Hejtman Vondrák se k odchodu z hnutí ANO nechystá

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) se zatím nechystá následovat ostravského primátora Tomáše Macuru a z vlastního rozhodnutí nyní neopustí hnutí. Hejtman to dnes řekl ČTK. Vondrák i Macura, který odchod z hnutí oznámil v pondělí, delší dobu kritizují směřování hnutí a v prezidentské volbě nepodpořili jeho předsedu Andreje Babiše, ale Petra Pavla.

Ivo Vondrák

Primátor v souvislosti se svým odchodem z hnutí uvedl, že na zastupitelském klubu nabídne k dispozici primátorskou funkci a nechá o svém dalším působení v čele města rozhodnout své kolegy. Ve čtvrtek pak informoval o tom, že vedení hnutí začalo na členy klubu vyvíjet nátlak, aby podpořili jeho odchod z primátorské funkce. Vondrák uvedl, že v současné době cítí podporu svých kolegů z hnutí v krajském zastupitelstvu. "Měli jsme v pondělí klub zastupitelů a pochopil jsem z toho podporu tam zůstat a v podstatě dělat ty věci, co dělám. Takže zatím o tom (odchodu z ANO) neuvažuji. V okamžiku, že bych cítil, že by mě mí kolegové chtěli zradit nebo něco takového, tak to samozřejmě má smysl," řekl Vondrák.

Jeho rozhodnutí neovlivňuje ani fakt, že jeho vyloučení z hnutí požaduje předsednictvo ANO. Nový předseda ostravské organizace Richard Vereš ve čtvrtek uvedl, že předsednictvo ostravské oblastní organizace se na svém úterním jednání nebude zabývat pouze děním okolo primátora Macury, ale rovněž bude řešit návrhy předsednictva hnutí na vyloučení hejtmana Vondráka a náměstkyně ostravského primátora Zuzany Bajgarové z hnutí ANO. Předsednictvo požadovalo i vyloučení Macury, který ale z hnutí mezitím odešel sám.

"Tyto dva tam ale ještě budeme muset projednávat," uvedl ve čtvrtek Vereš k Vondrákovi a Bajgarové. Podle něj se návrhem na vyloučení podle stanov nejprve bude zabývat oblastní organizace a následně i krajské předsednictvo. O vyloučení ale rozhoduje celostátní předsednictvo, pro něhož podle Vereše jejich stanoviska nejsou závazná. "V daný okamžik to chci dobojovat do konce, protože to už je taková moje povaha. Prostě uvidíme, jak budou argumentovat," doplnil Vondrák, který se minulý týden vzdal postu místopředsedy hnutí.

Primátor Macura ve čtvrtek hovořil o tom, že vedení hnutí tlačí nejen na změnu na postu ostravského primátora, ale i na odchod moravskoslezského hejtmana. Ostravské zastupitelstvo se sejde příští středu, příští krajské zastupitelstvo bude 10. března.

Stávající systém stavebního spoření je podle Bartoše neefektivní

26.03.2023 13:44 Stávající systém stavebního spoření je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) v…

Jurečka: Lidé pracující na DPP budou muset odvádět více na důchod

26.03.2023 13:20 Lidé pracující na dohodu o provedení práce asi budou muset podle ministra práce a sociálních věcí…

Fiala uvítal dohodu Německa s EK ohledně budoucnosti aut

25.03.2023 17:33 Za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU označil premiér Petr Fiala (ODS) páteční…

Zemřel Emil Boček, válečný veterán a bývalý pilot RAF

25.03.2023 15:24 Aktualizováno Zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček…

Pekarová tvrdí, že nedostatek léků by mohly vyřešit dodávky z Jižní Koreje

25.03.2023 08:48 Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to…

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Související:

Nejnovější