Širší vedení Starostů a nezávislých (STAN) dnes schválilo čtveřici kandidátů hnutí do vlády koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. ČTK a České televizi to po jednání řekl předseda STAN Vít Rakušan, který nyní předá seznam předsedovi ODS a kandidátovi na premiéra Petru Fialovi.
Právě Fiala má mít podle Rakušana právo jména kandidátů sdělit veřejnosti poté, co je představí prezidentovi Miloši Zemanovi.
Celostátní výbor STAN jednal o kandidátech zhruba hodinu a čtvrt. "Mohu konstatovat, že máme po hlasování čtyři konkrétní jména na jednotlivé resorty," řekl Rakušan. Seznam předá Fialovi, jeho obsah nechtěl po zasedání širšího vedení hnutí prozradit. "Dovolte mi, abychom respektovali to, na čem jsme se dohodli," uvedl.
Místo vicepremiéra a ministra vnitra pravděpodobně připadne právě Rakušanovi. Někdejší kolínský starosta počítá i s tím, že se ujme vedení Ústředního krizového štábu, který funguje kvůli koronavirové epidemii. Ministrem školství se pravděpodobně stane Rakušanův předchůdce v čele STAN Petr Gazdík, ministrem průmyslu a obchodu bude zřejmě místopředseda STAN Věslav Michalik.
V souvislosti s ministrem pro evropské záležitosti se mluvilo o radním Olomouckého kraje Radimu Sršňovi a předsedovi senátního evropského výboru Mikuláši Bekovi. "Měli jsme dva velmi kvalitní kandidáty, oba by tu funkci zvládli velice dobře," řekl Rakušan. Do rozhodnutí podle něj promluvily požadavky předsednictva i to, jak kandidát zvládne komunikovat v rámci vládní koalice.
Na dnešním jednání se kandidáti představili a hovořili o svých plánech na ministerstvech, následně odpovídali na dotazy. "Bylo schváleno, co navrhovalo předsednictvo, ale samozřejmě diskuse se vedla," uvedl Rakušan. Hlasování podle něj bylo zcela jednoznačné.
Vedení hnutí formálně potvrdilo i svou místopředsedkyni Věru Kovářovou v pozici první místopředsedkyně Sněmovny. "Věříme, že bude velice kvalitní první místopředsedkyní," konstatoval Rakušan. Z titulu funkce první místopředsedkyně bude Kovářová přednostně zastupovat šéfku dolní komory Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) při její absenci, například při svolávání schůzí Sněmovny či řízení organizačního výboru.
Po Zdeňku Svěrákovi přispěchal se svou troškou do mlýna před volbami další známý herec. Petr Čtvrtníček to jako vždy pojal po svém. V klipu, který se objevil na sociálních sítích, si vzal na paškál komunisty a jejich předsedkyni Kateřinu Konečnou.
Americký prezident Donald Trump už plní titulky médií jiným způsobem, ale sám vzpomíná na zářijovou návštěvu Velké Británie. Na Ostrovech jej hostil britský král Karel III. Šéf Bílého domu se podle dostupných informací chystá oplatit zdvořilost, chce totiž některého z členů britské královské rodiny pozvat do USA.
Uplynul další rok. Již pošesté se během prvního říjnového dne vzpomínalo na Karla Gotta, který v roce 2019 naposledy vydechl po dlouhém a statečném boji s vážnou nemocí. V srdcích lidí ale žije dál, což se ve středu opět potvrdilo.
Další z dětí Bolka Polívky se rozhodlo zkusit vydat ve stopách slavného otce. V novém televizním seriálu Bratři a sestry z dílny televize Nova se objevuje jeho syn Jan, kterého má herec se současnou manželkou Marcelou.
Svět zasáhla ještě ve středu večer velmi smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela Jane Goodallová, světově proslulá expertka na život primátů, zejména šimpanzů. Informovala o tom britská BBC.
Po víkendu bude následovat první ryze říjnový týden, jenž by měl ve srovnání s aktuálním týdnem přinést teplejší počasí. Teploty vyšplhají až na 19 stupňů, ukazuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Šest let dnes uplynulo od smrti nejslavnějšího českého zpěváka. Česko se 1. října 2019 dozvědělo, že Karel Gott podlehl vážné nemoci, se kterou se potýkal v závěru života. Jak si dnes mnohonásobného Slavíka připomněli jeho nejbližší?
Čeští hokejoví fanoušci se v úterý měli dočkat návratu krále. Jaromír Jágr byl připravený naskočit k prvnímu zápasu za Kladno v novém extraligovém ročníku. Diváci ho ale nakonec na ledě neviděli. Trenér Rytířů po utkání prozradil, proč slavný útočník nenastoupil.
Na nadcházející volby do Poslanecké sněmovny se připravuje i policie, která bude přítomná v okolí volebních místností. Policisté v tuto chvíli nemají informace o možném narušení průběhu voleb či veřejného pořádku během pátku a soboty.
Dara Rolins dala důrazně najevo, že jakékoliv spekulace nemají žádný vliv na její vztah s Pavlem Nedvědem. Zpěvačka každopádně vnímá, že zesílily od okamžiku, kdy se Nedvěd vrátil do českého fotbalu. Bylo to dobré rozhodnutí?
Monika Bagárová je v očích české veřejnosti především zpěvačkou, ale sama se nepochybně vnímá v první řadě jako maminka. Potomka má zatím pouze jednoho, avšak přála by si, aby dcera nebyla jedináčkem.
V Paříži se v úterý uskutečnilo poslední rozloučení s legendární herečkou Claudií Cardinalovou. Pohřbu se podle serveru Euronews zúčastnily stovky lidí, mezi smutečními hosty byly známé osobnosti ze světa kinematografie. Cardinalová zemřela minulý týden, bylo jí 87 let.