KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Růst cen potravin a nealkoholických nápojů byl loni citelný. Zdražení činilo 4,5 procenta. Nyní se růst cen potravin uklidnil, nicméně obecná inflace rapidně zrychluje. Ke konci roku bude atakovat úroveň čtyř procent, kterou možná i přeskočí. Růst spotřebitelských cen tak bude nejmarkantnější za 13 let.
V nejbližších měsících zdražování zasáhne také právě segment potravin. Kvůli zdražování potravin ve světě, které zachycuje například pravidelná statistika OSN (zde). Podle ní byly ceny potravin ve světě letos v červenci meziročně o 31 procent vyšší než loni v červenci.
Zdražování proto podle vlastního vyjádření chystá třeba česká divize nadnárodní potravinářské firmy Nestlé. Ta v Česku prodává třeba Nescafé, Hašlerky, čokoládu Orion, kakao Nesquik nebo tyčinky KitKat. Zdražovat bude také další světový potravinářský kolos, společnost Unilever, do jejíhož portfolia patří třeba čaje Lipton nebo zmrzliny Algida.
Jak vyplývá z nejnovějšího, srpnového šetření ČSÚ (zde), mezi Čechy nyní panují značné obavy z toho, že by se inflace mohla ještě dále roztočit. Česká národní banka sice letos chystá ještě dost možná dvojí zvýšení základní úrokové sazby, jenže to na zkrocení rapidní inflace stačit nebude. Právě proto, že za růstem cen je hlavně „dovoz“ inflace ze světa. Třeba v Německu si ze světa „dováží“ nejvíce inflace od 80. let minulého století, jak plyne z včera zveřejněných údajů tamního statistického úřadu, o nichž informuje agentura Bloomberg (zde). Cenové tlaky ve světě se projeví růstem cen nejen v Německu, ale i s ním ekonomicky těsně propojené České republice.
V Češích obava z výrazného růstu cen přetrvává delší dobu. Své o tom vědí výrobci potravin. Ti v posledních letech proto zintenzivňují praxi nenápadného zmenšování objemu výrobků, snižování gramáže si ubírání procent alkoholu. Jedná se o praxi takzvané „smrskflace“ (z anglického shrinkflation, viz zde).
Při „smrskflaci“ sice cena potravinového nebo nápojového výrobků zůstává v obchodě stejná, avšak tajně se smrskává právě objem, gramáž nebo kvalita výrobků. Zákazník tak za stejnou cenu kupuje méně, takže si pohorší podobně jako při cenové inflaci. Akorát, že „smrskflace“ si u daného výrobku většinou nevšimne, zatímco cenovou inflaci by jistě zaregistroval, což by jej od koupě mohlo i odradit (viz Třináct aktuálně nejextrémnějších příkladů „smrskflace“ ze světa).
V ČR v uplynulých letech přišly o deset gramů tyčinky Deli nebo Snickers. Tyčinka KitKat Chunky měla původně gramáž 50 gramů, po prvním ztenčování se snížila na 48 gramů a dnes váží jen 40 gramů. Čokolády Figaro, Studentská pečeť, Milka nebo tyčinka Margot ztratily během pár let dvacet gramů.
Pochopitelně, „smrskflace“ není fenoménem jen v případě čokoládových tyčinek a cukrovinek, ale týká se alkoholických nápojů (snižuje se objem nápoje, nebo dokonce procento alkoholu), chipsů, kakaa, tatarky, dokonce i nepotravinářských výrobků typu kosmetiky nebo mycích prostředků.
Zákazník by v čase citelné inflace cen potravin měl pečlivěji než jindy pročítat údajů o složení, objemu či gramáží výrobku a umět posoudit, zda se nestává obětí právě „smrskflace“.
Tragédie se na začátku předprázdninového týdne stala na gymnáziu v Bystřici nad Pernštejnem na Vysočině. Žák tam vypadl z okna a utrpěl zranění neslučitelná se životem. Případem se zabývá policie.
Historie se na zimních olympijských hrách v Itálii nejspíš opakovat nebude. České favoritce Ester Ledecké totiž nebude umožněno účastnit se paralelního obřího slalomu na snowboardu i sjezdu lyžařek. Trojnásobná olympijská vítězka si tak bude muset vybrat.
Zdeněk Troška se po nedávných zdravotních problémech rozhodl opět vyrazit mezi lidi. Návrat známého filmaře do společnosti ale měla doprovázet přísná bezpečnostní opatření. Jaká nakonec byla realita na místě?
Známý herec Pavel Liška opět projevil svůj komediální talent. V krátkém videu se rozhodl reagovat na kauzu, která hýbe Českem. Zdánlivě se totiž zastal nově zvoleného poslance Filipa Turka, přičemž někteří lidé dokonce uvěřili tomu, že to myslí vážně.
Policie zásadně pokročila s případem podezřelého úmrtí sedmapadesátiletého muže v Zábřehu na Šumpersku v Olomouckém kraji. Pitva prokázala násilnou smrt. Kriminalisté již zadrželi podezřelou osobu.
Jiřina Bohdalová se v uplynulých dnech opět objevila na veřejnosti, ačkoliv lidé z jejího okolí říkají, že se strachuje o své zdraví. Proto se ostatně nezúčastnila celé akce, na kterou byla pozvána s jasným úkolem.
Požár vlaku v pondělí ráno zastavil železniční provoz na Vyškovsku v Jihomoravském kraji. Hořel vagon osobního vlaku, cestujícím se nic nestalo. Příčina události ani výše škody zatím nejsou známé.
Od pátku je jasné, zda pokračuje profesionální hokejová kariéra legendárního Jaromíra Jágra. Slavný útočník, který už byl v nové sezóně jednou připraven naskočit do zápasu, nechyběl na ledě v domácím extraligovém utkání Kladna proti Vítkovicím.
Princ William a princezna Kate byli údajně šokováni zvěstí, že vévodkyně Meghan Markle údajně křičela na zaměstnance paláce krátce před svou svatbou v roce 2018. Dříve se sice věřilo, že se William a Kate odcizili princovi Harrymu a jeho ženě až poté, co v roce 2020 opustili královské povinnosti, ale v současnosti je již známo, že první trhliny se objevily už v předchozích letech.
Odpočítávání do dalšího filmu s Jamesem Bondem je již v plném proudu. Film s pořadovým číslem 26 se začne natáčet v dubnu příštího roku v Pinewood Studios. Je také známo, že scénář, který napsal tvůrce Steven Knight (Peaky Blinders), se zaměří na nebezpečí spojená s umělou inteligencí (AI).
Mezi Britney Spears a jejím exmanželem Kevinem Federlinem vypukla otevřená válka. Federline, otec jejích dvou synů, odhalil ve svých pamětech „You Thought You Knew“ šokující tvrzení. Zpěvačku v nich obviňuje z fyzického a verbálního násilí na synech a dokonce z užívání kokainu během kojení. Federline varuje, že pokud se situace nezmění, „stane se něco špatného“.
Metropolitní policie oznámila, že se „aktivně zabývá“ mediálními zprávami, podle nichž se princ Andrew pokusil získat osobní údaje o své žalobkyni Virginii Giuffre prostřednictvím své policejní ochrany. Policie uvedla, že je o mediálních zprávách informována a aktivně zkoumá vznesená tvrzení.