběžného odhadu způsobil oheň škodu asi 70 milionů korun, uvedli hasiči na webu. Rozsáhlý požár vypukl ve středu večer. Dnes asi v 03:00 začali hasiči rozebírat konstrukci budovy a kolem 04:00 dostali požár pod kontrolu. Zásah stále pokračuje, uvedli hasiči po 06:00 na twitteru. Příčina vzniku požáru zatím není známa.

"Při dohašování a postupu budovou bohužel středočeští hasiči objevili dvě mrtvé osoby a jednu osobu se středně těžkým zraněním, kterou naši záchranáři odvezli sanitou do Oblastní nemocnice Kladno," uvedli záchranáři. Mluvčí středočeských hasičů Tereza Sýkora Fliegerová Radiožurnálu řekla, že hasiči budou na místě požáru zasahovat minimálně do dnešního dopoledne. Ve středu vyhlásili nejvyšší, zvláštní stupeň požárního poplachu. S požárem bojovalo až 23 jednotek, což bylo téměř 100 hasičů.

Situace na místě 👇 pic.twitter.com/v9LvG8NlwF

— Policie ČR (@PolicieCZ) June 1, 2022

Událost byla hlášena ve středu v 19:15. Hasiči seniory z hořící budovy v Nádražní ulici evakuovali po nastavovacích žebřících. Budova byla podle mluvčí hasičů požárem zcela zasažena, vnitřkem už se nebylo možné dostat ven. Mluvčí krajské záchranné služby Monika Nováková uvedla, že personál opustil objekt před příjezdem záchranářů. Na místo také přijel evakuační autobus hasičů, který převezl 13 klientů bez zranění do obdobného centra na Jižním Městě.

Záchranáři vyhlásili ve středu večer kvůli požáru tzv. traumaplán, používaný u událostí s větším počtem zraněných. "Jsou tam drobná zranění a dominuje tzv. inhalační trauma, to znamená nadýchání se zplodin hoření," uvedl ke zraněným při požáru centra ředitel středočeské zdravotnické záchranné služby Pavel Rusý. "Rozsah zásahu byl relativně výjimečný počtem postižených," dodal.

Na místě je vyhlášen už 3. stupeň poplachu. Probíhají hasební práce z vnějšku budovy. Na místě zasahuje 17 jednotek, včetně @HasiciPraha. Probíhá evakuace osob z budovy. https://t.co/6lAkw6ZVok pic.twitter.com/ap4PpYLlkw

— HZS ScK (@HZS_ScK) June 1, 2022

Za posledních deset let si požáry v domovech důchodců nebo domech s pečovatelskou službou vyžádaly dva životy jednou, a to v lednu 2013. Při požáru domova s pečovatelskou službou v Příboru na Novojičínsku zemřely dvě seniorky a dalších pět lidí se zranilo. Neštěstí tehdy zavinila závada na přístroji, který zajišťuje přísun kyslíku.

Roztocké alzheimercentrum má kapacitu 60 lůžek. Kromě domova se zvláštním režimem poskytuje také služby denního stacionáře. Provozovatelem je skupina Domov Alzheimer, která provozuje obdobná zařízení v Mostě, Přerově a Lázních Darkov na Karvinsku.

Stalo se
Sport
Ilustrační foto

Wimbledon viděl finále dvou Češek. Na Navrátilovou či Kvitovou navázala Nosková

Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024). 

Domácí
Praha, ilustrační fotografie.

Hrozí dopravní kolaps v Praze? V centru začne po víkendu zásadní omezení

Pražané se od začátku příštího týdne musí připravit na další zásadní omezení automobilové dopravy v samém centru hlavního města. Upozornila na to Správa železnic, protože důvodem bude oprava části hlavního nádraží. 

České celebrity
Eva Burešová

Tajemství účesu Evy Burešové. Po pěti letech se konečně dočkala

Eva Burešová už možná ani nevěřila, že se to ještě stane. Teď se ale raduje, protože návrat do původního stavu, jak to sama nazvala, po pěti letech opravdu nastal. Co přesně je u populární herečky a zpěvačky nového? 

České celebrity
Václav Neckář a Marta Kubišová

Marta Kubišová zavzpomínala na zlaté časy. Zpívá v nové písničce

Marta Kubišová už si po většinu času užívá zasloužený důchod, ale jsou lidé, kteří ji stále dokážou přesvědčit, aby se chvíli pověnovala tomu, co ji před desítkami let proslavilo. Komu se to povedlo v současnosti?