Houbaření i přídavky. V Polsku se rozjíždí předvolební boj

Polsko se už za několik týdnů dočká parlamentních voleb a politický tlak sílí. Prezident Andrzej Duda, který je spojencem vládnoucí strany Právo a spravedlnosti (PiS), podepsal zákon, kterým se od příštího roku zvyšují přídavky na děti. Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński pak varoval před rostoucím vlivem Evropské unie, který by podle něj mohl vést k zákazu houbaření v Polsku.

Jarosław Kaczyński

V současné době je tato finanční dávka, která je poskytována každému dítěti bez ohledu na příjmy jeho rodičů, ve výši 500 zlotých (přibližně 2740 Kč) měsíčně. Podle polských médií se tato částka nově zvýší na 800 zlotých (cca 4380 korun) měsíčně.

Prezident Duda tvrdí, že z hlediska státu jde o investici. "Toto jsou pravděpodobně nejlépe investované peníze. Je těžké si představit lepší investici než investici do občanů, společnosti a především do budoucnosti našich dětí," uvedl. Zdůraznil, že zvýšení o 300 zlotých měsíčně nejenom kompenzuje inflaci, ale znamená skutečné zlepšení.

Televizní stanice TVN24 si na svých webových stránkách připomněla, že program 500 plus byl spuštěn v roce 2016 a toto zvýšení představuje první změnu od té doby. Podle veřejných průzkumů má PiS největší šanci na vítězství v nadcházejících volbách, nicméně nemusí získat dostatečnou většinu v parlamentu k sestavení vlády.

Není proto překvapivé, že předseda strany Kaczyński pokračuje ve své ostré rétorice. Varoval například před rostoucím vlivem Evropské unie, který by podle něj mohl vést k zákazu houbaření. Výroky tohoto politika přitom často kritizuje Brusel i opoziční politici.

Během setkání s občany ve městě Chełm na východě země vyjádřil podle Polish News Kaczyński své názory na aktuální situaci v Evropské unii. Podle něj probíhají v rámci EU snahy o centralizaci moci v Bruselu a vytvoření jednotného státu v rámci celé unie.

Kaczyński zdůraznil, že tímto způsobem se nejedná o federalizaci Evropy, ale o koncentraci rozhodovacího pravomoci na úrovni Bruselu. Jako příklad uvedl situaci, kdy by Brusel měl rozhodovat o správě lesů v jednotlivých členských zemích, což podle něj může omezit svobodu občanů.

Kaczyński se zastal zvláštního významu lesů pro Poláky, kteří si tuto přírodní krásu užívají například při houbaření. Uvedl, že v Polsku mají svobodu chodit do lesa a sbírat houby, což je nedílnou součástí jejich osobní svobody. Zdůraznil význam zachování této svobody.

Kromě toho Kaczyński prohlásil, že je nezbytné bojovat za suverenitu Polska a za právo samostatně vládnout, aby se Poláci nestali občany druhého řádu. Jeho komentáře také obsahovaly narážky na vztahy se sousedními zeměmi, kdy zmínil nedostatek zájmu sousedů o prosperitu Polska.

Donald Tusk, předseda Občanské platformy, která je hlavní opoziční stranou v Polsku a má proevropský postoj, reagoval na Kaczyńského slova prostřednictvím sociálních sítí. Zdůraznil, že Kaczyński vyjadřuje současné volby jako boj o svobodu houbaření, což považuje za neobvyklý a zajímavý úhel pohledu na situaci.

Na covid se stále umírá, upozornila WHO

12.07.2024 11:48 Každý týden zemře na COVID-19 přibližně 1700 lidí po celém světě, uvedla ve čtvrtek Světová…

Bidenův přeřek. Zelenského představil jako Putina

12.07.2024 09:34 Americký prezident Joe Biden se navzdory výzvám, že washingtonský summit Severoatlantické aliance…

Evropské státy bojkotují Orbána, nepošlou ministry na zasedání

11.07.2024 21:06 Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální…

Rusko plánovalo zavraždit generálního ředitele německého výrobce zbraní

11.07.2024 18:05 Americké tajné služby začátkem letošního roku zjistily, že Rusko plánovalo zavraždit generálního…

Rusko zakázalo další z nezávislých zpravodajských serverů

11.07.2024 15:45 Server Moscow Times je v Rusku od středy oficiálně zakázaný. Od generální prokuratury obdržel…

Polská armáda nic nezastírá. Je třeba se připravovat na plnohodnotnou válku

11.07.2024 09:01 Polsko plánuje v nadcházejících letech výrazně zvýšit počet svých vojáků a zároveň posílá další…

Stoltenberg zdůraznil jedinečnost NATO. USA budou i dál silným partnerem

10.07.2024 19:19 Končící generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zdůraznil lídrům členských zemí na washingtonském…

NATO si pořídí další rakety Stinger za 700 milionů dolarů

10.07.2024 16:06 NATO nechá vyrobit protiletadlové rakety Stinger v hodnotě přibližně 700 milionů dolarů. Alianční…

Biden oznámil historický dar Ukrajině. Jde o systémy protivzdušné obrany

10.07.2024 09:34 USA a několik dalších členských zemí NATO poskytnou Ukrajině v nadcházejících měsících desítky…

Rusové budou sledovat summit NATO ve Washingtonu, uvedl Peskov

09.07.2024 16:48 Rusko bude s ohledem na údajný protiruský étos NATO a domnělou účast členských zemí aliance v…

Související:

Nejnovější