Pražský magistrát připravuje harmonogram ukončení dobrovolnické pomoci ukrajinským uprchlíkům na hlavním nádraží v současné podobě. Pomoc by se měla vrátit do původní podoby, kdy tam byl pouze informační stánek. ČTK to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Ke konci května svou činnost na nádraží ukončí pracovníci Organizace pro pomoc uprchlíkům, iniciativa Hlavák své další působení v místě zvažuje. Podle organizací na nádraží i nadále nocují v nevyhovujících podmínkách stovky lidí, převážně romského původu.
Praha se potýká s nedostatečnou ubytovací kapacitou a jedná s vládou a ostatními kraji o přemístění uprchlíků do krajů, které nejsou tolik vytíženy. Asistenční centrum (KACPU) ve Vysočanech, které slouží pro Prahu a Středočeský kraj, odbavilo asi 90.000 lidí. Kvůli nedostatku ubytovacích kapacit a situaci na nádraží Praha vybudovala v polovině května stanové městečko v Troji.
"V průběhu tohoto týdne dojde k několika jednáním, která se týkají situace na hlavním nádraží. Budeme pochopitelně řešit tu situaci tak, jak se vyvíjí. Vzniká v tuto chvíli nyní harmonogram konkrétních aktivit (ukončení dobrovolnictví), které by se měly odehrát, aby to skutečně bylo řízené, plánované a koordinované," řekl Hřib.
Pomoc neziskových organizací na hlavním nádraží zastřešuje Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU), která chce své působení ke konci května ukončit. Důvodem jsou především podmínky, které na nádraží nyní jsou. Původně plánovaný informační stánek se podle Geti Mubeenové z OPU změnil v poskytování humanitární pomoci. OPU i další organizace v minulých týdnech upozorňovaly na nevyhovující podmínky, v kterých uprchlíci na nádraží přebývají. S OPU zřejmě skončí i další neziskové organizace. Dobrovolnická iniciativa Hlavák podle své mluvčí Mlady Hoškové chce uprchlíkům i nadále pomáhat, zatím není jasné jakou formou.
Na hlavním nádraží nyní fungují takzvané smíšené hlídky, které tvoří dobrovolníci a policisté z cizinecké policie. Uprchlíkům vysvětlují situaci a řeší s nimi další kroky. "Zdá se, že to funguje, protože se začal snižovat počet lidí, kteří přebývají na hlavním nádraží, takže problém se postupně řeší a já věřím, že i vyřeší," řekl Hřib.
Také podle Mubeenové činnost cizinecké policie situaci na nádraží pomohla. I nadále ale podle ní v místě nocuje v průměru 350 lidí, tedy více, než jaká je kapacita provizorního přístřeší. Podle Hoškové o víkendu odjelo humanitárním vlakem do města Přemyšl na polsko-ukrajinské hranici asi 200 lidí. "Je to tedy lepší v tom, že číslo je menší, podmínky jsou na nádraží ovšem stejně alarmující, ne-li horší, například co se týče zásobování jídlem," napsala ČTK Hošková. Podle ní se situace na nádraží od založení stanového městečka "nijak radikálně nezměnila".
Cílem je podle primátora to, aby se služby pro uprchlíky na hlavním nádraží vrátily do původní podoby. Tedy, aby tam byl pouze informační stánek a uprchlíci přijíždějící na nádraží se v něm dozvěděli potřebné informace.
Hřib bude společně s ostatními hejtmany a představiteli vlády a ministerstev rovněž jednat o přerozdělování uprchlíků do ostatních krajů. V metropoli jich je podle primátora na 1000 obyvatel oproti některým krajům až čtyřikrát více. Hřib dnes zopakoval, že důležité je, aby vláda, potažmo ministerstva, do diskuse zapojily zástupce samospráv, kterých se problém týká. Praha hrozila kvůli přetížení uzavřením KACPU. To nakonec odložila do 31. května. Pak situaci vyhodnotí a rozhodne se, jak bude postupovat.
Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 351 315 lidem z Ukrajiny, v neděli jich přibylo 520. Cizinecké policii se přihlásilo více než 254 tisíc osob, 1320 jen za včerejší den.
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.