Zásah hasičů v roztockém alzheimer centru je oficiálně ukončený, objekt dnes předali majiteli. Při středečním požáru v něm zemřeli dva lidé, 55 se zranilo. Vyšetřování příčiny požáru potrvá zřejmě několik měsíců, bude třeba zpracovat řadu znaleckých posudků, řekly ČTK mluvčí středočeských hasičů Tereza Sýkora Fliegerová a středočeská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
Policie vyšetřuje případ jako podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Škoda dosáhla asi 70 milionů korun.
Centrum začalo hořet ve středu kolem 19:00. Hasiči vyhlásili čtvrtý, tedy nejvyšší, stupeň požárního poplachu, na místě jich zasahovalo zhruba 100, seniory bylo třeba z hořící budovy v Nádražní ulici evakuovat po nastavovacích žebřících. Pod kontrolu dostali oheň přibližně po devíti hodinách, poté následovalo dohašování a dohlížení kvůli případným skrytým ohniskům. Dnes ve 3:30 předali hasiči budovu majiteli, který na ni musí ještě 48 hodin dohlížet. Předtím místo opět hasiči prohlédli. "Celé to zkontrolovali termokamerou," uvedla Sýkora Fliegerová.
Odborné posudky bude zpracovávat mimo jiných Technický ústav požární ochrany v Praze. Závěry vyšetřovatel hasičů podle Sýkory Fliegerové poté předá policejním vyšetřovatelům. "Oni je budou vyhodnocovat," doplnila mluvčí hasičů.
Podle trestního zákona může pachateli v případě prokázání obecného ohrožení z nedbalosti hrozit až osmiletý, respektive desetiletý trest. Záležet bude na přesné kvalifikaci trestného činu a také například na tom, zda případný podezřelý porušil povinnost vyplývající z jeho povolání či funkce. Zatím není vyloučena žádná vyšetřovací verze, příčinou mohlo být úmyslné jednání, nedbalost či třeba technická závada. V centru rekonstruovali dělníci plynovou kotelnu, zatím není jasné, zda to mohlo s požárem nějak souviset. "Kriminalisté Krajského ředitelství policie Středočeského kraje se v souvislosti s požárem centra zabývají nejen příčinami požáru, ale ve vztahu ke způsobeným následkům i komplexně odpovědností jednotlivých osob," řekla ČTK Suchánková.
Mluvčí policie dnes také upozornila, že policisté, záchranná služba ani hasiči nemají standardně k dispozici informace o počtu klientů v jednotlivých zařízeních sociální péče a podobných, má je pouze provozovatel. Reagovala tak na některé spekulativní informace ohledně toho, že složky integrovaného záchranného systému neznalosti počet klientů v zařízení. Všechny složky záchranného systému podle ní pracovaly s aktuálními informacemi.
Případné upřesnění škody bude podle policejní mluvčí známé zřejmě až za několik týdnů. Znalci budou zkoumat mimo jiné zajištění požární ochrany objektu.
Letošní udílení Zlatých globů ovládlo video, které se okamžitě stalo virálním hitem. Kamera zachytila padesátiletého Leonarda DiCapria, jak u stolu neobyčejně animovaně a s humornými gesty něco vysvětluje svému doprovodu. Fanoušci na internetu okamžitě začali spekulovat, koho herec tak nadšeně bavil a co bylo tématem jejich hovoru. Záhadu nyní objasnila jeho kolegyně Teyana Taylor, která potvrdila, že onou osobou byla právě ona.
Princ z Walesu udělal v zákulisí nečekaný krok, který odborníci na vztahy s veřejností označují za mistrovský tah v budování vlastní image. Do svého týmu v Kensingtonském paláci angažoval Lizu Ravenscroftovou, špičkovou expertku na krizový management. Podle analýz nejde o panickou reakci na aktuální problém, ale o strategickou přípravu na blížící se návrat prince Harryho do Spojeného království.
Elon Musk se rozhodl zahájit právní bitvu o výhradní péči o svého ročního syna Romula, kterého má s Ashley St. Clair. Miliardář a šéf společností Tesla či SpaceX své úmysly oznámil na platformě X v reakci na příspěvky uživatelů, kteří jej k tomuto kroku vyzývali. Důvodem je Muskovo přesvědčení, že jeho syn je v ohrožení kvůli změně postojů jeho matky k transgender komunitě.
Jaromír Nohavica překvapil návštěvníky koncertu jiného písničkáře, když se objevil na pódiu a zazpíval písně The Beatles. Neuniklo to ani televiznímu moderátorovi Jakubu Železnému, který využil příležitosti a do hudebníka si rýpl.
Jakub Prachař se v poslední době víceméně vzdal jedné výdělečné činnosti, která jej před lety také proslavila. Řeč je o moderování. Známý herec a bavič přiznal, že důvodem je strach.
Nebezpečí, které v posledních dnech představuje ledovka, nepomine ani během následujících hodin. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu vydal novou výstrahu, která upravuje časovou a územní platnost varování před zmíněným jevem.
Pavel Nedvěd se loni po letech v zahraničí vrátil do českého fotbalu, aby mu pomohl, konkrétně aby pomohl národnímu týmu z pozice manažera. Jak nyní přiznal, na zdejší prostředí si stále teprve zvyká. A naznačil, že některé věci by se mohly zlepšit.
Vazební stíhání Karlose Vémoly v ostře sledované kauze pokračuje, i když se zápasník nachází po operaci ve vězeňské nemocnici. Nyní se objevily informace, které naznačují zásadní zvrat v případu. Známý sportovec by se podle nich mohl dostat na svobodu.
Americký prezident Donald Trump vyzval protestující íránské občany, aby pokračovali v demonstracích proti režimu ve své zemi. Podle jeho vlastních slov je na cestě pomoc, kterou ale blíže nespecifikoval. Ve Washingtonu však dnes mají proběhnout důležitá jednání.
Poslední víkend do Česka přinesl mrazivé a na sníh bohaté počasí. O nadcházejícím víkendu bude situace jiná. Meteorologové nečekají prakticky žádné srážky, přes den má navíc být nad nulou. Vyplývá to z informací uvedených na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jana Boušková se poprvé po vleklých zdravotních problémech ukázala na veřejnosti. Fanoušci jsou samozřejmě rádi, ale teď budou vyhlížet její návrat do televize či do divadla. Známá herečka ještě zásadní rozhodnutí neudělala.
Tragédie se stala v lyžařském středisku Bad Gastein v rakouských Alpách. Třináctiletý chlapec z České republiky tam mimo sjezdovku strhl lavinu, přičemž ho sníh zavalil a usmrtil. Záchranáři se hocha snažili oživit, ale nepodařilo se jim to. O smutné události informoval deník Kronen Zeitung.