Inflace na Slovensku v prosinci vystoupila na 5,8 procenta

Meziroční míra inflace na Slovensku loni v prosinci vystoupila na 5,8 procenta z 5,6 procenta v listopadu, byla tak nejvyšší od konce roku 2004. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Rychlejšímu tempu růstu spotřebitelských cen ve srovnání s předchozím obdobím čelí také další země, včetně České republiky.

Ilustrační fotografie.

Inflace na Slovensku v závěru loňska zrychlila tempo hlavně kvůli rostoucím cenám některých potravin, dále stavebních materiálů a tisku po zdražení papíru. Z potravin byly vyšší například ceny pekárenských výrobků, mléka a sýrů, ale i ceny v kategorii oleje a tuky. Ceny potravin v meziročním srovnání stouply v prosinci o 6,3 procenta, což je nejvíce za celý rok 2021.

O 4,2 procenta se zvýšily ceny v kategorii bydlení a energie, která má spolu s potravinami největší podíl na výdajích Slováků. Meziročně o čtvrtinu zdražila paliva.

Meziroční míra inflace na Slovensku zrychluje tempo nepřetržitě od loňského února, kdy činila 0,9 procenta. V průměru za rok 2021 spotřebitelské ceny v zemi stouply o 3,2 procenta po růstu o 1,9 procenta v roce předchozím.

V České republice meziroční míra inflace v prosinci vystoupila na 6,6 procenta z listopadových šesti procent. Dostala se tak na nejvyšší hodnotu od září 2008. Česká národní banka (ČNB) na stoupající spotřebitelské ceny už dříve zareagovala opakovaným zvýšením úrokových sazeb. Slovensko se jako člen eurozóny řídí měnovou politikou Evropské centrální banky (ECB), která drží hlavní sazbu na nule.

Témata: Slovensko | inflace

NERV představil kabinetu 37 opatření zaměřených na podporu udržitelného…

23.01.2024 18:54 Národní ekonomická rada vlády (NERV) představila kabinetu návrh 37 opatření, zaměřených na podporu…

Související:

Nejnovější