Hnutí ANO neprosadilo na program sněmovní schůze projednávání návrhu státního rozpočtu

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 14. prosince 2021 17:48
Sdílej:

Hnutí ANO, které je nyní ve Sněmovně v opozici, dnes neprosadilo na program sněmovní schůze projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok. Návrh vznesla ministryně financí v demisi a současně předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Návrh rozpočtu připravila končící koaliční vláda ANO a ČSSD.

Nově nastupující vládní pětikoalice chce ale sestavit rozpočet s nižším schodkem. Sněmovní rozpočtový výbor již začátkem prosince projednávání rozpočtu přerušil a Sněmovně doporučil, aby začala projednávat v prvním čtení státní rozpočet na příští rok až po jmenování nové vlády vzešlé z říjnových voleb. Kabinet Petra Fialy (ODS) bude jmenován v pátek.

K hlasování o programu schůze se poslanci dostali zhruba po třech hodinách od začátku jednání. "Neexistuje žádný relevantní důvod proč rozpočet nepodpořit,“ hájila svůj návrh ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO). Návrh podle ní odráží ekonomické možnosti země, je proinvestiční a prorůstový. Rozpočtové provizorium označila za hazard s budoucností Česka a jeho občanů a varovala, že ohrozí vyplácení covidových programů, jako je třeba Antivirus. Upozornila také, že se zbrzdí investice. "Je to rozpočet který rozhodně nezapomíná ani na úspory,“ prohlásila. Poukazovala i na to, že jednací řád dává vládě pro přepracování rozpočtu nejvýše 30 dní. Tento čas ale neposkytuje možnost pro zásadní změny, protože zákony se v takovém čase změnit nedají, uvedla.

Po ní vystoupilo několik jejích vládních kolegů z hnutí ANO i poslanec ANO Aleš Juchelka. Někteří neúspěšně navrhovali zařadit na pořad schůze body týkající se dopadu rozpočtového provizoria na jejich resorty. "V případě rozpočtového provizoria nastane nemožnost zadávání veřejné zakázky či uzavření smluv především u velkých projektů, které resort ministerstva obrany realizuje v rámci rozvoje svých schopností," uvedl například ministr obrany v demisi Lubomír Metnar.

Snahu hnutí ANO zařadit na program projednávání státního rozpočtu odmítla místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN). "Je to mimořádně špatný nápad, zamítněme ho,“ vyzvala. Varovala mimo jiné před nárůstem státního dluhu a poukazovala na to, že v minulosti již dvakrát rozpočtové provizorium nastalo a nic dramatického podle ní nenastalo.

Poslanci posléze na návrh předsedy klubu ODS Marka Bendy zařadili na program usnesení k úloze jaderné energie při dekarbonizaci ekonomiky. Vypustili z programu kontroverzní a kritizovanou smlouvu s Kosovem o zamezení dvojímu zdanění. Stejně tak vypustili návrh rozpočtu Státního fondu životního prostředí na příští rok.

Fiala v říjnu uvedl, že vznikající koaliční vláda chce sestavit rozpočet se schodkem do 300 miliard korun. Návrh odcházející vlády počítá se schodkem 377 miliard korun. Sněmovna nemůže v prvním čtení rozpočet zamítnout, ale může ho vrátit vládě k přepracování. Nastupující koaliční vláda by pak předložila ve stanoveném termínu nový návrh rozpočtu.

Pokud Sněmovna rozpočet neschválí do konce roku, stát bude hospodařit v takzvaném rozpočtovém provizoriu. Hospodaření státu se pak řídí podle posledního schváleného rozpočtu. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura (ODS) nepředpokládá, že by se rozpočtové provizorium protáhlo déle než do konce března. Minulý týden řekl, že vláda je schopná připravit přepracovaný návrh rozpočtu na příští rok do šesti týdnů, tedy do přelomu ledna a února.

Stalo se
České celebrity
Honza Dědek

Honza Dědek ještě není otcem, ale už má jasno. Tohle dělat nebude

Na miminko a dalšího diváka své populární televizní talk show se už nějaký čas těší moderátor Honza Dědek. O tom, jakým bude rodičem, může zatím jen přemýšlet. V jedné zásadní věci, která se týká sociálních sítí, však má již jasno. 

Světové celebrity
Jeremy Clarkson

"Žijeme ve světě, kde..." Jeremy Clarkson pojmenoval, co se mu nelíbí

Jeremy Clarkson, známý britský moderátor, se ostře vyjádřil proti současné kultuře "cancel culture", která podle něj nespravedlivě postihuje celebrity za jejich výroky či chování. V reakci na nedávné obvinění vůči Gino D'Acampovi, Wynne Evansovi a Greggu Wallaceovi zdůraznil, že tito jednotlivci nejsou obviněni z ničeho nelegálního, ale přesto čelí veřejnému odsouzení a profesnímu úpadku.

Zahraničí
Medvěd

Další útok medvěda na Slovensku. Šelma si vyhlédla celou rodinu

Slovensko řeší další útok medvěda, který mohl mít hrůzné následky hned pro několik lidí. Do styku se šelmou se totiž dostala rodina se dvěma malými dětmi. Napadena byla především matka, ale naštěstí neutrpěla jakákoliv vážnější zranění. 

České celebrity
Monika Absolonová

Připravena na nejhorší. Monika Absolonová zaskočila své fanoušky

Monice Absolonové se teprve blíží padesátka, kterou oslaví příští rok. Proto muselo její fanoušky zaskočit, když přiznala, že má sepsanou poslední vůli. Zvlášť když je přesvědčená o tom, že tu bude ještě hodně dlouho.