Hnutí SPD dá dvě stížnosti k Ústavnímu soudu kvůli projednávání pandemického zákona

Hnutí SPD dá dvě stížnosti k Ústavnímu soudu (ÚS) kvůli projednávání novely pandemického zákona ve stavu legislativní nouze a kvůli možnému porušení zákona o jednacím řádu. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl předseda klubu Radim Fiala.

Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Poslanci SPD chtějí podle něj obstruovat jen pandemický zákon a zavedení korespondenční volby, jsou ale připraveni jednat například o státním rozpočtu. Šéf poslanců ODS Marek Benda trvá na tom, že jednací řád porušen nebyl.

Dolní komora se dosud nedostala ani k hlasování o podobě programu. V úterý se o to postaral šestihodinovým vystoupením předseda SPD Tomio Okamura, který podobně jako v noci jeho straničtí kolegové navrhoval doplnění či změny programu. Jednání poznamenal spor o to, zda vládní většina ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů prosadila noční jednání dolní komory v souladu s jednacím řádem. Kromě SPD měli námitky i zástupci ANO.

Fiala dnes potvrdil, že SPD chce postup napadnout u Ústavního soudu. Stížnost chce podat kvůli projednávání novely ve stavu legislativní nouze, k čemuž podle něj není důvod, a také pro "flagrantní porušení zákona o jednacím řádu". Kritizoval, že návrh na prodloužení jednací doby přes noc nepřednesl zástupce předkladatelů na mikrofon, že se o něm hlasovalo uprostřed Okamurova projevu a po 20:00, přičemž možné to bylo do 19:00.

Benda novinářům řekl, že ÚS se k přezkoumávání jednání Sněmovny staví opatrně. "Několikrát konstatoval, že byl porušen jednací řád, přesto zákony na to konto nerušil," uvedl. Obdobně se dnes vyjádřili i ústavní právníci oslovení ČTK. Soud podle nich v minulosti opakovaně konstatoval, že hodnotí dodržování ústavních principů při přijetí zákona, nikoliv aplikaci konkrétních ustanovení jednacího řádu Sněmovny.

K žádnému porušení zákona podle Bendy navíc nedošlo. "Všechny kroky, které provedl předsedající, byly v souladu se zákonem," uvedl. SPD by u Ústavního soudu mohla napadnout jen to, že konkrétní norma byla schválena v rozporu s ústavou, přitom žádná zatím schválena nebyla, doplnil Benda. "Hnutí SPD občas píše všude možně všechno možné, protože nemají představu, co instituce umí," podotkl.

Pokud by Ústavní soud potvrdil, že byl porušen zákon o jednacím řádu, bude SPD sbírat podpisy pro odvolání předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), dodal Fiala.

Předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO) uvedl, že respektuje to, že většina musí mít právo prosadit svůj názor. "Ale oni jdou cestou, že porušují zákon tím způsobem, že nám vzali rozpravu o tom, zda je vůbec stav legislativní nouze," poznamenal. Kritizoval i situaci z úterního večera, kdy se podle něj "pokoutně doručil procedurální návrh".

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Nehody zastavily dálnice D1 a D2 ve směru na Brno

29.05.2023 10:45 Aktualizováno Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské…

Klíšťata jsou mimořádně aktivní na celém území ČR, upozornil ČHMÚ

29.05.2023 09:19 Po celém Česku panuje mimořádné riziko napadení klíštětem, upozornil Český hydrometeorologický…

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Související:

Nejnovější