Hranice na jihu Moravy od konce září překročilo nelegálně 5300 migrantů

Od zavedení kontrol hranic mezi Slovenskem a Českou republikou překročilo od konce září nelegálně hranice v Jihomoravském kraji více než 5300 migrantů. Novinářům dnes počet řekl ve Strážnici na Hodonínsku ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. Většina uprchlíků uvádí, že přichází ze Sýrie, doplnila ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která dnes místo navštívila.

Kontroly na českých hranicích

Denně je na dvanáctihodinovou službu v kraji nasazeno 150 policistů, podle Černochové se za celou dobu vystřídali vojáci ve 4000 směnách, z toho v 566 případech to byli příslušníci aktivních záloh.

Policisté s vojáky jsou nasazeni na zvýšenou ostrahu hranic od konce září kvůli tomu, že od května roste počet migrantů, kteří nelegálně překračují slovensko-českou hranici a míří převážně dále do Německa. Opatření je v plánu do 12. prosince. Vojáci mají zázemí právě ve Strážnici, kde je dnes ministryně spolu s dalšími místy navštívila. "Měli jsme možnost navštívit pět nebo šest stanovišť a promluvit si. Na stanovištích jsou buď dva vojáci a jeden policista, nebo jeden voják, jeden člen aktivních záloh a jeden policista," uvedla Černochová.

Podívala se i na břeclavský policejní odbor a stanoviště řídící úrovně a registrační místo pro uprchlíky. "Většina z migrantů tvrdí, že přichází ze Sýrie. Je na policii, aby byla schopná o nich shromáždit prvotní informace," poznamenala Černochová.

Podle ní je důležité, že se podařilo nasadit v krátkém čase příslušníky aktivních záloh, kteří se ke kontrolám připojili v říjnu. "Děkuji všem, kteří s tím pomáhali. Nebývalo to v minulosti zvykem, že se příslušníci aktivních záloh nasazovali v takových chvílích na hranice. Myslím, že si toho váží také, protože po letech, kdy si stěžovali, že mají málo cvičení kvůli covidu nebo málo nasazení, tak teď mají možnost ukázat, co umí. A umí toho hodně," řekla Černochová. Ocenila i zaměstnavatele, kteří příslušníky aktivních záloh zaměstnávají a umožňují jim být nasazení.

Nasazení záloh pochválil i náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. "Aktivní zálohy jsou extrémně důležité a mohou nám pomoci, protože pak nemusíme na nevojenské úkoly vázat takové kapacity jako armáda," řekl Řehka. V současnosti je v místě přes 150 vojáků, z toho skoro 100 je z aktivních záloh. "Pro nás je to významná pomoc. Armáda přistupuje a bude přistupovat k aktivním zálohám jako k plnohodnotným vojákům - co se týče výcviku, materiálu a vybavení. Zaslouží si obrovský respekt, když ke svému civilnímu zaměstnání jsou ochotní přiložit ruku k dílu k obraně své země," zdůraznil Řehka.

Černochová uvedla, že pokud budou nějaké chyby v povolávání aktivních záloh nebo nebudou mít příslušníci dostatečnou výstroj a výzbroj, chce věci řešit legislativně. Důvodem podle ní je, aby byly aktivní zálohy schopné se rozvíjet.

Nejvíce migrantů přechází hranice na jižní Moravu a do Zlínského kraje, na Slovensko obvykle přicházejí či přijíždějí z Maďarska, kam se dostávají z Balkánu. Podle Tržila je v posledních dnech vidět pokles, upozornil však na to, že z toho nelze nic predikovat.

Střelec z Filozofické fakulty UK se chtěl pomstít, vyplývá z vyšetřování

12.06.2024 13:01 Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v…

Cizinec podezřelý z terorismu měl říct, že si ho najali za peníze

12.06.2024 11:35 Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z…

Fiala potvrdil, že Jihoameričan se v Praze pokusil zapálit autobusy. Hrozí…

10.06.2024 17:40 Jihoameričan, jehož v uplynulých dnech zadrželi policisté, se pokusil o žhářský útok na autobusy…

Pavel k eurovolbám: Nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v EU

10.06.2024 12:25 Podle prezidenta Petra Pavla nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v Evropě. V pondělí to…

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO. Účast byla rekordní

09.06.2024 23:38 České volby do Evropského parlamentu opět vyhrálo hnutí ANO, následované koalicí ODS, KDU-ČSL a TOP…

Hrozba terorismu v Česku: Policie zadržela podezřelého cizince

09.06.2024 10:59 Policie zadržela muže podezřelého ze spáchání zvlášť závažného zločinu, po kterém bylo pátráno od…

Sčítání hlasů v letošních evropských volbách v Česku probíhalo pomaleji

08.06.2024 19:09 Podle sdělení Českého statistického úřadu probíhalo sčítání hlasů v letošních evropských volbách v…

Eurovolby skončily, Češi si zvolili europoslance. Výsledky se dozví až…

08.06.2024 14:45 Úderem druhé hodiny odpolední dnes skončil druhý den voleb do europarlamentu, v nichž Češi vybírali…

Druhý den voleb odstartoval. Češi si dnes vyberou europoslance

08.06.2024 08:00 Dnes v 8 hodin ráno se podruhé otevřely volební místnosti, v nichž Češi rozhodují o svých…

Eurovolby v Česku začaly. Lidé pošlou do Bruselu 21 politiků

07.06.2024 14:11 Úderem druhé hodiny odpolední se otevřely volební místnosti, v nichž Češi rozhodují o svých…

Související:

Nejnovější