Schůzka k ustavujícímu jednání zastupitelů Prahy proběhne za účasti všech stran

Koordinační schůzky před ustavujícím jednáním pražského zastupitelstva se zúčastní všechny pozvané strany. Účast původně kvůli časovému zaneprázdnění svých vyjednávačů odmítla koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Nakonec však vyšle místostarostu Prahy 4 Michala Hrozu (TOP 09). Schůzka se bude týkat dohody o programu jednání a postupu stran na zastupitelstvu.

Zdeněk Hřib

V Praze dosud nevznikla nová koalice, z jejíchž řad by bylo zvoleno nové vedení města. Volby v Praze vyhrálo Spolu před hnutím ANO a třetími Piráty. Neúčast Spolu kritizoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který setkání svolal. Zastupitel Zdeněk Zajíček (ODS) jeho reakci označil za hysterickou.

"Svolal jsem schůzku včera. Jedná se o organizační schůzku, aby byl průběh čtvrtečního jednání důstojný. Spolu odmítli dorazit, a to jak předseda klubu (Zdeněk Zajíček), tak volební lídr (Bohuslav Svoboda). Chtěli jsme, aby poslali jiného zástupce, ale odmítli i to a řekli, že nikoho nepošlou. Důvod nám nesdělili," řekl Hřib.

Zdeněk Zajíček ČTK řekl, že ze schůzky se řádně omluvili, a sice kvůli pracovnímu vytížení předsednictva zastupitelského klubu Spolu. "Nakonec se nám ale podařilo zajistit účast jednoho z místopředsedů Michala Hrozy," řekl Zajíček.

Zástupci ostatních zastupitelských klubů podle primátora účast na jednání přislíbili. Odmítnutí Spolu působí tak, "že se dohodnout nechtějí a ani to nepotřebují, protože už mají dohodnutou opoziční smlouvu s hnutím ANO prezidentského kandidáta Andreje Babiše," napsal. Hřib na twitteru. Toto Hřibovo vyjádření označil Zajíček jako hysterické. "Bohužel nevidím do hlavy pana primátora, a co se mu tam promítá, nicméně žádná dohoda neexistuje a společně se STAN jsme si znovu potvrdili, že máme zájem na vytvoření koalice na půdorysu té vládní," řekl Zajíček.

Podle primátora je smyslem dnešní schůzky domluvit se na programu zastupitelstva, je potřeba na něm například schválit evropské dotace pro jednotlivé městské části a dalších několik materiálů, které nesnesou odkladu.

Koaliční vyjednávání začala v Praze hned po volbách v neděli 2. října, kdy se odpoledne sešli Piráti, Praha Sobě a STAN a večer Spolu se STAN. Od té doby se několikrát setkali Piráti se Spolu, které jednalo také s ANO. Piráti a STAN několikrát žádali o přibrání Prahy Sobě k jednáním, což Spolu odmítá.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

První jednání pražských zastupitelů povede Hřib, nebo Svoboda

Ustavující jednání zastupitelů Prahy bude ve čtvrtek řídit buď dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti), nebo lídr koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Bohuslav Svoboda jako nejstarší zastupitel. Záleží na rozhodnutí zastupitelů Spolu, sdělili dnes ČTK Hřib a zastupitel Ondřej Prokop (ANO). Nabídku rozhodnout dal dnes Hřib na schůzce zástupců stran k organizaci zastupitelstva. Primátor na ní také informoval o tom, že je třeba na program jednání zařadit dva materiály, které nesnesou odkladu. Volby v Praze vyhrálo Spolu před ANO a třetími Piráty.

"Říkal jsem jim (zástupcům stran), že je potřeba vyřešit některé otázky. Zapsali si je s tím, že mi na to teď nejsou schopni odpovědět. Otázka vedení schůze padla taktéž, se stejným výsledkem," uvedl Hřib.

Primátor chce na program jednání zařadit materiál o evropských dotacích pro městské části a materiál o veletrhu Mipim, kdy by v případě neschválení Praha blokovala veletrh pro další česká města. "Slíbil (Hřib) oba tisky poslat předem, abychom je mohli v klubech projednat," uvedl Prokop. Co se týče vedení čtvrteční schůze, Prokop uvedl, že rozhodnutí bude na Spolu. "My do toho nemáme jak zasáhnout," dodal.

Jak bude vypadat program zasedání, bude záležet na konečném hlasování zastupitelů ve čtvrtek. Nicméně všichni zastupitelé budou muset složit zastupitelský sbor. Vzhledem k tomu, že v Praze dosud nevznikla nová koalice, není jasné, zda se bude také volit nové vedení města, což bývá obvykle součástí prvních jednání zastupitelů.

Zatím bezvýsledná koaliční vyjednávání začala v Praze hned po volbách v neděli 2. října. Naposledy se dnes odpoledne sešla koalice Spolu s ANO, které jí předalo podmínky nedělního návrhu menšinové rady Spolu tolerované zastupiteli za ANO. "Sešli jsme se, abychom jim vysvětlili přesné podmínky naší nabídky a co tím míníme," řekl ČTK lídr ANO a poslanec Patrik Nacher. Konkrétní podmínky nechtěl blíže komentovat, pouze uvedl, že by šlo o toleranci menšinové rady v řádu tří čtyř měsíců.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Stát musí čelit dezinformacím, ovšem nikoli cenzurou, řekl Fiala

01.12.2022 12:24 Stát musí čelit nepřátelské hybridní válce vedené i prostřednictvím dezinformací, nelze ale zavádět…

Nezaměstnanost v EU klesla na šest procent, nejnižší je nadále v Česku

01.12.2022 12:20 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu klesla na šest procent, což je o desetinu bodu méně…

Senát: V Česku se bude moci příští rok vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků

01.12.2022 11:19 V Česku se bude moci příští rok vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků, jejichž země čelí ruské…

Přehráváním odposlechů pokračuje u soudu projednávání návrhu na obnovu…

01.12.2022 11:10 Přehráváním některých odposlechů pokračuje dnes u Krajského soudu v Ostravě projednávání návrhu na…

Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky

01.12.2022 09:59 Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky. Index rizikového…

Téměř dva miliony Italů musí zaplatit pokutu, nenechaly se očkovat proti…

01.12.2022 09:42 Téměř dva miliony Italů budou muset zřejmě zaplatit pokutu sto eur (asi 2500 Kč) za to, že se do…

Ceny paliv v ČR se za týden opět snížily

01.12.2022 08:42 Ceny paliv v ČR se za týden opět snížily o více než korunu a průměrná cena nejprodávanějšího…

Extrémní počasí v Evropě. Meteorologové varují před vydatnými srážkami

01.12.2022 06:30 I čeští meteorologové upozorňují na tlakovou níži s nebezpečnými projevy, která ovlivní počasí v…

Zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min, bylo mu 96 let

30.11.2022 22:02 Aktualizováno Ve věku 96 let dnes zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min. Podle tiskové agentury Reuters o…

Zelenskyj zve Muska na Ukrajinu. Chce, aby se podíval na škody způsobené…

30.11.2022 21:29 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes pozval amerického podnikatele a nového majitele…

Související:

Nejnovější