Hrozba vyloučení z veřejného života vede podle studie k vyšší proočkovanosti

Očkování, ilustrační fotografie.
Očkování, ilustrační fotografie., foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 8. prosince 2021 12:32
Sdílej:

Hrozba vyloučení neočkovaných z mnoha oblastí veřejného života zvyšuje ochotu lidí nechat si dát vakcínu proti covidu-19. Podle agentury DPA to vyplývá z dnes zveřejněné případové studie mnichovského institutu Ifo, která srovnávala registrace k očkování první dávkou v několika okresech na německo-rakouském pomezí od začátku října do začátku prosince.

Okresy v Rakousku, které dříve než Německo zavedlo takzvané 2G pravidlo, tedy povinnost mít při vstupu do určitých veřejných prostor doklad o očkování nebo prodělané nemoci, zaznamenaly v předmětném období v porovnání s německými rychlejší nárůst zájmu o očkování. V rakouských okresech se za dané období zvýšil počet očkovaných ze zhruba 61 na 68 procent, zatímco na německé straně hranice to bylo z 57 na 61 procent.

Studie dále uvádí, že trend zvyšování počtu zájemců o vakcinaci se v Rakousku zpomalil poté, co země 22. listopadu vyhlásila plošnou uzávěru. "Zdá se proto, že cílená omezení pro odmítače očkování zvyšují ochotu k očkování více než lockdown pro všechny," uvedl spoluautor studie Hannes Winner.

Německo nakonec přistoupilo k opatřením, jako je pravidlo 2G, lockdown pro neočkované nebo povinné očkování pro vybrané skupiny obyvatel, v polovině listopadu. Podle studie se od té doby začaly snižovat mezi oběma zeměmi rozdíly v zájmu o první dávku vakcíny.

Stalo se