Irácký premiér Mustafá Kázimí přežil pokus o atentát třemi drony

Irácký premiér Mustafá Kázimí přežil pokus o atentát, oznámila dnes irácká vláda. Podle bezpečnostního zdroje blízkého Kázimímu byl útok veden třemi drony, z nichž dva se podařilo sestřelit. Nálože, které nesl třetí, vybuchly u rezidence. Útok podle agentury Reuters dramaticky zvyšuje napětí v Iráku po říjnových volbách, jejichž výsledky odmítají uznat milice podporované Íránem.

Mustafa Kazímí

Zatímco podle Reuters bylo při explozi zraněno šest premiérových strážců, agentura AFP hovoří o dvou zraněných členech ochranky, agentura AP o sedmi. Kázimí, jehož sídlo je v silně střežené zóně Bagdádu, vyvázl bez poranění. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Podle iráckých bezpečnostních zdrojů k rezidenci vylétly tři drony z východního břehu Tigridu u mostu Republiky. Dva z nich Kázimího stráže sestřelily ve vzduchu, třetí se dostal k cíli a explodoval nad rezidencí, jež leží na západním břehu řeky. Podle bezpečnostních zdrojů citovaných AFP nebyla aktivována protivzdušná obranná baterie amerického velvyslanectví, jež je stejně jako Kázimího sídlo ve střežené zóně.

Premiér rychle na twitteru vyzval ke klidu a zdrženlivosti. "Jsem v pořádku, Bůh buď pochválen. V zájmu Iráku vyzývám všechny ke klidu a zdrženlivosti," objevilo se na oficiálním twitterovém účtu Kázimího. Později premiér před kamerou irácké televize řekl, že "zbabělé útoky raket a dronů nebudují vlast ani budoucnost". Podle AP vypadal klidný.

OSN, Spojené státy, Británie, Francie a další země pokus o atentát odsoudily. "Pachatelé tohoto teroristického útoku na irácký stát musí být pohnáni k odpovědnosti. Rezolutně odsuzuji ty, kdo používají násilí, aby zmařili demokratický proces v Iráku," uvedl v prohlášení americký prezident Joe Biden. USA rovněž nabídly pomoc při vyšetřování útoku.

Obdobně odsoudil pokus o atentát i britský premiér Boris Johnson. "Zdůraznil, že Británie stojí při iráckém lidu a podporuje snahy premiéra Kázimího o zformování vlády po volbách, což je klíčové pro dlouhodobou stabilitu Iráku," uvedla Johnsonova kancelář.

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval Iráčany, aby jednali zdrženlivě a nepoddávali se násilí a pokusům o destabilizaci země.

K útoku, který je první podobnou akcí proti premiérově rezidenci, se nikdo nepřihlásil. AFP napsala, že takové operace většinou vítají proíránské skupiny působící v Iráku, i když se k odpovědnosti nehlásí.

Agentury AP a Reuters připomínají, že před zelenou zónou už týdny protestují příznivci proíránských milicí proti výsledkům parlamentních voleb. Íránem podporované strany v iráckých předčasných parlamentních volbách utrpěly velké ztráty a získaly výrazně méně mandátů než v roce 2018. Milice označují hlasování za zmanipulované a žádají přepočítání hlasů. Rada bezpečnosti OSN, Spojené státy a další země říjnové hlasování ocenily, jelikož se povětšinou odehrálo bez násilí a větších technických obtíží.

Jedna z proíránských skupin Katáib Hizballáh dnes vyloučila, že za útokem mohly být proíránské skupiny působící v Iráku. "Podle našich informací nemá nikdo v Iráku zájem obětovat dron na dům bývalého předsedy vlády," sdělil bezpečnostní zástupce této skupiny abú Alí Askarí. Katáib Hizballáh patří ke skupinám, které jsou vůči Kázimímu nepřátelské.

Témata: Mustafa Kazímí | Irák

V Německu mírně klesla sedmidenní incidence, přibylo 42.000 nově nakažených

05.12.2021 08:39 V Německu mírně klesla sedmidenní incidence, jež udává, kolik se v průměru objeví nově infikovaných…

V Japonsku se blíží sezona večírků, lidé se jich bojí

05.12.2021 08:29 V Japonsku se blíží sezona večírků zvaných bónenkai, jimiž se lidé loučí s uplynulým rokem. Ne…

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí

05.12.2021 08:22 Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo…

Papež František dnes navštíví zařízení pro migranty na řeckém ostrově…

05.12.2021 08:04 Papež František dnes navštíví zařízení pro migranty na řeckém ostrově Lesbos a odpoledne odslouží…

Pád laviny v Rakousku si vyžádal tři mrtvé

04.12.2021 21:58 Tři mrtvé si dnes vyžádala lavina na hoře Lackenspitze v rakouském Salcbursku. Uvedla to agentura…

Británie bude od úterý i po očkovaných cestujících vyžadovat test na…

04.12.2021 21:07 Británie bude od úterního rána po lidech vstupujících do země požadovat negativní test na…

Papež František přicestoval do Atén, kritizoval evropské země za přístup k…

04.12.2021 19:44 Aktualizováno Papež František dnes přicestoval do Atén, kde kritizoval evropské země za přístup k migrační krizi.…

Bidena a Putina čeká v úterý společné jednání přes videohovor

04.12.2021 19:19 Amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruský protějšek Vladimira Putina čeká v úterý společné…

Útočník v Jeruzalémě byl po napadení nožem zastřelen

04.12.2021 17:58 Palestinský útočník dnes nožem zranil mladého muže v centru Jeruzaléma, informovala agentura AFP.…

V Keni se zřítil autobus se svatebními hosty, zahynulo nejméně 20 lidí

04.12.2021 17:35 Nejméně 20 lidí zahynulo při nehodě autobusu, který se zřítil z mostu do rozvodněné řeky v Keni. S…

Související:

Nejnovější

reklama