Poslanci hnutí STAN chtějí rozšířit okruh firem, od nichž strany a hnutí nesmějí podle zákona přijímat žádné dary. Týká se to hlavně firem, ve kterých má majetkovou účast stát nebo státní podnik, právnické osoby se sídlem v zahraničí nebo na tuzemské firmy, jejichž skutečným majitelem ale není český občan nebo občan státu EU. Příslušnou novelu zákona o sdružování v politických stranách poslanci předložili ve Sněmovně.
Hnutí zhruba před půl rokem čelilo kritice ohledně darů od firem ovládaných společnostmi z Kypru. V té době jeho vedení hovořilo o tom, že připraví novelu zákona, která zpřísní financování stran. Hnutí se také tehdy rozhodlo vrátit všechny dary od firem.
Podle současného zákona nesmí strany a hnutí přijímat dary od státních podniků a od firem se státní účastí. Dar ale můžou přijmout, pokud je podíl státu nebo samospráv ve firmě pod deseti procenty. Právě limit deseti procent navrhuje STAN odstranit tak, že by strany od těchto firem nemohly dary přijímat vůbec. Strany můžou přijímat dary od zahraničních politických stan nebo fundací zřízených k veřejně prospěšné činnosti. I tuto možnost chce hnutí zrušit.
Nově by strany a hnutí nesměly přijmout dar od právnické osoby, která má zapsané nebo skutečné sídlo mimo území ČR. "Financování politických stran a hnutí zahraničními subjekty není slučitelné se svobodnou politickou soutěží a je nutné reagovat na praxi, kdy dochází k zastření skutečného sídla právnické osoby," stojí v důvodové zprávě. Strany by nesměly přijmout dar ani od firmy, která nesplnila zákonnou povinnost zveřejnit svoji poslední účetní závěrku. Zákaz by se kromě jiného vztahoval na dary od právnické osoby, jejíž skutečný majitel zapsaný v evidenci skutečných majitelů není českým občanem ani občanem jiného státu EU.
"Navrhuje se tedy stanovit, že politická strana nebo hnutí může přijmout dar pouze od české právnické osoby, jejímiž skutečnými majiteli jsou pouze státní občané České republiky nebo jiného členského státu EU," shrnují předkladatelé v důvodové zprávě.
Zákaz by se vztahoval i na dary od právnické osoby, v níž má přímou nebo nepřímou majetkovou účast fyzická osoba, která není českým občanem ani občanem jiného státu EU, nebo právnická osoba se sídlem mimo ČR i ostatní státy EU.
Návrh dostane k vyjádření vláda. Jako zástupce předkladatele novely je uveden současný ministr školství STAN Vladimír Balaš, který od července nahradil odstoupivšího stranického kolegu Petra Gazdíka. Gazdík rezignoval na ministerskou funkci kvůli svým kontaktům s lobbistou Michalem Redlem, obviněným v kauze Dozimetr. Jde o korupční kauzu spojenou s pražským dopravním podnikem, v níž čelí stíhání také bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček. Svoje aktuální problémy řeší Starostové na sněmu, který se koná dnes v Hradci Králové.
Nadílka nové sněhové pokrývky se sice zastavila, ale série výstrah hydrometeorologického ústavu pokračuje. Meteorologové nově varují před náledím, které od pozdního čtvrtečního odpoledne hrozí na celém území republiky.
Policie se od čtvrtečního rána zabývá případem násilného úmrtí ženy na Šumpersku. Podezřelým v případu je její o několik let starší partner. Okolnostmi tragické události se zabývají kriminalisté.
Česko v úterý zasáhla smutná zpráva o úmrtí Jorgy Kotrbové. Televizní diváci dobře znali nejenom její tvář, ale také její hlas. Mluvila jím totiž v českém znění jedna z postav populárního zahraničního seriálu. Americká herečka, která se s Kotrbovou dokonce setkala, letos také zemřela.
V Česku se také tento týden potvrdilo nové ohnisko ptačí chřipky. Nákaza se prokázala v komerčním chovu v Blatné, informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Ohnisko leží v již dříve vyhlášeném ochranném pásmu.
Jiřina Bohdalová na jaře oslavila již 94. narozeniny, ale navzdory vysokému věku se těší obdivuhodné vitalitě. Fanoušky to samozřejmě těší. Jak ostatně vyšlo najevo, legendární herečka nechce nad smrtí vůbec přemýšlet. Dokonce vynadala kolegyni, která na toto téma vtipkovala.
Poslední listopadový víkend, který je právě před námi, sice přinese noční mrazy, přes den se ale na mnoha místech oteplí nad nulu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Baby boom v českém šoubyznyse nebere konce. David Gránský a jeho manželka Nikola se každým dnem mohou stát dvojnásobnými rodiči. Do poslední chvíle ale nemají jasno o jedné zásadní věci.
Baby boom v českém šoubyznyse bude nepochybně pokračovat i v příštím roce. Kamila Nývltová přivede na svět rovnou dvě děti najednou. Nyní se vůbec poprvé zmínila o pohlaví miminka. Fanoušci si ale zatím musí počkat.
Prezident Petr Pavel má nadále problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), uvedla Pavlova kancelář po středečním jednání prezidenta s pravděpodobným příštím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Potvrdila se tak předchozí slova samotného Babiše.
Výkon moderátorů pátečního předávání Slavíků má dohru. Janis Sidovský nakonec nenechal být vtip, jehož terčem se s partnerem Pavlem Vítkem stal, bez reakce. Jeden z moderátorů, konkrétně Aleš Háma, se dvojici již dokonce omluvil.
Halina Pawlowská se chtěla jen pochlubit členem své domácnosti, ale řeší se něco úplně jiného. Spisovatelka se totiž mění před očima fanoušků, kteří neskrývají údiv.
Zimní počasí bude trápit Česko i v následujících hodinách. Nová výstraha meteorologů sice zmenšila územní platnost varování před novou sněhovou pokrývkou, ale upozornila na nebezpečí vzniku náledí.