Invaze Izraele do Gazy bude největší operací v dějinách konfliktu, píše BBC

Spekulace o invazi izraelské armády do Gazy sílí. O možnosti pozemního úderu se hovoří od sobotního útoku Hamásu a podle mnohých se očekává, že vypukne každým dnem. Ačkoliv se zdálo, že se vláda k tomuto kroku zdráhá kvůli zhruba 150 rukojmím, které radikálové zajali, podle serveru BBC přípravy na ni probíhají.

Izraelská armáda

"Jedna věc se zdá být jistá: Izrael brzy napadne hustě obydlené pásmo Gazy. V jižním Izraeli se již shromáždilo obrovské množství vojáků. Spolu s obrovským množstvím tanků a dalších obrněných vozidel," uvedl diplomatický zpravodaj BBC Paul Adams.

Méně jasné podle něj je, kdy bude vydán rozkaz nebo jaké jsou ve skutečnosti cíle izraelské vlády. Podotkl ale, že "izraelští představitelé mluví o vytvoření nové reality na Blízkém východě, v podstatě Gazy bez Hamásu," a vše tak prý nasvědčuje tomu, že tato operace bude největší v historii vzájemného konfliktu.

"Naši kolegové z BBC v Gaze nám již říkají, že nálety se nepodobají ničemu, co dosud viděli. Během pěti dnů útoků Izrael již zabil téměř polovinu Palestinců co během šesti týdnů války v Gaze v roce 2014," uvedl.

Zpravodaj očekává, že Izrael bude pokračovat v úderech na Gazu ze vzduchu několik dalších dní, čímž oslabí Hamás natolik, že až přijde pozemní invaze, schopnost skupiny bojovat dál bude degradována.

"Vzhledem k tomu, že se části Gazy změnily v trosky a až čtvrt milionu Palestinců je již v pohybu, vyhlídky na nadcházející dny vypadají extrémně chmurně," dodal.

Vůdce izraelské opozice a bývalý premiér Yair Lapid už v úterý řekl, že pozemní invaze do Gazy "je a stole." Izrael ale podle něj musí zvážit osud desítek rukojmí, kteří byli vehnáni do enklávy.

"Na jedné straně je všechno na stole, nic není mimo, včetně vpádu. Na druhou stranu tam máme lidi a my se o ně bojíme," řekl v rozhovoru pro CNN.

Podle serveru Al-Džazíra už Izrael povolal 300 000 záložníků. Willem Marx ze západního Jeruzaléma, dodává, že se vláda snaží naverbovat co nejvíce lidí pro pozemní invazi.

"Mnoho lidí zde v Izraeli sloužilo v armádě v rámci své národní služby během dospívání na počátku 20. let. Ti, kdo byli povoláni, zůstávají v záložním sboru, aby sloužili v tom, co se může v nadcházejících dnech stát velmi významným konfliktem," řekl.

Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že tato ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Následující den oficiálně vyhlásil Izrael Hamásu válku.

Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se podařilo proniknout do města Sderot, kde dochází ke střetům s izraelskými silami. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele a izraelská armáda prohlásila, že je ve válečném stavu a bude se bránit.

Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst. Očití svědci hlásili střelbu v ulicích. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem.

Dodal, že izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" proti Hamásu. Ministr obrany Yoav Gallant řekl, že "Hamás udělal vážnou chybu a zahájil válku proti státu Izrael. Izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

Ten ještě několikrát vyslal na Izrael další salvu raket. Izraelské odvetné letecké útoky zasáhly jen za pondělí na 2400 cílů a vyhnaly z Gazy přes 100 000 Palestinců. Nemocnice v Gaze jsou zaplavené a potýkají se s výpadky elektřiny.

Izraelská armáda v pondělí uvedla, že znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a že hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a spekuluje se o zahájení pozemní invaze do Gazy.

V průběhu úterního dne pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů.

Témata: Izrael | palestina

SBU řekla, proč nenechala Porošenka opustit Ukrajinu

02.12.2023 21:12 Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi…

Erdogan: Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je ztracena

02.12.2023 19:37 Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je prozatím ztracena z důvodu nekompromisního…

Nebudeme-li jednat, počasí bude poškozovat životy milionů lidí, uvedl papež

02.12.2023 15:58 Papež František ve čtvrtek oznámil, že se léčí z akutního zánětu průdušek, a byl proto nucen zrušit…

Jak zachránit počasí na Zemi? Státy se na COP28 vyslovily pro zastavení…

02.12.2023 14:34 Řada zemí světa se postupně vzdá uhelných elektráren. K alianci Powering Past Coal se na klimatické…

Izrael znovu útočí v Pásmu Gazy, umírají stovky lidí

02.12.2023 12:50 V Pásmu Gazy zahynulo nejméně 240 osob poté, co Izrael obnovil bojové operace v enklávě. Dalších…

Lídři se na COP28 odmítli vyfotit s Lukašenkem

02.12.2023 11:18 Prezidenti Polska, Lotyšska a Litvy v pátek odmítli pózovat na tradiční úvodní fotografii světových…

Putin chce v ruské armádě dalších 170 tisíc vojáků

01.12.2023 22:01 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek nařídil rozšíření ruské armády o dalších 170 tisíc vojáků na…

Válka na Ukrajině: Zelenskyj řekl, že je v nové fázi. Promluvil o…

01.12.2023 18:38 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že válka s Ruskem je v nové fázi. Předpokládá…

Orbán chce, aby EU nejprve uzavřela s Ukrajinou strategické partnerství

01.12.2023 13:06 Evropská unie by měla s Ukrajinou nejprve podepsat dohodu o strategickém partnerství a až po…

Putin bude mít 14. prosince tradiční několikahodinovou tiskovou konferenci

30.11.2023 21:39 Ruský prezident Vladimir Putin bude mít 14. prosince tradiční tiskovou konferenci, na které bude…

Související:

Nejnovější