Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se nedohodla s Piráty o koalici v Praze a v jednáních pokračovat nebude. Namísto toho zahájí jednání o podpoře menšinové rady, osloví všechny strany v zastupitelstvu s výjimkou SPD. Novinářům to řekli členové vyjednávacího týmu Spolu po dnešní schůzce se zástupci Pirátů a STAN.
Podle dosluhujícího primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) Spolu stále trvá na tom, že bude mít pozici primátora i většinu v jedenáctičlenné radě města, což je pro Piráty nepřijatelné. Předseda zastupitelského klubu hnutí ANO Patrik Nacher následně ČTK řekl, že hnutí je ochotné podpořit menšinovou radu Spolu, ale jen do konce února,
Zatím není jasná přesná podoba menšinové rady, vše podle členů Spolu teprve vyplyne z dalších jednání. Podle nominanta na primátora Bohuslava Svobody (ODS) nabídla koalice Pirátům zásadní ústupky například v podobě přenechání gesce dopravy, ale ti neustoupili. Hřib se naopak vyjádřil v tom smyslu, že Spolu neustoupila v zásadních věcech vůbec a nebylo by legitimní, aby fakticky mohla s výsledkem 25 procent ve volbách o městě rozhodovat sama.
Premiér a předseda ODS Petr Fiala by ve vedení Prahy preferoval stejné složení jako ve vládě, tedy Spolu se STAN a Piráty. Vznik koalice Spolu a hnutí ANO podle něj není na stole. "Není to optimální situace. Moje preference, a myslím, že i předsedů ostatních koaličních stran, byla taková, abychom se dokázali v Praze domluvit. Ale jsem přesvědčen, že na celostátní politiku a politiku vlády to nebude mít vliv," řekl dnes Fiala novinářům v albánské Tiraně, kde se účastní summitu zemí Evropské unie a západního Balkánu.
Hnutí ANO v minulosti nabídlo Spolu dočasnou podporu menšinové rady. Nacher řekl, že nabídka stále platí a hnutí je ochotno Spolu v zastupitelstvu podpořit. Stále však jde o časově omezenou nabídku, v případě dohody by podle Nachera ANO dalo koalici Spolu čas do konce února, aby sestavila většinovou radu.
Letošní vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá 73 dní, a je tak nejdelší v historii Česka. Od voleb na podzim 1994 se na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo jen o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni už po necelých dvou týdnech od voleb.
Svoboda a další členové Spolu dnes uvedli, že je v zájmu všech Pražanů, aby na pražské vládě vznikla co nejrychleji dohoda, a jednání s Piráty nikam nevedla. Požadavek na většinu v radě pro Spolu je podle Zdeňka Zajíčka (ODS) zásadní a Piráti ho kategoricky odmítli, což potvrdil i Hřib. "Není dál v tomto směru o čem jednat," řekl Zajíček.
Dodal, že koalice Spolu pro vznik magistrátní koalice na vládním půdorysu udělala maximum. Zatím podle něj není jasné, jestli by případná menšinová rada byla složená pouze ze zástupců Spolu, nebo i jiných stran, jestli půjde o dočasné nebo trvalé řešení, nebo jestli se dokonce během jednání nepodaří domluvit většinovou koalici. Zástupci Spolu by nicméně byli rádi, aby vedení Prahy bylo zvoleno na už dvakrát přerušeném ustavujícím zastupitelstvu, které bude pokračovat 15. prosince.
"Základní blokační problém je v tom, že Spolu vůbec neustoupilo ani o píď ze svých požadavků a nadále si představují, že s výsledkem méně než 25 procent hlasů budou vládnout celému městu sami," řekl po jednání Hřib. Dodal, že problém je podle Pirátů i v tom, že by podle návrhu Spolu měl vzniknout zvláštní radní pro investice. "V gescích vlastně zůstávají jenom provozní záležitosti, na kterých se ani nelze nějak politicky profilovat," řekl. Zajíček k tomu uvedl, že radní pro investice by měl mít na starosti primárně velké projekty.
Místopředseda STAN Jan Lacina po jednání řekl, že dnešní schůzka pro něj a jeho kolegy přinesla rozčarování. Dodal, že za adekvátní uspořádání v radě by považoval pět míst pro Spolu, čtyři pro Piráty a dvě pro STAN. Město podle něj potřebuje definitivní radu, a ne nějaké prozatímní řešení. Po odpoledním jednání předsednictva STAN pak Lacina doplnil, že prohlášení Spolu o ukončení jednání s Piráty pro něj bylo překvapivé. "Byla to pro nás novinka, kterou jsme se dozvěděli až z médií, ačkoliv už ráno nám bylo jasné, že vyjednávání mezi Spolu a Piráty vede k nedohodě," řekl. Debata na dnešním předsednictvu podle něj byla emocionální a vzejde z ní doporučení pro výbor pražské organizace, který zasedne příští týden.
Postup Spolu na twitteru kritizoval lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. "Ukázalo se, že bohužel Spolu nemyslelo koaliční jednání vážně. Vždy chtělo většinu v radě, což neodpovídá výsledku voleb. Byla šance na stabilní koalici fungující v zájmu Prahy. Teď to směřuje k opoziční smlouvě založené na ekonomických zájmech jednotlivců, k nestabilitě a chaosu," uvedl.
Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, když získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 a třetí Piráti se 13 zastupiteli. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.
Britský hudebník Phil Collins se po delší době objevil na veřejnosti, když zavítal do Buckinghamského paláce. Pětasedmdesátiletý zpěvák a bubeník se zúčastnil oslav 50. výročí založení charitativní organizace The King's Trust, kterou v minulosti pod názvem The Prince's Trust založil král Karel III. Na prestižní společenské akci nechyběla řada dalších známých osobností, jako jsou herci Benedict Cumberbatch, Idris Elba a George Clooney s manželkou Amal, nebo zpěvák sir Rod Stewart, se kterým se Collins vyfotografoval.
Britský princ Harry a jeho manželka Meghan, vévoda a vévodkyně ze Sussexu, chystají pro streamovací platformu Netflix nový celovečerní film z prostředí války v Afghánistánu. Snímek bude založen na skutečných událostech a zachytí britské vojáky pod obléháním. Projekt vyvíjí jejich produkční společnost Archewell, která jako předlohu využije knihu s názvem No Way Out, jejímž autorem je major Adam Jowett.
Hollywoodská hvězda Sharon Stone prožívá další bolestné období. Ve středu na svém Instagramu oznámila, že zemřel její nejstarší bratr Michael „Mike“ Stone. Bylo mu 74 let. Herečka ve svém příspěvku uvedla, že její bratr skonal po dlouhé nemoci.
Meghan Markle opět potvrzuje svou pověst módní ikony, která dokáže mistrně propojit luxus s podporou svých blízkých přátel. V novém propagačním videu ke své značce džemů a delikates As Ever se vévodkyně ze Sussexu objevila v džínách s nezaměnitelným detailem, který okamžitě upoutal pozornost módních expertů i fanoušků po celém světě.
Policie v pátek prozradila podrobnosti k případu krádeže lebky svaté Zdislavy v souvislosti se čtvrtečním zadržením pachatele. Muž se k nepochopitelnému činu přiznal. Strážci zákona dnes uvedli, že lebku zalil do betonu. Do řeky už ji hodit nestihl.
Ewa Farna je na očích prakticky neustále, zatímco její manžel se drží raději v ústraní. Přesto pokračuje v hudebnické kariéře. Právě v souvislosti s hudebními počiny překvapil Martin Chobot zpovědí o nelehkém životním období. Co se stalo?
Deštivé víkendové počasí může nadělat neplechu. Meteorologové v nejnovější výstraze varují před vydatným deštěm na východě země. Za dva dny může spadnout až 70 milimetrů srážek, vyplývá z varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Není to tak dlouho, co Agáta Hanychová a Ornella Koktová měly společný zájem na úspěchu jednoho projektu. Najednou jsou z nich rivalky, které ke stejné věci přistupují každá po svém. Komu se daří lépe?
Policie ve čtvrtek večer informovala o zásadním pokroku ve vyšetřování krádeže lebky svaté Zdislavy z kostela v Jablonném v Podještědí. Kriminalisté zadrželi podezřelého muže, podle strážců zákona nestihl dokončit svůj plán. Bližší podrobnosti nejsou v tuto chvíli známé.
Jiřina Bohdalová již přiznala, že oslavy půlkulatých 95. narozenin, které měla na začátku května, byly náročné. Legendární herečka dostala spoustu dárků a také květin. Naložila s nimi opravdu zajímavým způsobem.
Nejpozději v září se očekává nástup obávaného El Niña, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Modely se podle odborníků shodují, že celá fáze bude velmi výrazná. Meteorologové naznačili, co můžeme očekávat v Evropě.
Daniela Brzobohatá (za svobodna Písařovicová) se vyrovnává s dramatickým zvratem v osobním životě. V takové chvíli může přijít vhod, když má člověk hodně práce. A sympatická moderátorka právě přijala jednu zajímavou nabídku.