Hongkongské úřady posílily opatření kvůli výročí masakru na pekingském náměstí

Hongkongské úřady dnes posílily bezpečnostní opatření kvůli výročí masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Zároveň doporučily obyvatelům, aby se nescházeli na vzpomínkových akcích. Naopak Tchaj-wan dnes odsoudil snahy Pekingu o vymazání krvavého potlačení prodemokratického protestu z paměti.

Hongkong

Těžkooděnci dnes byli nasazeni u hongkongského parku královny Viktorie, kde se lidé před covidovou pandemií scházeli ke každoroční pietě připomínající pekingský masakr. Úřady uzavřely části lokality a varovaly před nepovolenými shromážděními.

Čínské úřady zakazují jakékoli veřejné připomínání událostí, které se staly před 33 lety. Také úřady ostrovního autonomního území proti takovým akcím v minulých letech zakročily.

Dnes uplynulo 33 let ode dne, kdy čínští vojáci zahájili střelbu, aby ukončili studentské protesty v centru Pekingu. Čína nikdy neposkytla údaje o počtu obětí, ale organizace na ochranu lidských práv a svědci tvrdí, že může jít o tisíce.

Propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová tento týden varovala, že na jakékoli připomínkové akce se budou vztahovat národní bezpečnostní zákony. Čína přitom v červnu 2020 v Hongkongu zavedla přísný zákon o národní bezpečnosti. Na jeho základě je možné trestat až doživotím podvratnou činnost, terorismus či spolupráci se zahraničními silami.

V uplynulých dvou letech byly tradiční pietní akce v Hongkongu zakázány s poukazem na koronavirová omezení. Nynější opatření proti šíření covidu-19 umožňují venkovní setkání nanejvýš čtyř lidí.

Na Tchaj-wanu, který Čína považuje za svoji odpadlickou provincii a který má demokratickou vládu, jsou na dnešek naplánovány veřejné připomínky událostí z Tchien-an-men.

Prezidentka ostrovní země Cchaj Jing-wen kritizovala, že "kolektivní vzpomínka na 4. červen je v Hongkongu systematicky vymazávána". "Ale my se domníváme, že taková hrubá síla nemůže vymazat paměť lidí," uvedla prezidentka v příspěvku na sociálních sítích. "Když je demokracie v ohrožení a autoritářství ve světě expanduje, musíme podporovat demokratické hodnoty," dodala nejvyšší představitelka Tchaj-wanu.

Témata: Hongkong

Řecko by mohlo přijít o peníze z EU kvůli vracení běženců

01.07.2022 12:31 Řecko by mohlo přijít o peníze z unijních fondů, pokud nebude dodržovat lidská práva a nezastaví …

Česko převzalo předsednictví EU, namísto vizí bude ale tématem válka, míní…

01.07.2022 11:58 Aktualizováno Česká republika dneškem převzala předsednictví v Evropské unii, do kterého vstupuje jako předchozí…

Ruský útok raketami v Oděse. Zemřelo 18 lidí

01.07.2022 11:41 Aktualizováno Osmnáct lidí zemřelo a dalších 38 utrpělo zranění při ruských nočních raketových útocích v Oděské…

Zelenskyj poblahopřál Fialovi k začátku českého předsednictví unii

01.07.2022 11:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes popřál českému premiérovi Petrovi Fialovi úspěch při…

Von der Leyenová: Cesta Ukrajiny k členství v EU bude vyžadovat tvrdou…

01.07.2022 10:56 Ukrajina má nyní velmi jasnou evropskou perspektivu, ale cesta k členství v Evropské unii zabere…

Rusko ruší všechna zbývající opatření proti covidu, situace je podle úřadů…

01.07.2022 10:40 Rusko ruší všechna zbývající opatření proti šíření koronaviru. Dnes to oznámil spotřebitelský úřad…

Podle Orbána nejsou potřebné další sankce proti Rusku, ale příměří

01.07.2022 09:51 Maďarsko musí podle premiéra Viktora Orbána kvůli válce na Ukrajině zrychlit svůj program rozvoje…

EU v červnu dovezla více plynu z USA než z Ruska

01.07.2022 09:28 Aktualizováno Evropská unie v červnu kvůli prudkému snížení dodávek z Ruska poprvé dovezla více plynu ve formě…

Jednotky ruské armády se soustřeďují na obklíčení ukrajinských vojáků…

01.07.2022 09:24 Aktualizováno Jednotky ruské armády a síly proruských separatistů se soustřeďují na obklíčení ukrajinských vojáků…

Francouzští výrobci vegetariánských potravin nebudou moci používat názvy…

01.07.2022 08:40 Francouzští výrobci potravin nahrazujících maso už nebudou moci pro své výrobky používat názvy jako…

Související:

Nejnovější