Hnutí ANO chce opět ždímat rozpočet. Babiš navrhuje, aby rodiny dostávaly 5000 měsíčně

Příspěvek 5000 korun na dítě rodinám s loňským příjmem do milionu korun hrubého, jak ho ve středu schválila vláda, má opoziční hnutí ANO za nedostatečný. Rodiny by ho měly podle předsedy Andreje Babiše dostávat každý měsíc do konce roku a vztahovat by se měl i na studující do 26 let. Uvedl to na tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí, dávku označil za směšnou.

Andrej Babiš

Poslanec ANO Aleš Juchelka doplnil, že zákonodárci hnutí budou hlasovat pro pomoc rodinám, nesouhlasí ale s rychlým projednáním návrhu Sněmovnou kvůli tomu, aby mohli uplatnit svoje pozměňovací návrhy. Podle místopředsedy poslaneckého klubu vládní ODS Jana Bauera by návrh ANO vedl Česko k bankrotu.

Podle vládního zákona má být příspěvek 5000 korun na děti, kterým nebude 1. srpna ještě 18 let. Domácnosti, které pobírají dětské přídavky, by měly podporu získat automaticky v srpnu. Ostatní rodiče o ni budou žádat.

"Podporujeme těch pět tisíc, ať to má jakoukoli formu, protože vždycky to jako pomoc rodinám stojí za to," uvedl Juchelka. Návrh by bylo ale podle ANO možné projednat rychle s maximálním zkrácením lhůt i s pozměňovacími návrhy. Chce prosadit hlavní dva pozměňovací návrhy, věk dětí a mladistvých s nárokem do 26 let a změnu jednorázového příspěvku na pravidelný do konce roku. Navrhnout chce hnutí podle Juchelky i úpravu návrhu o ustanovení týkající se dětí ve střídavé péči rodičů.

Ministerstvo práce uvedlo, že podle vládního návrhu by na příspěvek mělo mít nárok asi 1,56 milionu dětí. Výdaje by měly činit 7,8 miliardy. V Česku jsou zhruba dva miliony dětí do 18 let. Na vysokých školách v denním studiu podle údajů ministerstva školství studovalo na konci ledna 241.800 mladých, z toho kolem 15.000 na soukromých školách. Politici ANO mluvili už dřív o tom, že by dávka měla být plošná. Pokud by byla pro všechny děti a studenty do 26 let, měsíční výdaje by mohly podle propočtu ČTK činit přes 11 miliard korun. Kdyby se příspěvek pobíral každý měsíc třeba od srpna, bylo by na něj do konce roku na pět měsíců potřeba přes 56 miliard korun. Je to zhruba tolik, kolik má resort práce letos za celý rok vydat dohromady na rodičovské, dětské přídavky, příspěvky na bydlení, porodné, pohřebné a všechny pěstounské dávky.

Podle šéfky klubu ANO a exministryně financí Aleny Schillerové má vláda díky příjmům rozpočtu prostor, jak přispět domácnostem i firmám. Uvedla, že o formě projednávání návrhu jedná s koaličními politiky a je možné, že vládní strany od požadavku na legislativní nouzi ustoupí.

Politici vládní ODS mluví o populismu hnutí ANO a poukazují na zadluženost Česka. "Nápad dávat rodinám do konce roku 2022 každý měsíc 5000 na každé nezaopatřené dítě by Českou republiku v případě realizace přivedl k bankrotu," uvedl Bauer. Podle něj se nynější vláda snaží pomáhat cíleně.

Někteří experti na sociální problematiku příspěvek ale kritizují. Podle nich je dávka, jak ji navrhuje vláda, příliš plošná. Dostanou ji i rodiny, které ji nepotřebují. Odborníci doporučují navýšení dětských přídavků a příspěvků na bydlení a rozšíření okruhu jejich příjemců. Někteří kritici mluví také o uplácení voličů pětikoalice před podzimními volbami.

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově…

30.03.2023 20:55 Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na…

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

V Praze se protestovalo proti vládě, vystoupil i Babiš

29.03.2023 17:52 Aktualizováno Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti…

Pavel je dál na návštěvě Moravskoslezského kraje, sfáral do dolu v Darkově

29.03.2023 14:52 Aktualizováno Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje.…

Fiala nechybí mezi premiéry, kteří vyzvali sociální sítě k boji s…

29.03.2023 12:48 Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném…

Související:

Nejnovější