Húsiové proti světu. Američané a Britové podnikli údery proti povstalcům

V noci na pátek podnikly Spojené státy a Spojené království rozsáhlé údery proti desítkám cílů v Jemenu, které jsou spojeny s husíjskými povstalci podporovanými Íránem. Čtyři američtí představitelé potvrdili tuto akci pro agenturu Reuters.

Americká armáda (U.S. ARMY), ilustrační fotografie

Jde o první odvetné údery proti povstalcům v Jemenu, kteří od listopadu útočí raketami a drony na lodní dopravu v Rudém moři. Husíové, kteří ovládají většinu území v Jemenu, tvrdí, že jednají ze solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy, kde Izrael bojuje proti militantnímu hnutí Hamás.

Do operace americké a britské armády jsou zapojeny stíhačky, ponorka a válečné lodě, ze kterých byly vypáleny střely Tomahawk, uvedly nejmenované zdroje pro Reuters s tím, že oficiální prohlášení má být zveřejněno brzy.

Mezi vojenské cíle patřily logistické uzly, systémy protivzdušné obrany a místa skladování a odpalování zbraní. Prezident Joe Biden v pátek prohlásil, že údery proti povstalcům v Jemenu podpořily také Austrálie, Kanada, Bahrajn a Nizozemsko.

V pátek brzy ráno informovali zpravodajové AP o čtyřech výbuších v Saná, hlavním městě Jemenu. Svědci hlásili pět explozí i v přístavním městě Hudajdá. Vůdce jemenských povstalců Muhammad Alí al-Húsí ve čtvrtek varoval, že jakýkoli útok USA na jejich pozice vyvolá tvrdou vojenskou reakci.

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů (RB OSN) přijala ve středu rezoluci, v níž odsoudila útoky jemenských povstalců na obchodní lodě v Rudém moři a vyzvala k jejich okamžitému zastavení.

V rezoluci se uvádí, že nejméně dvě desítky útoků husijských povstalců v Rudém moři brání světovému obchodu a podkopávají svobodu plavby, jakož i mír a bezpečnost v regionu.

Rezoluci podpořilo 11 zemí, hlasování se zdržely Rusko, Čína, Alžírsko a Mosambik. Rada bezpečnosti OSN před hlasováním zamítla tři Ruskem navrhované pozměňovací návrhy.

Jemenští povstalci v uplynulých týdnech podnikli opakované útoky na plavidla v Rudém moři a tvrdí, že to dělají ze solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy, kde Izrael bojuje proti militantnímu hnutí Hamás.

Předmětné útoky ohrožují klíčovou plavební trasu, kterou se přepravuje 12 procent světového obchodu. Situace donutila Spojené státy vytvořit v prosinci mnohonárodní námořní misi, která má chránit lodní dopravu v Rudém moři.

Síly Spojených států a Spojeného království sestřelily v úterý dvacet dronů a raket, které byly odpáleny jemenskými Husíji nad Rudým mořem. Londýn označil tento útok za nejrozsáhlejší ze strany povstalců podporovaných Íránem.

Informaci poskytla armáda USA, která ve spolupráci s britským torpédoborcem HMS Diamond provedla zákrok, při němž byly použity střelné zbraně a rakety Sea Viper. Uvedl to server SkyNews.

Tato akce následovala po předchozím varování od 12 zemí, včetně USA, ohledně důsledků pro Husíje, pokud neukončí útoky na komerční plavidla v strategické oblasti Rudého moře, kudy prochází 12 % světového obchodu.

Husíové tvrdí, že jejich cílem jsou plavidla spojená s Izraelem, což je v souladu s jejich podporou Palestinců v Gaze. Ústřední velení armády USA (CENTCOM) uvedlo, že povstalci provedli složitý útok s jednosměrnými útočnými drony íránské výroby a odpálili protiletadlové řízené střely a protiletadlovou balistickou raketu.

Útok měl svůj původ v oblastech Jemenu, které povstalci ovládají. Bojová letadla F/A-18, operující z letadlové lodi USS Dwight D. Eisenhower, a tři americké torpédoborce, spolu s britským HMS Diamond, byly nasazeny k zastavení hrozící hrozby.

Trump v nejnovějším průzkumu předběhl Bidena

03.03.2024 14:10 Podle nedávného průzkumu Siena College Research Institute pro deník New York Times (NYT) by většina…

Příměří mezi Izraelem a Hamásem může začít platit do 48 hodin

03.03.2024 11:50 Pokud Izrael na jednáních v Káhiře přijme požadavky palestinského hnutí Hamás, příměří v…

Kauza Taurus vyděsila Německo. Rusko zveřejnilo tajné armádní odposlechy

02.03.2024 21:29 Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání…

Slovenský ministr se setkal s Lavrovem

02.03.2024 18:28 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem…

Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa

02.03.2024 16:44 Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa. Mezi několika mrtvými je také…

Soudy v Rusku posílají lidi do vězení za použití Navalného jména

02.03.2024 14:22 Soudy v některých regionech Ruska označily jméno politika Alexeje Navalného za extremistický symbol…

Při izraelských útocích údajně zemřelo už 70 rukojmích

02.03.2024 12:01 Sedm rukojmích zadržovaných hnutím Hamás v Pásmu Gazy zahynulo v důsledku izraelského bombardování.…

Auto v Polsku narazilo do skupiny chodců, zranilo se 17 lidí

01.03.2024 19:54 Závažný incident se v pátek odpoledne stal ve Štětíně na západu Polska. Do lidí přecházejících přes…

Rusové se rozloučili s opozičníkem Navalným. Policisté byli ve střehu

01.03.2024 17:49 Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo…

Evropa nehodlá posílat vojáky na Ukrajinu, řekl Fiala ve Sněmovně

01.03.2024 15:18 Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci…

Související:

Nejnovější