Hlavním úkolem při pomoci Ukrajině je nyní vytrvat, uvedl ministr Lipavský

Jan Lipavský
Jan Lipavský, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 31. ledna 2023 12:28
Sdílej:

Hlavním úkolem při podpoře Ukrajiny, která čelí ruské invazi, je nyní udržet jednotu Západu a vytrvat. Shodli se na tom dnes ministři zahraničí Česka a Slovenska Jan Lipavský a Rastislav Káčer na tiskové konferenci po společném jednání na Slovensku.

"My jako Česko pomáháme hodně. Hlavní otázkou pomoci nyní je naše vytrvalost, naše setrvání. Evropská unie byla schopna přijmout sankční balíky, makroekonomickou pomoc," řekl Lipavský.

Podle šéfa české diplomacie je třeba se připravit na dlouhý konflikt na Ukrajině, protože se nezdá, že by ruský prezident Vladimir Putin chtěl ustupovat ze svých imperiálních a koloniálních snů o rozšiřování ruského území.

Lipavský také řekl, že Česko přijalo půl milionu válečných uprchlíků, dodává zbraně na Ukrajinu a Kyjevu poskytlo i humanitární pomoc.

"Imperiální rozpínavost je evidentní. Musíme vytrvat, musíme dodržet jednotu v koalici, která Ukrajinu podporuje," uvedl Káčer.

Oba ministři také podpořili integrační ambice Ukrajiny. "Česko plně podporuje evropské aspirace Ukrajiny. Ukrajinci bojují na život a na smrt, aby nebyli další moskevskou gubernií, aby tam svoboda, demokracie a aby uhájili svou suverenitu a teritorialitu," řekl Lipavský.

Lipavský i Káčer vyjádřili zklamání nad kritickými výroky maďarského premiéra Viktora Orbána vůči EU. "Já jsem Evropan, věřím evropskému projektu. Slyšet slova o tom, že se Evropa hroutí, tak to rozhodně odmítám," řekl český ministr. Jeho slovenský kolega označil Orbánova prohlášení za otřesná.

Lipavský vyjádřil vděk za to, že slovenská prezidentka Zuzana Čaputová už o víkendu osobně blahopřála Petru Pavlovi ke zvolení českým prezidentem. Podle Káčera se zvolením Pavla sblíží zahraniční a bezpečností politika i na úrovni prezidentů ČR a Slovenska.

Stalo se
České celebrity
Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová pohořela u Ústavního soudu. Šlo o zabavený obraz

Jiřina Bohdalová nepochodila u Ústavního soudu, kde si stěžovala na zajištění obrazu, který zakoupila za půldruhého milionu. Následně se ukázalo, že jde o padělek. Dílo bude i nadále v soudní úschově, informovala o tom Česká televize. 

Zahraničí
Ilustrační fotografie.

Švýcaři stále vyšetřují tragický požár v baru. Jeden z vlastníků jde do vazby

Jeden z vlastníků baru ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana, kde došlo k tragickému požáru během silvestrovských oslav, byl zadržen a umístěn do vazby. Informoval o tom web DW. Smutnou událost nepřežily desítky lidí. 

České celebrity
Pavel Trávníček

Pavel Trávníček se znovu narodil. Po operaci zůstává na JIP

Konec obav o Pavla Trávníčka to sice ještě není, ale rodina prince z legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku se konečně vyjádřila k jeho zdravotnímu stavu. Lékaři zachránili život slavného herce, prozradila jeho manželka na sociální síti. 

Světové celebrity
princezna Eugenie

Princezny Beatrice a Eugenie si během svátků definitivně vybraly stranu

Princezny Beatrice a Eugenie vyslaly během vánočních svátků v Sandringhamu jasný vzkaz o své loajalitě ke královské koruně. Přestože jejich rodiče, princ Andrew a Sarah Ferguson, strávili svátky v soukromí ve Windsoru, obě sestry se plně zapojily do oficiálního programu monarchie. Jejich postoj k rodinným povinnostem a instituci jako takové nyní shrnul blízký rodinný přítel v sedmi slovech: „Pro monarchii žijí a dýchají každým dnem.“