Hygienické stanice vytrasovaly za poslední týden průměrně do 24 hodin od výsledku testu čtvrtinu pozitivních na covid-19 a oslovily také 62 procent jejich kontaktů. Průměrně jim lidé hlásí v posledním týdnu 1,96 rizikového kontaktu.
Kraje se v rychlosti trasování a počtu hlášených kontaktů výrazně liší. Vyplývá to z dat o trasování z projektu Chytrá karanténa. Od začátku října počty nově nakažených opět výrazně rostou, v minulém týdnu dvakrát překročily 14.000 pozitivně testovaných.
Podle dat Chytré karantény bylo minulý týden v pracovních dnech vždy 26.000 až 28.800 hovorů trvajících přes 124.000 minut. Podílelo se na nich i více než 1600 pracovníků hygienických stanic a externích call center. O víkendu jsou počty trasujících zhruba poloviční, více se zapojují externisté.
Hygienici v některých krajích přiznávají, že navzdory zapojení veškterého personálu znovu trasování nestíhají. Zkrátit čas hovoru s hygienikem může vyplnění formuláře na internetu. Odkaz na něj dostávají pozitivně testovaní krátce po pozitivním výsledku testu, vyplní ho podle dat Chytré karantény v různých dnech třetina až polovina z nich.
Postupně klesá i podíl pozitivních a jejich rizikových kontaktů, které zvládnou hygienici a call centra do 24 hodin oslovit. Zatímco v pondělí 8. listopadu to bylo 31 procent pozitivních a 69 procent kontaktů, v pátek 12. listopadu už jen 18 procent pozitivních a 56 procent kontaktů.
Podle dat nahlášených do systému Chytré karantény za poslední týden kontaktovala Krajská hygienické stanice Plzeňského kraje osm procent pozitivních do 24 hodin, Jihomoravského kraje 11 procent a Moravskoslezského kraje 12 procent. Naopak hygienici z Karlovarského kraje, kde je počet případů na 100.000 obyvatel v této vlně nejnižší, zavolají do 24 hodin třem čtvrtinám pozitivních.
Podobně vysoký mají v kraji i podíl rizikových kontaktů oslovených do 24 hodin. Kolem poloviny jich zvládnou obvolat v kraji Králéhradeckém, Středočeském, Moravskolsezském a Jihočeském. Olomoucký kraj, kde je incidence nejvyšší, přes 1000 případů na 100.000 obyvatel za týden, má podíl pozitivních oslovených do 24 hodin 19 procent a kontaktů 71 procent.
Odchod z Poslanecké sněmovny oznámila poslankyně Markéta Šichtařová, která se stala členkou horní komory parlamentu teprve v říjnu. Rozhodla se tak po hlasování k jednomu ze zákonů, s nímž zásadně nesouhlasí.
Česko se zájmem sleduje poslední události kolem jednoho z nejúspěšnějších tuzemských podcastů. Ornella Koktová se ho v pondělí rozhodla opustit, takže Agáta Hanychová se nyní rozhoduje, co bude dál. Poradit jí mohou i fanoušci.
Až do Velikonoc, které letos připadají na začátek dubna, mají v Česku panovat průměrné či dokonce nadprůměrné teploty. Vyplývá to z nového měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) se dočkal kýženého setkání na úrovni Evropské unie, kde se řešily zastavené dodávky ropy přes Ukrajinu. Fico tvrdí, že ho předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve sporu s Kyjevem podpořila.
Pražská policie se od pondělního večera zabývá konfliktem dvou bezdomovců v Troji. Oba muži utrpěli zranění a skončili v péči přivolaných záchranářů. Jeden z účastníků musel být uveden do umělého spánku.
Charlotte Gottová si po čase opět řekla o pozornost fanoušků, kteří ji ihned zahrnuli všemožnými komplimenty. Dcera Karla Gotta a jeho manželky Ivany se na sociální síti pochlubila novými fotografiemi. Lidé jsou u vytržení.
Jen několik dní navíc přežila spolupráce Agáty Hanychové a Ornelly Koktové. Pondělí přineslo zásadní oznámení druhé jmenované. Koktová ohlásila, že ve společném podcastu končí. Už se prý necítila svobodně a v bezpečí, vytratila se i zábava.
Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahují v úterý odpoledne na pražské Letné, kde se plameny z požáru plynového potrubí rozšířily na fasádu několika domů. V okolí místa je omezená doprava.
Českou cestovatelskou obec zasáhla smutná zpráva na začátku tohoto březnového týdne. Ve věku 79 let zemřel cestovatel a spisovatel Leoš Šimánek.
Manželka Jiřího Adamce se postarala o to, aby se nezapomnělo na jeho pondělní narozeniny. Slavnému televiznímu režisérovi je čerstvě 78 let. Jana Adamcová mu popřála všechno nejlepší a zároveň poslala do světa zajímavý vzkaz.
Jaromír Jágr sice nedávno naznačil konec kariéry, ale hokej mu stále dělá radost. Potvrzují to záběry z pondělního extraligového zápasu v pražské O2 areně, kde se Kladno po letech představilo v play-off. Do série předkola proti Spartě vstoupilo vítězně.
Babišova vláda rozhodla o kompenzaci pro důchodce, které úpravy v penzijním spoření připravily o peníze. Upozornil na to web TN.cz. O rozhodnutí kabinetu informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO).