Hrad trvá na obvinění, že BIS tajnou zprávu o Vrběticích zaslala v rozporu s legislativou

Kancelář prezidenta republiky (KPR) trvá na obvinění, že Bezpečnostní informační služba (BIS) zaslala tajnou zprávu o Vrběticích v rozporu s platnou legislativou. Hrad tajné službě vyčítá, že neupozornila na potřebu rychlého předání prezidentu Miloši Zemanovi.

Pražský Hrad

Spis byl také podle Hradu nesprávně označen jako důvěrný, i když obsahoval dokument označený jako tajný. Pracovníky Hradu tak měla vystavit nebezpečí, že budou nakládat s utajovanými informacemi, na které nemají prověření. KPR to uvedla v prohlášení na svém webu. BIS již dříve odmítla, že by byl dokument doručen "v hrubém nepořádku", jak KPR tvrdí. Při doručení podle tajné služby došlo jen k drobné "administrativní chybě".

Pražský hrad čelí podezření, že pochybil při skartování tajné zprávy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích. Skartování dokumentu policisté podle Radiožurnálu a serveru Respekt.cz zjistili při prověřování, zda se s tajnou zprávou o Vrběticích neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Prezidentská kancelář v pondělním prohlášení potvrdila, že dokument skartovala. Odmítá ale, že by tím porušila předpisy. "V KPR nebyl skartován žádný materiál určený k archivaci," uvedl Hrad.

KPR ke sporu vydala od pátku již čtyři prohlášení. V dnešním předkládá argumenty, proč byl podle ní spis doručen v nepořádku. BIS vyčítá, že pokud měly být informace prezidentovi předloženy co nejdříve, měla na to pracovníky Hradu upozornit. Na obálce podle Hradu v takových případech bývá patřičná poznámka. Spis podle KPR dorazil 7. dubna po pracovní době, když na Pražském hradě nebyl prezident přítomen. Předán mu byl až 13. dubna.

KPR také vadí, že dokument byl označen druhým nejnižším stupněm utajení důvěrné, i když obsahoval dokument s vyšším stupněm utajení. Nakládat s ním tak mohli omylem pracovníci Hradu bez patřičné prověrky, uvedla prezidentská kancelář. BIS podle Hradu zjednala nápravu až 22. dubna po "důrazném upozornění ze strany KPR". Sdělit v něm měla, že administrativním pochybením byla poslední strana spisu označena chybně jako tajná. BIS v pondělí uvedla, že drobná administrativní chyba, která nesnížila závažnost dokumentu, byla odstraněna v řádu hodin.

"BIS svým postupem vystavila KPR podezření, že předání spisu prezidentu republiky bylo úmyslně zdrženo, k čemuž ze strany KPR nedošlo," uvedla kancelář. Zároveň označila za bezprecedentní krok, že BIS sama zveřejnila, kdy spis prezidentovi zaslala. "KPR byla také ze strany BIS vystavena nebezpečí, že bude obviněna z neoprávněného nakládání s utajovanými informacemi," dodal Hrad.

KPR dále vyslovila otázku, zda BIS dalším ústavním orgánům sdělila ve vrbětickém případě stejné informace jako prezidentovi nebo zda stupeň utajení spisu "nebyl dodatečně snížen uměle".

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Nehody zastavily dálnice D1 a D2 ve směru na Brno

29.05.2023 10:45 Aktualizováno Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské…

Klíšťata jsou mimořádně aktivní na celém území ČR, upozornil ČHMÚ

29.05.2023 09:19 Po celém Česku panuje mimořádné riziko napadení klíštětem, upozornil Český hydrometeorologický…

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Související:

Nejnovější