Hurikán Ian je nad Kubou a míří nad Floridu, mohl by zesílit na čtvrtý stupeň

Hurikán Ian dnes ráno udeřil na západní část Kuby a zesílil na třetí kategorii z pěti. Kubánské úřady nechaly kvůli živlu v oblasti evakuovat na 50.000 lidí, po průchodu bouře zůstalo milion lidí bez elektřiny, napsala agentura AP. Bouři doprovází vydatné srážky a silný vítr. Podle dostupných informací nikdo nepřišel o život.

Hurikán Ian

Zhruba po pěti hodinách se Ian začal opět přesouvat nad moře a směřuje k americké Floridě, kde úřady vyzvaly k evakuaci na 2,5 milionu obyvatel. Než dorazí nad Floridu, mohl by Ian nad mořem zesílit na hurikán kategorie čtyři. Odborníci zatím nejsou schopni přesněji určit, kdy a jakou část pobřeží hurikán zasáhne, píše AP.

Kubánské úřady nechaly evakuovat z provincie Pinar del Río, v níž se pěstuje velká část kubánského tabáku, na 50.000 lidí a nechaly otevřít kryty. Oblast zasáhly silné srážky, místy spadlo až 200 milimetrů na metr čtvereční. Záplavy nejhůře postihly pobřeží na jihozápadě a severozápadě ostrova. Poryvy větru dosahovaly rychlosti až 208 kilometrů za hodinu, uvedla AFP.

Hurikán Ian zesílil během rána na třetí kategorii z pěti. Na sociálních sítích se objevily snímky zaplavených ulic a silnic, stromů vyvrácených i s kořeny, popadaných sloupů elektrického vedení, palem ohýbaných větrem a liduprázdných ulic. Podle kubánské státní televize citované agenturou AFP jsou oblasti Pinar del Río a Artemisa bez proudu. Úřady zřídily 55 nouzových nocovišť, píše AP.

"Pustošení a zkáza. Prožili jsme hodiny hrůzy. Nezůstalo tu nic," řekl jeden z obyvatel Pinar del Río svému synovi, novináři místní televize, který o tom informoval na sociálních sítích.

Očekává se, že hurikán během cesty nad teplými vodami Mexického zálivu nabere na síle až na čtvrtou kategorii a ve středu by měl podle předpovědí udeřit na západní pobřeží Floridy. Podle meteorologů je velmi pravděpodobné, že hurikán postihne oblast u měst Tampa a St. Petersburg. Tam se poslední silný hurikán vyskytl v roce 1921. Úřady vyzvaly obyvatele, aby považovali hrozbu hurikánu za vážnou. Hladina oceánu by se v okolí obou měst mohla zvednout až o tři metry a v oblasti se očekává na 250 milimetrů srážek na metr čtvereční.

Odborníci zatím nedokážou odhadnout, kde přesně se hurikán dostane nad pevninu. V některých lokalitách by mohl způsobit menší škody než v jiných, míní Brian McNoldy, výzkumník z univerzity v Miami. Podle dostupných údajů přichází v úvahu asi 290 kilometrů pobřeží, oblast se s postupem času bude zužovat.

Obyvatelé Floridy těsně před příchodem hurikánu dostávali pytle s pískem, stáli fronty před obchody s potravinami, skupovali balenou vodu. Rybáři vytahovali své lodě z vody. Floridský guvernér Ron DeSantis vyhlásil celostátní stav nouze a na pomoc se zvládáním hurikánu povolal 5000 vojáků národní gardy, dalších 2000 jich je v pohotovosti v sousedních státech, píše AP.

Nemocnice a domy s pečovatelskou službou evakuovaly stovky klientů do bezpečnějších míst nebo úkrytů. Letiště v Tampě, St. Petersburgu a Key Westu jsou uzavřená.

Prezident Joe Biden nařídil ministerstvu vnitřní bezpečnosti a Federální agentuře pro řešení krizových situací (FEMA), aby koordinovaly pomoc v případě pohromy a pomohly ochránit životy a majetek. Prezident kvůli bouři odložil návštěvu Floridy plánovanou na dnešek. Kvůli hurikánu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) už dříve zrušil dnešní start rakety Space Launch System (SLS) z Kennedyho vesmírného střediska.

Počasí: O víkendu v Česku opět nasněží, během dne naměříme nulu

30.11.2022 06:30 Do Česka se o víkendu vrátí sněžení. Teploty se budou během dne pohybovat kolem nuly a sněhová…

Počasí se před Vánoci oteplí? Předpověď na měsíc

29.11.2022 06:30 Počasí v Česku bude mít v tomto týdnu převážně inverzní charakter. Denní teploty se budou většinou…

Předpověď počasí na tento týden: Bude stálé, s teplotami lehce nad nulou

28.11.2022 06:30 Počasí bude během právě začínajícího týdne poměrně stálé, teploty se budou ve dne držet lehce nad…

Experti čekají v následujících týdnech zvýšení intenzity bojů na Ukrajině

27.11.2022 08:15 Intenzita bojů na Ukrajině se v posledních dnech snížila kvůli špatnému počasí. Je ale…

Zimní počasí se vrátí do Česka. Příští týden teploty klesnou k nule

26.11.2022 06:30 Příští týden se do Česka vrátí sněžení. Podle meteorologů jej můžeme místy očekávat prakticky…

Předpověď počasí na příští týden: Třeskuté mrazy zatím nehrozí

25.11.2022 06:30 Ve dne bude nad nulou, v noci už se mohou teploty pohybovat i pod bodem mrazu. Taková je předpověď…

Počasí o víkendu: Zastihnout nás může déšť i sníh

24.11.2022 06:30 V Česku bude do konce týdne panovat typické počasí na přelomu podzimu a zimy. V noci se ochladí k…

Počasí ovlivní bouře, která vznikla nad Středomořím. Čeká se vichřice

23.11.2022 06:30 Již včera ovlivňovala bouře Denise počasí v Evropě, částečně také v České republice. Její efekt…

Předpověď počasí až do prosince. Sníh se časem vrátí i do nížin

22.11.2022 06:30 Téměř až do Vánoc vidí meteorologové ve svých modelech. Podle Českého hydrometeorologického ústavu …

Počasí příští víkend: Noční mrazy vydrží, přes den se oteplí

21.11.2022 06:30 Příští víkend bude teplejší, než ten uplynulý. Ačkoliv v noci bude nadále mrznout, během dne…

Související:

Nejnovější