Hrad tvrdí, že s tajnou zprávou o Vrběticích se neseznámil nikdo nepovolaný

S tajnou zprávou o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku se neseznámil nikdo nepovolaný a ochrana utajovaných informací nebyla ohrožena. V dnešním prohlášení to uvedla Kancelář prezidenta republiky (KPR).

Pražský hrad.

Dokument podle ní od Bezpečnostní informační služby (BIS) dorazil v rozporu s platnou legislativou a v hrubém nepořádku. Kontrarozvědka rozhodně odmítla, že by dokument byl v hrubém nepořádku. Připustila jen drobnou administrativní chybu. Prezidentské kanceláři byl dokument předán řádně, ta ho převzala bez výhrad, sdělil ČTK mluvčí BIS Ladislav Šticha.

KPR také odmítla, že by na Hradě mohl být skartován materiál určený k archivaci. Český rozhlas - Radiožurnál a server Respekt.cz o víkendu uvedly, že policie prověřuje, zda KPR zprávu skartovala. Detektivové na otázku narazili při prověřování, zda se se zprávou neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky.

KPR v sobotním sdělení uvedla, že loni na přelomu listopadu a prosince se skartovaly spisy z předchozích let, které byly v souladu s právními předpisy vyřazeny a určeny ke zničení. "V KPR nebyl skartován žádný materiál určený k archivaci, všechny skartované spisy prošly skartačním řízením a obsah všech skartovaných dokumentů je uchován v jiných státních institucích," napsal dnes Hrad. Skartace prováděly oprávněné osoby a o všech je uchován protokol, doplnila KPR.

Součástí protokolu je podle Hradu i informace, že dokument dorazil od kontrarozvědky "v hrubém nepořádku". Spis byl doručen nezvyklým způsobem, mimo pracovní dobu a v rozporu s platnou legislativou, tvrdí Hrad. "Proč byl označen druhým nejnižším stupněm utajení jako běžná utajovaná pošta? Proč nebyl spis označen 'ihned předat' adresátovi a proč nebyla tajná spisovna KPR telefonicky upozorněna na spěšnost informací obsažených ve spisu?" píše Hrad. 

BIS v prohlášení zaslaném ČTK rozhodně odmítla, že by byl dokument v hrubém nepořádku. "Byl KPR řádně předán a byl proti podpisu převzat bez výhrad. V následujících hodinách pak byla pouze opravena drobná administrativní chyba, která nijak nesnižovala závažnost dokumentu," uvedla kontrarozvědka. Komplexní informaci dostanou ve čtvrtek poslanci výboru pro bezpečnost, kteří se plánují případem zabývat.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček později na twitteru doplnil, že kontrarozvědka na situaci reagovala až 21. dubna písemným vyjádřením, ve kterém pochybení přiznala. KPR podle něj trvá na tom, že spis byl na Hrad dopravený v hrubém nepořádku. "Způsob doručení a označení spisu ze strany BIS nijak neindikoval, že by mělo jít o dokument zvýšeného stupně závažnosti," uvedl Ovčáček.

Web Deník N loni v květnu uvedl, že dokument ležel na Hradě deset dní, než se s ním seznámil prezident Miloš Zeman. Prezidentská kancelář to odmítá. Dokument byl podle ní doručen 7. dubna, Zeman jej obdržel po příjezdu na Hrad v nejbližším termínu 13. dubna. "KPR má pro urgentní případy nastaveny standardní procedury, kdy jsou dokumenty obratem dopravovány do rukou prezidenta republiky," uvedla kancelář.

Hrad odmítá, že by se s obsahem dokumentu seznámily nepovolané osoby. "S předmětnou písemností nakládaly mimo adresáta pouze osoby pověřené vedením jednacího protokolu v tajné spisovně KPR a odpovědná pracovnice Sekretariátu prezidenta republiky," uvedla KPR. Kancelář se spisem nakládala v souladu s označením, tedy jako s běžnou poštou v druhém nejnižším stupni utajení, doplnila. Pracovnice tajné spisovny a sekretariátu byly kvůli stavu písemnosti vystaveny nebezpečí, že budou neoprávněně nakládat s utajovanými informacemi, tvrdí Hrad.

Vrbětice zasáhly v roce 2014 dvě exploze. Při výbuchu prvního ze skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý sklad explodoval v prosinci téhož roku. V polovině loňského dubna tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření na zapojení příslušníků ruské vojenské tajné služby GRU do výbuchů. Kauza vedla k vážné diplomatické roztržce mezi Českem Ruskem a vzájemnému vypovídání diplomatů. Rusko účast svých agentů na explozích popírá.

ANO by v září vyhrálo volby, Sněmovna by se skládala ze sedmi stran

01.10.2023 13:18 Ve stínu předčasných parlamentních voleb na sousedním Slovensku vyšel průzkum preferencí českých…

Od října platí sporná důchodová novela prosazená Fialovou vládou

01.10.2023 10:57 Od října se mění pravidla pro předčasné důchody a také mimořádná valorizace. Dnes totiž začíná…

Pavel ve středu promluví před europoslanci ve Štrasburku

30.09.2023 15:48 Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk.…

Září bylo na silnicích tragické hlavně pro motorkáře

30.09.2023 12:24 V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti…

Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku

29.09.2023 15:24 Až téměř do čtvrtečního poledne likvidovali hasiči požár u Jetřichovic v Národním parku České…

Vystrčil udělil českým osobnostem stříbrné medaile

28.09.2023 21:10 Předseda Senátu Miloš Vystrčil i letos udělil stříbrné medaile řadě českých osobností při…

Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji stoupl desetinásobně

28.09.2023 13:22 Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji se výrazně zvýšil ve srovnání s počátkem tohoto…

Fialova vláda rozhodla o nákupu letadel F-35 pro armádu

27.09.2023 16:50 Česko pořídí pro armádu 24 nadzvukových letounů F-35, rozhodla vláda. Podle premiéra Petra Fialy …

Babiš se v dopise obrací na Fialu kvůli Rakušanovi

27.09.2023 14:48 Expremiér Andrej Babiš (ANO) vyzval dopisem premiéra Petra Fialu (ODS) k jednání o osudu Víta…

Sněmovna ve středu nejspíš vládní konsolidační balíček neschválí

27.09.2023 12:20 Poslanecká sněmovna ve středu pokračuje ve schvalování konsolidačního balíčku, avšak pouze do 14.…

Související:

Nejnovější