Současná kauza kolem údajné korupce v pražském dopravním podniku (DPP) se podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) netýká zakázek magistrátu a naopak ukazuje, že nastavená protikorupční opatření na radnici fungují. Hřib to řekl v dnešním pořadu televize Prima Partie Terezie Tománkové.
Neuvažoval proto ani o rezignaci, obviněného náměstka za STAN Petra Hlubučka si nevybral a ani neměl možnost ho sám odvolat. Místopředseda ANO Karel Havlíček ale míní, za kauzu, kterou podle něj provázely úplatky, konspirace i drogové a sexuální orgie, nese jako primátor hlavního města odpovědnost.
Policie tvrdí, že organizovaná skupina 11 obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Do skupiny patřil i Hlubuček, hlavou skupiny byl podle kriminalistů zlínský podnikatel a lobbista Michal Redl, oba skončili ve vazbě. Kvůli kontaktům s Redlem dnes oznámil rezignaci ministr školství a místopředseda STAN Petr Gazdík.
"Ministr byl přichycen při činu, neměl na výběr," komentoval Gazdíkův krok Havlíček. Hnutí STAN je podle něj nedůvěryhodné a "prošpikované mafiánskými praktikami". Ve vládě by podle něj měli skončit všichni jeho členové včetně šéfa STAN, vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana.
Místopředseda a šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob (TOP 09) uvítal, že STAN i Gazdík zareagovali na problém rázně a rychle, na rozdíl od reakcí ANO na trestní stíhání jejího předsedy Andreje Babiše, kauz kolem Jaroslava Faltýnka a další případy. V současné době, kdy má země řadu problémů a navíc přebírá předsednictví v EU, si nemůže dovolit rozsáhlejší rekonstrukci vlády ani koaliční krizi, míní Jakob.
Hřib zdůraznil, že Piráti ani magistrát nejsou do nynějšího případu kolem podezření z korupce v DPP jakkoliv zapojeni, naopak poukázal na možnou roli dalších stran. V televizní diskusi i na twitteru uvedl, že pražská ODS za primátora Bohuslava Svobody podle něj přijala půl milionu jako sponzorský dar od rodiny Redlů, tedy dávno poté, co Redl "kšeftoval" s Radovanem Krejčířem.
Místopředseda SPD Radim Fiala považuje za velkou chybu, že vládní koalice ani Hřib neřešili situaci kolem Redla a Hlubučka už dříve, když se informace o jejich minimálně problematických aktivitách objevily v médiích. Na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou iniciovala opozice, chce řešit i to, jak chtěl Rakušan reorganizovat policii včetně Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Nevyloučil, že by opoziční strany mohly iniciovat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, byť to ANO zatím odmítá. "Nemůžeme se jen dívat ze zadních lavic jen proto, že je předsednictví," dodal Fiala.
Česko se v právě končícím roce dočkalo nového premiéra. Stal se jím Andrej Babiš (ANO), který však musel nejprve veřejnosti vysvětlit, jak vyřeší svůj střet zájmů. Předseda vlády nyní ozřejmil, co bude s jeho firmami. Do nově vytvořeného fondu totiž nemíří všechny.
Silvestr je tradičně i dnem, kdy mezi sebou o diváky bojují tři velké tuzemské televize. Prima tentokrát nasadí těžký kalibr. Do jednoho z jejích pořadů totiž dorazila legendární herečka Jiřina Bohdalová, která i v 94 letech udivuje svou vitalitou.
Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.
Letošní babyboom v českém šoubyznyse nebere konce. Den před Silvestrem se radostnou novinkou z osobního života pochlubila modelka Natálie Kočendová. Na svět přivedla malého a zdravého chlapečka.
Sníh, vítr, závěje. Nebezpečí trvá i podle nejnovější výstrahy, kterou meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejnili ve středu kolem poledne. Varování ale doznalo jistých změn.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že Kyjev již na úvodní dny roku 2026 naplánoval dvě jednání se svými spojenci. Ukrajina tak chce navázat na nedělní rozhovory Zelenského s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Zadržený zápasník Karlos Vémola se podle nejnovějších informací dočkal jisté úlevy. V úterý se konečně podrobil lékařskému zákroku, který se původně chystal absolvovat v den, kdy jej policie zadržela.
Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst.
Počasí v Česku se až do prvního lednového víkendu neobejde bez výstrah. Varování meteorologů začne platit během silvestrovského dopoledne. Dnes a v dalších dvou dnech hrozí vydatné sněžení, sněhové jazyky či závěje i silný vítr.
Rok s letopočtem 2025 se nezadržitelně blíží ke konci, přičemž i on přinesl svatby hvězdných párů ze šoubyznysu. Nyní se zdá být na obzoru první veselka slavných osobností v příštím roce.
Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua.
Rodinou europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) otřásla po Vánocích smutná událost. Politička v pondělí oznámila, že zemřel její otec Karel Konečný, někdejší komunistický funkcionář za minulého režimu. Bylo mu 77 let.