Hnutí ANO požene důchody k soudu, pokud projde nižší valorizace

Hnutí ANO podá v případě schválení novely zákona s omezením červnové valorizace penzí ústavní žalobu. Postupovat bude samostatně, s jinými opozičními stranami na podání žaloby spolupracovat nebude. V pořadu Partie na CNN Prima News to dnes řekl poslanec Robert Králíček (ANO).

Hnutí ANO

Poslanec připomněl, že podle opozičního hnutí je novela, kterou připravuje vládnoucí koalice, protiústavní. Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dříve řekl, že koalice postoj ke své navrhované novele nemění a legislativní proces k jejímu přijetí chce dokončit.

Podle opozičního hnutí ANO je navrhovaná novela protiústavní, a to kvůli projednávání ve stavu legislativní nouze nebo kvůli retroaktivitě. Podobně se vyjadřují i poslanci opozičního SPD. Ke společnému postupu při podávání ústavní žaloby dnes v Partii vyzvala i poslankyně Karla Maříková (SPD). Králíček ale společný postup následně odmítl s tím, že hnutí ANO má k tomuto kroku dostatečný počet členů Sněmovny.

"Podle našeho názoru je tento zákon protiústavní. My určitě podáme ústavní žalobu, máme na to vlastní sílu, takže nepotřebujeme spolupráci další opoziční strany. Určitě podáme žalobu k Ústavnímu soudu," řekl. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes v Partii řekli, že návrh novely ústavu neporušuje a úprava důchodového systému je nezbytná.

Poslanci se ke schválení důchodové novely sejdou v úterý dopoledne. Opozice chce ve Sněmovně prosazení změn bránit obstrukcemi. Králíček dnes sdělil, že trvat budou minimálně do pátku (3. března). Koalice má většinu v dolní komoře i v Senátu. Poté dostane normu k podpisu prezident. Zástupci ANO avizovali, že podle nich by měla vláda novelu stáhnout a měla by začít s opozicí vyjednávat o změnách valorizace, které by platily od ledna. Mezi návrhy je například návrat k dřívějšímu pomalejšímu navyšování důchodů.

Podle některých právníků je z hlediska zákonných podmínek projednání důchodové novely ve Sněmovně ve stavu legislativní nouze zřejmě hraniční, ne však úplně mimo. Naopak podle právníka Marka Antoše hrozí to, že novela v takovém případě u Ústavního soudu narazí.

Kabinet žádost o vyhlášení stavu legislativní nouze zdůvodnil hrozbou značných hospodářských škod. Jurečka míní, že snaha kabinetu projednat návrh se zkrácenými termíny by byla vážným argumentem při případném sporu u Ústavního soudu. "Snaha projednat to standardní cestou se zkrácenými lhůtami tady jednoznačně byla," konstatoval.

Penze se mají kvůli inflaci mimořádně valorizovat od června. Podle podkladů k návrhu by se podle nynějších pravidel zásluhový procentní díl důchodu zvedl o 11,5 procenta, průměrný starobní důchod by rostl o 1770 korun. Vláda navrhuje jednorázově přidání omezit a navýšit zásluhový díl o 2,3 procenta a k tomu o 400 korun, průměrný starobní důchod by se navýšil o 760 korun. Zadlužení by se zbrzdilo o 19 miliard korun. Místo 34,4 miliardy na dluh navíc by se vyplatilo 15,4 miliardy Kč.

Norma s omezením mimořádné červnové valorizace by po případném schválení měla patřit mezi první zákony, o nichž rozhodne prezident Petr Pavel. Zákon začne platit s podpisem, ale i bez podpisu hlavy státu. Pavel může normu také vetovat a vrátit poslancům, přijmout by se pak nestihla.

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Jurečka se hájí. Tvrdí, že při odvolání šéfa úřadu práce postupoval podle…

23.03.2023 18:42 Aktualizováno Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele…

Česká pošta od července zruší dva tisíce pracovních pozic

23.03.2023 18:35 Aktualizováno Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní…

Pavel a Lipavský jednali o zahraniční politice

23.03.2023 18:28 Prezident Petr Pavel dnes jednal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) o koordinaci…

Pražští strážníci podle Svobody neměli oprávnění zveřejnit video se…

23.03.2023 18:19 Aktualizováno Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit…

Do několika měsíců půjde vyzvedávat léky na český e-recept v některých…

23.03.2023 13:35 Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například…

Související:

Nejnovější