Hasičským zásahem roku je likvidace následků tornáda na Moravě

Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)
Následky tornáda na Moravě (24.6.2021), foto: Mariusz Stankowski / INCORP images
ČTK 2. června 2022 21:43
Sdílej:

Hasičským zásahem loňského roku se stala likvidace následků tornáda na jižní Moravě. Ocenění získali příslušníci hasičského sboru Jihomoravského kraje. Hasičem roku se pak stal Richard Franc z Moravskoslezského kraje za velení týmu, který hasil rozsáhlé lesní požáry v Řecku. ČTK to dnes oznámila Pavla Jakoubková z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Tornádo loni 24. června vpodvečer na Břeclavsku a Hodonínsku poškodilo asi 1200 domů, šest lidí zemřelo. Jihomoravští hasiči byli na místě jako první. Porota ankety ale vyslovila uznání všem 7500 hasičům z 556 jednotek, kteří ve zničených oblastech pomáhali. Za pomoc obětem tornáda získali ocenění také psychologové a interventi z Psychologické služby HZS ČR. Stali se kolektivem roku.

Druhé místo mezi zásahy patří likvidaci rozsáhlých lesních požárů v Řecku v oblasti Arkádie. Výběr hasičů z celé republiky bojoval s požárem v náročném terénu a v neznámých podmínkách deset dní. Situaci jim komplikoval mimo jiné nedostatek vody k hašení a vysoké teploty vzduchu. Richard Franc velel v Řecku týmu 36 lidí. Třetí skončil zásah domažlických hasičů u železniční nehody, která se stala v srpnu nedaleko obce Milavče v Plzeňském kraji.

Mezi jednotlivci získal druhé místo velitel družstva hasičské stanice v Žamberku František Hovad za záchranu pěti dětí, které propadly do zamrzlého rybníka. Třetí místo porota udělila technikovi stanice v Aši Janu Mojcherovi. Zachránil řidiče havarované dodávky.

Nejlepším projektem je Tísňová SMS. Umožňuje komunikaci pomocí textových zpráv s operačními středisky HZS bez nutnosti registrace. Projekt se připravoval od roku 2018 a do provozu byla služba uvedena na začátku letošního roku, přičemž od té doby podle poroty zachránila několik životů. V dalších kategoriích byli oceněni velitelé či civilní zaměstnanci.

Profesní anketu Hasič roku vyhlašují společně ministr vnitra a generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR od roku 2009. Odborná porota letos vybírala z 56 nominací, což je o 12 méně než v loňském roce.

Stalo se
Světové celebrity
Andrew a Tristan Tateovi

Influenceři Andrew a Tristan Tateovi byli zatčeni!

Bratři Andrew a Tristan Tateovi, známí jako kontroverzní internetoví influenceři, byli v Miami zatčeni federálními úřady USA na základě britského zatykače. Podle dostupných informací zasáhl úřad US Marshals Service na základě žádosti Velké Británie o jejich vydání. Samotný zatykač je v současné době úřady veden jako tajný.

České celebrity
Tereza Kostková

Na sobě rozhodně nešetří. Kolik Tereza Kostková utrácí za plastiku?

Herečka Tereza Kostková, která nedávno oslavila padesáté narozeniny, vděčí za svůj mladistvý vzhled nejen genetickým předpokladům, ale také pravidelným návštěvám klinik estetické medicíny, kde za péči o pleť utrácí nemalé finanční částky.

České celebrity
Makhmud Muradov

Makhmud Muradov sestřelil kritiky. Poslal jim jasný vzkaz!

Zápasník Makhmud Muradov vzkázal svým kritikům, že z České republiky neodjede a nikdo ho nevyhodí. Bojovník, který se stal jednou z hlavních tváří nové organizace G MMA vedené Jakubem Jírou, tak reagoval na pochybnosti o svém právu pobývat v zemi. Pro Muradova znamenal přechod do nové organizace velký krok, přičemž se netají tím, že za ním stojí vysoká finanční odměna.

České celebrity
Patricie Pagáčová

Patricie Solaříková se stala terčem ostré kritiky!

Herečka Patricie Solaříková se ve svém nejnovějším vyjádření ostře ohradila proti vlně negativních komentářů, které se zaměřily na její postavu, konkrétně na velikost jejího poprsí.