Hilšer: Kdybych dostal procent, byl bych spokojen

Prezidentský kandidát Marek Hilšer by pokládal za úspěch svůj postup do druhého kola volby. Řekl to dnes novinářům při odchodu z volební místnosti na pražském Pohořelci. Dodal ale, že je realista. Jaký očekávat výsledek neví, a to i po zkušenostech ze své kandidatury před pěti lety. Voličům vzkázal, aby přišli k volbám.

Marek Hilšer

Hilšer potvrdil, že volil sám sebe. "Potřebuju každý hlas," podotkl šestačtyřicetiletý lékař, který kandiduje s podporou 13 senátorů. Na dotaz, s jakým výsledkem počítá, odpověděl, že vůbec netuší. "V minulých volbách mi předpovídali jedno, dvě procenta, a měl jsem pak 8,8 procenta. Možná, že to bude méně, možná, že to bude více," pokrčil rameny.

"Kdyby to bylo 25 procent, já bych byl spokojen," řekl s úsměvem. "Úspěchem by bylo druhé kolo. Samozřejmě jsem také realista, ale musí se bojovat až do konce. Jestli má člověk za co bojovat a o co usilovat, tak musí být ochoten jít pro vítězství a třeba i pro prohru," pokračoval.

"Můj vzkaz pro voliče je, abychom šli všichni k volbám, je to svátek demokracie. Pokud možno beze strachu, bez obav. Já věřím, že to všechno dobře dopadne. Ať hlasujeme tak, aby to bylo pro každého z nás dobré a především pro celou naši zemi," dodal.

K místnosti ve volebním okrsku 1001 to měl Hilšer ze svého domova doslova jen pár kroků. Stejně jako před pěti lety ho tu k volbám doprovodila jeho manželka Monika, rovněž lékařka. Vzali s sebou i jedno ze dvou dětí, které se manželům v mezidobí po první prezidentské volbě narodily.

Před pěti lety byl Hilšer nejmladším z účastníků souboje o Hrad, předtím byl známý jako občanský aktivista.V prvním kole skončil s 8,83 procenta hlasů pátý, tedy přesně ve středu všech kandidátů. Vedle účastníků druhého kola Miloše Zemana a Jiřího Drahoše jej tehdy předstihli také senátor a diplomat Pavel Fischer s 10,23 procenta a těsně také textař Michal Horáček s 9,18 procenta hlasů. Z těchto lidí tentokrát kandiduje pouze Fischer.

Po první prezidentské volbě se stal rodák z Chomutova Hilšer senátorem, v horní komoře působí jako nestraník od října 2018.

Hilšerův volební okrsek se nachází v objektu Městské knihovny poblíž Lorety a ministerstva zahraničních věcí. Po otevření volební místnosti se tu na urnu stála fronta. Mezi starousedlíky z Hradčan přišla volit například i řádová sestra. Hilšer dorazil zhruba hodinu po začátku voleb.

Podpora uprchlíků z Ukrajiny se možná změní

07.02.2023 19:22 Podpory uprchlíků z Ukrajiny se možná změní. Zpřísnit by se měly od července podmínky pro nárok na…

K návrhu na očkování v lékárnách a u zubařů se politici zřejmě nevrátí

07.02.2023 15:25 Poslanci se už nebudou zabývat vládním návrhem, který měl umožnit očkování proti covidu-19 také v…

SPD je proti navyšování věku odchodu do důchodu

07.02.2023 13:37 Opoziční hnutí SPD je proti zvýšení věku pro odchod do důchodu na 68 let místo nynějších 65 let. Na…

Soud potvrdil osvobození Janouška v kauze kolem společnosti Chambon

07.02.2023 13:27 Osvobození podnikatele a lobbisty Romana Janouška a dalších čtyř lidí v kauze úhrad pro společnost…

Jurečka po diskusi s odbory či zaměstnavateli věří v posun v Nexenu

07.02.2023 12:42 Aktualizováno Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří tomu, že se dnes…

Češi se podle studentů nechají snadno zmanipulovat sociálními sítěmi

07.02.2023 09:09 Většina Čechů se nechá snadno zmanipulovat tím, co vidí na sociálních sítích. Myslí si to tři…

Zeman potvrdil, že Rychetského nástupce už nejmenuje

06.02.2023 18:48 Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního…

Zemřel Lubomír Štrougal, komunistický premiér se dožil 98 let

06.02.2023 17:51 Aktualizováno Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to…

Lipavský se zaměří na ekonomickou diplomacii nebo aktualizaci systému Drozd

06.02.2023 16:53 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se letos chce v resortu zaměřit na ekonomickou diplomacii,…

Případů akutních respiračních infekcí v Česku za minulý týden neubylo

06.02.2023 14:50 Případů akutních respiračních infekcí v ČR bylo za minulý týden zhruba stejně jako o týden dříve.…

Související:

Nejnovější