Hygienici zatím neodhalili žádného dalšího nakaženého koronavirovou variantou omikron

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 2. prosince 2021 11:55 | akt. 2. prosince 2021 17:40
Sdílej:

Hygienici zatím neodhalili žádného dalšího nakaženého koronavirovou variantou omikron, který by měl souvislost s nakaženou ženou v letadle z Dubaje. Kontakty ženy z Liberce, která přicestovala z Namibie a byla prvním potvrzeným případem omikronu v ČR, prověřovali ještě hygienici nejen v Libereckém, ale i v Moravskoslezském a Středočeském kraji.

Ve středních Čechách hygienici prověřují jeden kontakt, ale pravděpodobnost varianty omikron je podle nich malá. V Libereckém kraji budou několik lidí testovat příští týden. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí krajských hygien.

"Testy budou probíhat, jak budou lidem končit karantény," řekla dnes ČTK mluvčí hygieniků v Libereckém kraji Zuzana Balašová.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová ve středu v České televizi uvedla, že hygiena ještě nemá výsledky všech pasažérů letu z Dubaje do Prahy, kterým cestovala žena prokazatelně nakažená omikronem. Ve středu podle ní zbývalo provést sekvenaci a zjistit tak případnou variantu omikron u tří cestujících z Moravskoslezského a Středočeského kraje, kteří byli pozitivní na covid-19.

V Moravskoslezském kraji hygienici prověřovali celkem 14 kontaktů. Podle mluvčího krajských hygieniků Aleše Kotrly byl covid-19 odhalen u tří lidí. U dvou z nich ale šlo o variantu delta a bezpříznakový průběh onemocnění. U dalšího byla nákaza natolik nízká, že ani nebylo možné provést diskriminační test, který by určil konkrétní variantu.

Také středočeští hygienici v minulých dnech zkoumali kontakty nakažené ženy. Ze všeho nejdříve vyloučili nakažení koronavirem u Středočecha, který byl s ženou v Africe. V další várce testovali lidi, kteří byli se ženou v letadle, které do ČR přiletělo. Šlo o 15 lidí ze středních Čech, z nich měl pozitivní test na covid-19 jeden. Nyní by měli hygienici ještě prověřit, zda u něj také nejde o variantu omikron, ale předpokládají, že tomu tak spíše nebude. Dotyčný totiž letěl pouze z Dubaje. "My si myslíme, že pravděpodobnost je malá, protože ten pasažér nebyl v Africe. Na druhou stranu ale byl ve stejném letadle," řekla ČTK mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Nákaza variantou omikron byla u ženy definitivně potvrzena 29. listopadu. Očkovaná žena z Liberce se do ČR vrátila z Namibie se skupinou dalších osmi lidí. Před návratem měli všichni negativní PCR test. Nákazu následně zachytil praktický lékař, který nechal u pacientky s lehkými příznaky udělat antigenní test. Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.

Stalo se
Světové celebrity
Britney Spears

Britney Spears údajně zvažuje velkou životní změnu

Popová ikona Britney Spears údajně zvažuje velkou životní změnu a přestěhování do Spojeného království. Tato úvaha přichází v době rostoucích obav o její stav a „obrovského tlaku“, pod kterým se zpěvačka nachází. Třiačtyřicetiletá hvězda hitu Baby One More Time má pocit, že se ve svém domově v Kalifornii nachází pod „obrovským tlakem“, a hledá nové místo, které by mohla nazývat domovem.

Světové celebrity
Matthew Perry

Kauza smrti herce Perryho došla k prvnímu rozsudku. Lékař jde natvrdo za mříže

První rozsudek padl v případu předloňské tragické smrti Matthewa Perryho. Americký soud poslal kalifornského doktora Salvadora Plasenciu na 30 měsíců do federálního vězení. Uvedla to britská stanice BBC. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Nechtěné drama v pražské škole. Zasahovala policie, došlo k nedorozumění

Policie ve čtvrtek dopoledne vyjížděla kvůli možné hrozbě do jedné z pražských škol. Nakonec se ale ukázalo, že žákům ani učitelům nehrozilo nebezpečí. Podle zjištění policistů došlo k nedorozumění. 

Společnost
Theodor Pištěk (autor: Jindřich Nosek / NoJin)

Zemřel Theodor Pištěk, držitel Oscara za Formanova Amadea

Českou uměleckou scénu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 93 let zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk, držitel Oscara, Césara či Českého lva. Proslavila ho zejména úspěšná spolupráce s oscarovým režisérem Milošem Formanem.