Hospic z Hustopečí vrátí Nadaci Agrofert po výzvě i předchozí dar

Nezisková charitativní organizace Girasole z Hustopečí na Břeclavsku vrátí podle serveru HN.cz Nadaci Agrofert i předchozí dar 260.000 korun. Nadace k tomu organizaci vyzvala dnes na svém facebooku. Girasole nadaci na začátku týdne vrátila dar 300.000 korun, krok zdůvodnila tím, že prezidentský kandidát Andrej Babiš charitu zneužívá v kampani a organizace toho nechce být součástí. Drobní dárci jí následně poslali přes 3,5 milionu korun.

Agrofert

Nadace uvedla, že pokud organizace mluví o zneužití v nějaké kampani, tak musí konstatovat, že takto jednání ředitele Girasole skutečně vnímá. "Z jeho vystupování máme pocit, že jsme jeho teatrálním vrácením daru byli účelově zneužiti pro jeho vlastní prezentaci a za účelem zviditelnění jeho organizace. Rozhodnutí pana ředitele plně respektujeme, ale do této mediální akce se nebudeme zapojovat," stojí ve vyjádření nadace. Doplnila, že věří, že organizace zváží vrácení částky také z roku 2018, aby mohla celkových 560.000 korun využít na podporu jiných organizací a jednotlivců.

"Mrzí mě to, nadace jako taková dělá opravdu dobré věci a je mi líto, že se to takhle zvrhlo. Samozřejmě i tento dar vrátíme, i když to pro nás bude účetní oříšek, protože je všechno uzavřené, přiznané, zdaněné. Po tomto si ho ale nechat nemůžeme," řekl HN ředitel hospicu Miroslav Prchal.

Důvodem vrácení daru byla Babišova slova v debatě před prezidentskými volbami v jedné z televizí, kde podle ředitele argumentoval ve smyslu: "Já pomáhám, já mám nadaci a vy o tom nevíte". A toto vyjádření bylo spojené s urážkou protikandidáta, řekl ředitel Prchal. "Nechceme být toho součástí a nechceme se dočkat toho, kdy někdo z kandidátů vytáhne seznam a začne jmenovat organizace, kterým kdy jak pomohl," uvedl dříve Prchal. Řekl, že od Nadace Agrofert dostali dar 300.000 korun loni v prosinci a že už tehdy si v organizaci řekli, že když to bude jakkoliv použito v prezidentské kampani, tak že od daru dají ruce pryč. "Není to proti Nadaci Agrofert, proti ní nemáme vůbec nic. Nadace má dobrá témata, zaměřuje se na dobré cílové skupiny lidí, pomáhá, ale ten princip je jinde. Je to o tom, jak obstojíme sami před sebou," uvedl ředitel.

Organizace žádá dárce o podporu na serveru Darujme.cz. Informace o vrácení daru zveřejnila v pondělí, dárci jí částku poslali do druhého dne. Dnes večer šlo o částku přesahující 3,5 milionu korun, peníze zaslalo téměř 5000 dárců.

Girasole Hustopeče pečuje o nemocné a umírající pacienty. Kromě evropských i národních dotací získává finance na provoz od drobných dárců a firem.

Témata: Agrofert

ONLINE: Ve volbách zvítězil Petr Pavel. Čaputová byla v Praze v jeho štábu

28.01.2023 19:58 Aktualizováno Novým českým prezidentem byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Nad protikandidátem Andrejem…

Zeman přiznal, že takový výsledek voleb nečekal

28.01.2023 19:23 Prezidenta Miloše Zemana výsledek prezidentských voleb překvapil. Čekal, že generál ve výslužbě…

Dokud bude Babiš lídrem opozice, pravice bude vyhrávat, tvrdí Šmarda

28.01.2023 19:00 Dokud bude Andrej Babiš lídrem opozice, pravice bude vyhrávat, ukázaly volby hlavy státu podle…

Dvoukolový systém prezidentské volby přispívá k vyhrocení kampaně, tvrdí…

28.01.2023 17:32 Český dvoukolový systém prezidentské volby přispívá k vyhrocení kampaně, což se letos opět…

Pavlovi přijela poblahopřát Čaputová. Zelenskyj a další světoví politici…

28.01.2023 17:21 Aktualizováno Ke zvolení hlavou státu poblahopřáli Petru Pavlovi přední světoví politici. Německý prezident Frank…

Babiš uznal porážku ve volbách, Pavlovi popřál, aby byl prezidentem všech

28.01.2023 17:16 Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) uznal porážku v prezidentských volbách, poblahopřál vítězi Petru…

Češi si zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou náladou, řekl Pavel

28.01.2023 16:32 Češi si podle nově zvoleného prezidenta Petra Pavla zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou…

Premiér Petr Fiala přivítal zvolení Petra Pavla prezidentem

28.01.2023 16:02 Premiér Petr Fiala (ODS) přivítal zvolení bývalého vysoce postaveného představitele české armády a…

Predikce: Prezidentem se stane Pavel se ziskem přes 58 procent hlasů

28.01.2023 15:27 Ve volbě prezidenta podle predikce agentur STEM a STEM/MARK pro CNN Prima News zvítězí generál ve…

Prezidentské volby skončily. Hlavou státu bude favorizovaný Pavel, nebo…

28.01.2023 14:34 Letošní vybírání budoucího českého prezidenta ve 14:00 skončilo. Stal se jím někdejší představitel…

Související:

Nejnovější