Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes u krypty pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil během své třídenní návštěvy Prahy jako první německý prezident. Steinmeier na místě položil věnec, poté zamířil na prohlídku krypty.
Český prezident Miloš Zeman za návštěvu pietního místa Steinmeierovi poděkoval. "Byl první německý politik, který do této krypty zavítal. Chápu to jako velmi symbolické gesto," uvedl ve vyjádření pro tisk.
V minulosti se do krypty vypravilo pouze několik prezidentů a významných představitelů cizích států. Památník navštívili rakouský prezident Heinz Fischer, britský princ Charles a jeho manželka Camilla, řecký, bulharský a kyperský prezident či nynější britský premiér Boris Johnson v roli ministra zahraničí. V roce 1995 kryptu navštívil německý velvyslanec v Praze Rolf Hofstetter.
Německý prezident položením věnce uctil památku parašutistů, kteří v červnu 1942 zemřeli po boji s německou přesilou. Mezi padlými byli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. V kostele a kryptě zemřeli také Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Josef Bublík a Jaroslav Švarc. Nejen jejich památku od roku 1995 připomíná přímo v cyrilometodějském chrámu umístěný Národní památník hrdinů heydrichiády.
Prezidentská kolona dorazila k chrámu od Karlova náměstí kolem 10:20. V čele jely policejní motocykly a vozy s majáčky, silný provoz v Resslově ulici se na krátký čas omezil. Německý prezident u chrámu položil kytici, uvázanou z bílých a červených anturií a žlutých a světle červených mečíků. Poté se v doprovodu své manželky pozdravil s duchovními chrámu a vstoupil do krypty. Zhruba po čtvrthodinové návštěvě německá delegace ještě vystoupala po schodišti k pomníku popravených odbojářů, spolupracovníků a příbuzných parašutistů, který je na podestě kostela. Tam zapálila svíci. Krátce před 11:00 se pak sedm policejních motocyklistů znovu rozjelo a kolona se dala do pohybu směrem k Hradu.
Před návštěvou krypty se německý prezident krátce zastavil s praneteří Jana Kubiše Dagmar Raupachovou. "Tu symboliku návštěvy považuji za důležitou. Podceňovat by se neměla. Je pro budoucnost v pořádku. Jsem vděčná, když si lidé vzpomenou. Parašutisté byli mladí muži, kteří měli život před sebou. Šli do toho bez vidiny jakékoliv odměny a chtěli bojovat za vlast, byť to někomu může dnes znít jako fráze. Kousek z té fráze by v naší společnosti ale měl zůstat s tím, že je správné obětovat něco pro celek," řekla ČTK Raupachová, která s sebou přinesla rudou růží.
Uvedla, že se setkala se Steinmeierem už dřív, když byl německým ministrem zahraničí. "Upozorňovala jsem na ten moment, kdy jsme o tématu (činu výsadkářů) tehdy mluvili. Zmínila jsem pak, že jsem taky advokát. On říká, že advokáti musí držet pospolu. Byl to velmi uvolněný rozhovor. Potom přistoupila jeho žena, která je také právnička. Oba jsou velmi příjemný a rozumný pár," popsala krátký rozhovor Raupachová. Dodala, že setkání vnímá jako poctu. Podle Kubišovy praneteře by si společnost měla uvědomovat, jak velký milník v průběhu druhé světové války čin výsadkářů představoval. "Máme na to být právem hrdi," uzavřela Raupachová.
Steinmeier dorazil na návštěvu ČR ve středu odpoledne. Dnes jednal se svým protějškem Zemanem, v plánu má i schůzky s předsedy Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). V pátek se setká i s premiérem Andrejem Babišem (ANO).
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.
Felix Slováček v úterý vyprovodil milovanou Aničku na poslední cestu, ale v nejnovější zpovědi se vrací do neděle 6. dubna, kdy dcera po statečném boji s rakovinou zemřela. Stalo se tak v obklopení nejbližšími osobami. Jak vypadaly její poslední chvíle mezi námi?
Finská veřejnoprávní televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Autorkou materiálu je kameramanka Ivana Čukanová, která je poskytla pro připravovaný dokument o současném Slovensku.
Jedna z dlouhodobě nejpopulárnějších českých kapel se uprostřed koncertní šňůry potýká s velkými personálními problémy. Zpěváka J.A.R. Dana Bártu postihlo zranění, které hudebníky zcela zásadně limituje. Co se mu stalo?
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Jaromír Soukup se měl už o nadcházejícím víkendu vrátit do ringu, ale skutek utekl. Organizátoři v uplynulých dnech oznámili, že sobotní zápas kontroverzního podnikatele se neuskuteční. Fanoušci se ale boháče mezi provazy dočkají, nicméně až později.
Po dvou dnech s letními teplotami pozorujeme v Česku výraznou změnu počasí. Na značné části území prší a nejde o jen tak ledajaký déšť. Může se v něm objevit saharský prach, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Radostnou novinku ve čtvrtek oznámila Veronika Khek Kubařová. Jen několik týdnů před 38. narozeninami se pochlubila, že s manželem čekají po deseti letech manželství prvního potomka.
Počasí se o víkendu mírně ochladí. Oproti předchozím dnům se v sobotu letních teplot nedočkáme, v neděli ale podle ČHMÚ.cz bude citelně tepleji.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.