Význam Paktu svobodných měst, který v roce 2019 na podporu demokratických hodnot založily Praha, Bratislava, Varšava a Budapešť, vzhledem k vývoji ve světě stále roste. V dnešní debatě na Mnichovské bezpečnostní konferenci to prohlásil nyní již bývalý primátor české metropole Zdeněk Hřib.
Hřib řekl, že spolupráce měst může mít pragmatickou a hodnotovou úroveň a že Pakt svobodných měst je právě hodnotovým paktem. "Hodnoty jsou důležité. Svoboda a demokracie nejsou jen tak, za svobodu je třeba bojovat, proto jsme založili Pakt svobodných měst," řekl.
Projekt má podle Hřiba stále význam, neboť je založen na podpoře liberálních hodnot a je opozicí proti xenofobii, antiliberálním tendencím a populismu. "Situace v Česku a na Slovensku se změnila, ale v Polsku a Maďarsku zůstává stejná," řekl. Dodal, že pakt si nejen udržuje svou hodnotu, ale jeho význam roste, protože populismus a protiliberální proudy jsou na vzestupu jak ve východní Evropě, tak celosvětově.
K paktu se od jeho založení postupně přidaly na tři desítky měst, loni tak učinily mimo jiné Berlín s Kyjevem. Nově se k němu připojil i Mnichov. Jeho primátor Dieter Reiter příslušné prohlášení podepsal v pátek během diskuze na Mnichovské bezpečnostní konferenci.
Hřib v Mnichově hovořil rovněž o sesterské smlouvě s Pekingem, kterou Praha ukončila v roce 2019. "Nebylo to tak, že bychom řekli 'Nemáme vás rádi', snažili jsme se jednat," řekl. Publiku vysvětlil, že problém se týkal jedné klauzule smlouvy o sesterství, ve které bylo, že Praha uznává jednotnou Čínu. Podle Hřiba takové uznání není záležitostí měst, ale patří na úroveň států a ministerstev zahraničí. Čínská strana na opakované návrhy o vyjmutí zmíněného článku reagovala odmítavě, na poslední urgenci pak vůbec, což vedlo vedení Prahy k rozhodnutí smlouvu vypovědět. Kvůli sporu s Pekingem byla tehdy v Číně zrušeny vystoupení hudebních těles, která měla spojitost s českou metropolí.
V souvislosti s Čínou pak Hřib řekl, že tato asijská země provozuje koncentrační tábory. "Skutečné koncentrační tábory, jako známe z dokumentů o druhé světové válce. Takové věci nemohou mít v 21. století žádné místo," dodal.
Stát se bude podílet na pohřbu výtvarníka Milana Knížáka, bývalého šéfa Národní galerie či rektora Akademie výtvarných umění. Po pondělním jednání to vlády to oznámil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).
Tropy už se tento týden nevyhnou ani Česku. Maximální teploty budou atakovat čtyřicítku, potvrzuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Lidé se opět musí připravit na extrémní tepelnou zátěž.
Agáta Hanychová ví, že s Jakubem Prachařem bude spojována už navždy. Není proto divu, že Čechy v těchto červencových dnech zajímá, co říká na Prachařovu svatbu s hereckou kolegyní Sarou Sandevou. Co Hanychová popřála novomanželům?
Lucie Vondráčková si udělala jméno sama za sebe, ale příslušnosti ke slavné rodině se samozřejmě nezbaví. Snad všichni v Česku znají jejího tatínka Jiřího i tetu Helenu. Málo se ale mluví o tom, jaké kořeny má herečka a zpěvačka díky své mamince.
Česko v červenci oslavilo nedožité 87. narozeniny Karla Gotta, ale zároveň se objevily informace, které nás navracejí do ledna, kdy kulatiny oslavila zpěvákova manželka Ivana Gottová. Vdova si tehdy oblékla šaty, které mnoho lidí zaujaly. Kdo za nimi stál?
Anonym v pondělí pohrozil bombovými útoky v budovách po celém Česku. Policejní kontroly probíhají za běžného provozu, relevance výhrůžky byla vyhodnocena jako nízká. Hrozba se podle dostupných informací týká stovek míst.
ADONXS po nekonečném Rituálu opět přepíná do angličtiny a představuje novou skladbu Cherry On Your Cake. Energický letní singl je plný slunce, potu, spontánních dobrodružství a samozřejmě sladkého závanu třešní.
Manželství Karlose Vémoly a Lely Ceterové se rozpadlo už před nějakým časem, přesto se vztahy mezi bývalými partnery nezdály být nějak dramatické. Až nyní se zápasníkovi podařilo přilít olej do ohně. Dokonce už se mluví o soudu.
Začíná týden na přelomu července a srpna, od kterého se zejména očekává návrat tropického počasí. Dnešek tomu ale ještě nasvědčovat nebude. Místy se totiž má hodit i deštník, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Je to dnes přesně rok, co odešel legendární herec a komik Jiří Krampol. Mnozí fanoušci se zřejmě s jeho úmrtím dodnes nevyrovnali, ale sám bavič podle jednoho z přátel už v závěru života tušil, že mu čas neúprosně dochází.
Unikátní dokument o skupině Oasis od Stevena Knighta v režii Dylana Southerna a Willa Lovelacea bude mít světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Film vstoupí do českých kin od 10. září 2026. Ještě letos zamíří exkluzivně na Disney+ mimo USA a na Hulu a Disney+ ve Spojených státech.
Česko v neděli zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel známý výtvarný umělec a hudebník Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie či rektor Akademie výtvarných umění. Podle ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé) odešel autor, který po desítky let utvářel dějiny moderního českého umění.