Hrad skartoval předčasně i další tajné dokumenty kromě zprávy o Vrběticích

Prezidentská kancelář skartovala předčasně i další dva tajné dokumenty kromě zprávy o výbuchu ve Vrběticích. Vyplývá to z kontroly Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), uvedly dnes Český rozhlas-Radiožurnál (ČRo) a server iROZHLAS.cz. NBÚ již dříve uvedl, že bude jako přestupek řešit chyby dvou pracovníků Hradu při evidenci a předávání utajovaných dokumentů.

Pražský Hrad

Předčasnou skartaci materiálů postihuje zákon o archivnictví, jehož dodržování na Hradě prověřovalo ministerstvo vnitra. To ještě výsledky své kontroly nezveřejnilo, minulý týden zaslalo kanceláři prezidenta výsledky. Kancelář má 15 dnů na to, aby podala případné námitky. Představitelé Hradu podle ČRo na žádosti o vyjádření nereagovali.

Kontroly NBÚ a vnitra v Kanceláři prezidenta republiky doporučil začátkem února sněmovní bezpečnostní výbor poté, co média upozornila na případ skartování tajného dokumentu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku. Bezpečnostní ředitel NBÚ Jaromír Kadlec řekl minulý týden serveru Aktuálně.cz, že zprávu o Vrběticích Hrad skartoval omylem a předčasně v listopadu 2021. Podle dnešních informací ČRo vyplývá z protokolu ke kontrole NBÚ, že Hrad také předčasně zlikvidoval dva jiné tajné materiály na konci roku 2020. Čeho se dokumenty týkaly, není podle rozhlasu vzhledem ke stupni utajení jasné.

"Oba utajované dokumenty byly zničeny ještě před započetím běhu jejich skartační lhůty," píše se podle ČRo v protokolu k výsledkům prověrky NBÚ. Skartační lhůta má za účel ochránit dokument například i pro účel kontroly. Radiožurnálu to řekl lektor Tomáš Bezouška z Institutu pro správu dokumentů, který je profesní organizací sdružující specialisty na tuto problematiku. Podle Bezoušky se Hrad předčasnou skartací dopustil minimálně přestupku.

Také NBÚ postup Hradu vyhodnotil jako možné pochybení. Případ předá ministerstvu vnitra. "Všechny poznatky, včetně kontrolních zjištění, která nespadají do působnosti NBÚ budou předány k vyřízení příslušným správním orgánům," řekl ČRo ředitel úřadu Kadlec.

NBÚ prověřoval na Hradě dodržování zákona o ochraně utajovaných informací. Možné porušení zákona odhalil ve dvou případech u jiných dokumentů, než byla zpráva k výbuchu ve Vrběticích. "Je podezření ze spáchání přestupků u dvou fyzických osob, konkrétně pochybení při evidenci utajovaných dokumentů a pochybení při předávání utajovaných dokumentů uvnitř Kanceláře prezidenta republiky bez potvrzení předání," řekl Kadlec Aktuálně.cz. Se zmíněnými dvěma zaměstnanci Hradu zahájí NBÚ správní řízení. V krajním případě oběma hrozí pokuta až půl milionu korun.

Kontroloři ministerstva vnitra v prezidentské kanceláři prověřovali správu dokumentů a spisů. "Protokol o kontrole v Kanceláři prezidenta republiky byl ministerstvem vnitra odeslán dne 23. března 2022 v elektronické podobě prostřednictvím datové schránky a téhož dne byl kontrolované osobě doručen," uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

"Námitky proti kontrolním zjištěním uvedeným v protokolu o kontrole může kontrolovaná osoba podat ministerstvu vnitra ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení protokolu o kontrole," dodala mluvčí.

Témata: Pražský Hrad

Příspěvek 5000 korun se má týkat dětí, jimž 1. srpna nebude ještě 18 let

23.05.2022 18:36 Příspěvek 5000 korun by měl stát vyplatit na děti, jimž letos 1. srpna nebude ještě 18 let. Pokud…

ČEZ neusiluje o odkup zásobníků plynu RWE v Česku

23.05.2022 18:20 Aktualizováno Polostátní společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České…

Ruský nálet na ukrajinskou vesnici Desna si podle Zelenského vyžádal 87…

23.05.2022 13:36 Ruský letecký úder na ukrajinskou obec Desna v Černihivské oblasti z minulého týdne si vyžádal 87…

Hlavní město chystá harmonogram ukončení pomoci uprchlíkům na nádraží

23.05.2022 13:32 Pražský magistrát připravuje harmonogram ukončení dobrovolnické pomoci ukrajinským uprchlíkům na…

Kvůli střelbě pohraničníků stíhá policie exministra Kincla

23.05.2022 13:25 Policie zahájila trestní stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla v souvislosti se…

Lipavský vytvořil pracovní skupinu kvůli ruským nemovitostem v Česku

23.05.2022 13:20 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou…

Zeman se setká s hlavami států ze Švýcarska a Slovenska

23.05.2022 13:13 Prezident Miloš Zeman se tento týden setká se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a slovenskou…

Koalice by teze normy o bydlení mohla projednat v červnu či červenci, řekl…

23.05.2022 12:21 Teze a parametry nového zákona o podpoře bydlení by politici koalice mohli dostat a projednat v…

V Česku získalo od začátku války víza 351.315 uprchlíků

23.05.2022 10:23 Za téměř tři měsíce od počátku války na Ukrajině udělila ČR ochranu celkem 351.315 běžencům. Údaje…

Podle většiny lidí vláda dostatečně nepomáhá s následky inflace

22.05.2022 20:13 Aktualizováno Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

Související:

Nejnovější