Hoteliérům na Slovensku chybějí zahraniční turisté

Hotel, ilustrační fotografie.
Hotel, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 22. října 2021 09:54
Sdílej:

Hotely a další ubytovací zařízení na Slovensku zaznamenaly v srpnu méně hostů než ve stejném období loni, proti období před vypuknutím koronavirové krize byl pokles počtu ubytovaných hostů v zemi výraznější. Důvodem je propad počtu turistů ze zahraničí. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského statistického úřadu.

V srpnu, tedy ve druhém měsíci letních školních prázdnin, se ve slovenských hotelech, penzionech a v jiných podobných zařízeních ubytovalo téměř 668.000 lidí, meziročně o 2,4 procenta méně. Proti srpnu roku 2019, tedy období před epidemií nemoci covid-19, pokles dosáhl 15,7 procenta.

Ani vyšší počet Slováků, kteří strávili například dovolenou ve vlasti, nedokázal nahradit propad počtu turistů ze zahraničí. V srpnu sice služeb ubytovacích zařízení využilo nejvíce cizinců za poslední rok, jejich počet se ale snížil proti loňsku o 23,2 procenta a v porovnání se stejným měsícem roku 2019 klesl o tři pětiny. V minulosti ze zahraničí jezdili na Slovensko hlavně Češi. Slovensko při vstupu do země až na výjimky vyžaduje karanténu od lidí, kteří nebyli plně očkováni proti covidu-19.

Za období od začátku letošního roku do konce srpna se na Slovensku ubytovalo 1,8 milionu lidí. Meziročně to znamená pokles o 30,1 procenta a proti stejnému období roku 2019 propad o 58,8 procenta.

Cestovní ruch na Slovensku patří v souvislosti s covidem-19 k nejvíce zasaženým sektorům ekonomiky. V regionech v nejvyšším stupni epidemického rizika, do kterého bude od příštího týdne patřit deset z celkového počtu 79 okresů, hoteliéři nesmějí turisty ubytovávat.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Leon Tsoukernik

Policie ukončila vyšetřování kolapsu podnikatele Tsoukernika

Možná si ještě vzpomenete, že podnikateli Leonu Tsoukernikovi, jenž je známý i díky vřelým vztahům s českými celebritami, šlo loni o život. Incidentem, který to zapříčinil, se zabývala policie. A podle nejnovějších informací dospěla k obvinění dvou osob. 

Světové celebrity
princezna Eugenie

Princezny Beatrice a Eugenie mají kvůli Andrewovi stále větší problémy

Princezny Beatrice a Eugenie se ocitly v nezáviděníhodné situaci kvůli novým odhalením v kauze Jeffreyho Epsteina. Přestože samy nebyly z ničeho obviněny, jména dcer prince Andrewa a Sarah Fergusonové figurují v uniklých e-mailech mezi jejich rodiči a usvědčeným pedofilem. Tato spojitost nyní začíná negativně ovlivňovat jejich společenský život a postavení.

Světové celebrity
Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson čelí nepříjemné žalobě

Jeremy Clarkson čelí žalobě po vážném úrazu, který se stal v areálu jeho hospody The Farmer's Dog. Osmašedesátiletá babička Elizabeth Palmby si při návštěvě podniku v Cotswoldu zlomila žebra a utrpěla hlubokou řeznou ránu na ruce. Zranění jí způsobily ostré kovové kryty v prostoru parkoviště, které měly zakrývat kaluže.

Světové celebrity
Taylor Swift

Travis Kelce připravil Taylor Swift pikantního Valentýna

Hvězda NFL Travis Kelce o letošním svátku svatého Valentýna pobavil fanoušky odvážným vzkazem, který přímo odkazuje na pikantní text písně jeho snoubenky Taylor Swift.