Hygienici v Praze potvrdili další tři případy opičích neštovic, celkem jich je v metropoli 30

Hygienici v Praze potvrdili další tři případy opičích neštovic, celkem jich je v metropoli 30. Hygienická stanice hlavního města o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Ilustrační foto

Dva ze tří nově nakažených pobývali na začátku měsíce v zahraničí, jeden v Řecku a jeden v Makedonii. Dalších osm případů opičích neštovic bylo podle dřívějších informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) potvrzeno v pěti dalších krajích.

První případ nákazy se v Česku objevil na konci května. Přibližně u poloviny osob se podle SZÚ podařilo zjistit nedávnou cestu do některé z evropských zemí. Někteří pobývali na hudebních či jiných festivalech. Ostatní se nakazili v Česku.

Třem nově nakaženým se podle hygieniků v první polovině srpna objevily kožní projevy onemocnění na různých částech těla. U nikoho z nich nebyla nutná hospitalizace, byla jim nařízena domácí izolace. Nemoc navzdory názvu není příbuzná s planými neštovicemi, které se šíří u dětí. Přenáší se blízkým stykem s tělními tekutinami nebo vyrážkou, například sexuálním.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA a dalších zemích. Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) bylo zaznamenáno přes 800 případů v 21 evropských zemích.

SZÚ dnes informoval o případu z Francie, kdy se od nakaženého člověka infikoval pes. Odborníci se obávají, že nemoc se může dál šířit právě přes domácí zvířata. Od nich se může nákaza přenést na člověka kousnutím, poškrábáním, při kontaktu se zvířecími tělními tekutinami, ale například také z kontaminované podestýlky.

"Případ z Francie ukazuje, že v podstatě stejně jako člověk od člověka se může nakazit i domácí zvíře od svých majitelů. Je proto důležité, aby se infikovaní lidé striktně vyhýbali i kontaktu se savci chovanými jako domácí mazlíčci," uvedla zástupkyně vedoucího oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Kateřina Fabiánová.

Kromě psů se podle ní mohou nakazit i kočky, křečci, morčata, králíci nebo další hlodavci. "Existuje riziko zavlečení viru opičích neštovic do populace divokých zvířat na evropském území," dodala.

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Kauza Čapí hnízdo: Vlastnickou strukturu Farmy jsem neznal, řekl soudu…

27.09.2022 14:34 Aktualizováno U pražského městského soudu dnes v kauze kolem dotace pro Čapí hnízdo vypovídal auditor Rostislav…

Kontroly na hranicích se SR reflektují migrační realitu, řekl Lipavský

27.09.2022 14:28 Aktualizováno Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského …

V Česku teď pracuje přes 87.700 uprchlíků z Ukrajiny

27.09.2022 14:16 V Česku teď pracuje přes 87.800 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem k dočasné ochraně. Nejvíc z…

Čekáme každoroční očkování, covid zřejmě už nezmizí, říká viceprezident…

27.09.2022 14:07 Virus nového typu koronaviru je tak široce rozšířený, že zřejmě už nezmizí. Očkování proto bude…

Na podporu sociálního bydlení půjde z evropských peněz více než miliarda…

27.09.2022 12:20 Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

Ostravu dál povede Macura, jeho ANO se dohodlo se Spolu a Piráty

27.09.2022 12:15 V Ostravě podepsaly koaliční smlouvu o vedení města vítězné hnutí ANO s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL…

Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko na 27 hraničních přechodech

27.09.2022 12:00 Aktualizováno Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko kvůli nelegální migraci hlavně Syřanů na 27 bývalých…

Pavel sesbíral potřebný počet podpisů ke kandidatuře na prezidenta

27.09.2022 11:07 Bývalý vysoký představitel české armády a Severoatlantické aliance (NATO) a kandidát na prezidenta…

Senátor Zdeněk Hraba končí kvůli směřováním hnutí ve STAN

27.09.2022 10:46 Senátor Zdeněk Hraba se rozhodl ukončit členství ve STAN. Vládní hnutí se podle něj posunulo od…

Související:

Nejnovější