Hodiny posledního soudu ukazují už jen 90 vteřin do půlnoci

Hodiny posledního soudu
Hodiny posledního soudu, foto: Doomsday Clock
ČTK 24. ledna 2023 18:54
Sdílej:

Podle správců symbolických hodin posledního soudu (Doomsday Clock) se svět po loňském roce posunul o deset vteřin blíže k absolutní zkáze. Nově ukazují, že do ní zbývá 90 vteřin, nejméně od vzniku hodin v roce 1947. Hlavním důvodem zkrácení výhledu je válka na Ukrajině, uvedla skupina vědců v prohlášení.

Čas do půlnoci se "zkrátil zejména, ale nikoliv výlučně, kvůli ruské invazi na Ukrajinu a zvýšenému riziku jaderné eskalace", uvedli správci hodin. Dalšími důvody jsou podle nich klimatická krize, "proud dezinformací o laboratořích na výrobu biologických zbraní na Ukrajině", testování raket Severní Koreou, obohacování uranu Íránem, časté nehody v biologických laboratořích nebo pokračující šíření covidu-19.

Naposledy se ručička posunula kupředu v lednu 2020, o 20 vteřin. Zhoršení situace podle správců tehdy zavinila neschopnost států dohodnout se na kontrole jaderného zbrojení i zvyšující se nebezpečí změn klimatu. O rok později vědci v souvislosti s pandemií covidu-19 upozornili na nedostatek připravenosti zemí čelit zvýšenému nebezpečí pro planetu, zbývající čas do katastrofy ale nezkrátili.

Pomyslný odpočet k apokalypse je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické hodiny umístěné na Chicagské univerzitě mají sloužit jako upozornění na to, jak je lidstvo blízko zničení planety pomocí nebezpečných technologií. Půlnoc znamená katastrofu globálních rozměrů, jako je jaderná válka či nezvratná změna klimatu.

O každoroční aktualizaci polohy minutové ručičky rozhodují v posledních letech kromě odborníků na fyziku také ekologové a více než desítka nositelů Nobelových cen.

Stalo se
Světové celebrity
Meghan Markleová

Meghan vydala první prohlášení po setkání s Karlem III.!

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle zveřejnila na svých sociálních sítích nové prohlášení krátce poté, co se v britském sídle Highgrove soukromě setkala s králem Karlem III. a královnou Camillou. Schůzky se zúčastnil také její manžel princ Harry a jejich dvě děti, princ Archie a princezna Lilibet, pro které šlo o první setkání s panovníkem po čtyřech letech.

Světové celebrity
Elton John

Elton John má prince Harryho plné zuby. Nejsem bankomat, vzkázal mu rázně!

Britská hudební legenda Elton John údajně pociťuje značné rozhořčení vůči princi Harrymu, který jej měl požádat o finanční podporu. Tato žádost o peníze se měla odehrát těsně předtím, než minulý týden skupina žalobců utrpěla neúspěch u britského Nejvyššího soudu ve sporu s vydavatelstvím Associated Newspapers Ltd (ANL).

Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Meghan se má objevit v televizním pořadu. Lidé už chystají bojkot!

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se vrací na televizní obrazovky jako hostující porotkyně v kulinářské show „MasterChef Australia“. Televizní stanice Network 10 potvrdila, že se Meghan objeví v epizodě, která se bude vysílat v neděli 26. července. 

České celebrity
Boleslav Polívka

Jen o něm to píšou. Bolek Polívka vysvětlil "skandál" ve Varech

Bolek Polívka si nakonec ani letošní ročník karlovarského filmového festivalu, který vyvrcholil o víkendu, nenechal ujít. V souvislosti s ním se ale tentokrát nepsalo o hereckých výkonech. Řešila se jeho návštěva hotelového baru. Co k tomu řekl sám Polívka?