V Íránu se i dnes konají na různých místech protesty proti tamnímu autoritářskému režimu, které trvají už měsíc a které zažehla smrt mladé dívky zatčené mravnostní policií. Íránští aktivisté na dnešek svolali přes sociální sítě demonstrace pod heslem Začátek konce.
Íránská vláda proti účastníkům manifestací brutálně zasahuje, což si vyžádalo podle nevládních organizací na dvě stovky obětí, včetně příslušníků bezpečnostních složek. EU kvůli tomu zvažuje vůči Teheránu sankce, íránský ministr zahraničí jí vzkázal, aby nebyla pokrytecká a volila "realistický přístup". Zásahy vůči demonstrantům označil za "naprosto legitimní", uvedla dnes agentura DPA.
"Doporučujeme Evropanům, aby se na tento problém dívali realisticky," řekl podle agentury AFP v pátek v telefonátu šéfovi unijní diplomacie Josepu Borrellovi íránský ministr zahraničí Hosajn Amírabdolláhján. Borrellovi rovněž podle dnešního oznámení Teheránu řekl, že Írán není zemí "sametových, ani barevných revolucí" a že je "kotvou stability v regionu".
"Kdo by uvěřil, že smrt jedné dívky bude pro Západ tak důležitá?," prohlásil šéf íránské diplomacie při jiné příležitosti. "Proč se tedy nezajímají také o stovky tisíc mučedníků a mrtvých v Iráku, Afghánistánu, Sýrii a Libanonu," dodal.
Borrell v pátek na twitteru vyzval íránský režim, aby okamžitě přestal s represemi vůči demonstrantům a propustil ty, kdo byli v souvislosti s protesty zadrženi. Dodal, že tamní vláda také musí zajistit přístup k internetu a k informacím.
Státy EU by měly sankce vůči Íránu kvůli potlačování nynějších protestů probírat v pondělí na zasedání ministrů zahraničí v Lucemburku. Některé země, například Británie, USA či Kanada už zavedly sankce vůči íránské mravnostní policii.
Lidé v Íránu protestují od poloviny září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová. Ta byla zadržena údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a dekolt a který musí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti. Podle policie utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.
Věznice Evín v íránské metropoli hoří, ozývá se odtud střelba
Věznici Evín v Teheránu, kde jsou zadržováni političtí vězni, zachvátil požár a od objektu se ozývá střelba a zvuk poplašného zařízení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na videonahrávky na twitteru.
Nejmenovaný íránský bezpečnostní představitel později Reuters řekl, že ve věznici Evín začala zpoura, která vedla k požáru, a již byla potlačena. Na místě zasahují hasiči, dodal zmíněný činitel. Íránská státní tisková agentura IRNA uvedla, že vzpoura se odehrála v části věznice, kde jsou zadržováni "gangsteři". Podle agentury Reuters tím IRNA naznačila, že političtí vězni nebyli do incidentu zapojeni.
"Rodiny vězňů se shromáždily před hlavním vchodem do věznice Evín. Vidím oheň a kouř a spoustu příslušníků speciálních sil. Jsou tam také sanitky," popsal situaci jeden ze svědků kontaktovaný agenturou Reuters.
Před věznicí Evín i na dalších místech Íránu se v posledních týdnech konají protesty proti tamnímu autoritářskému režimu. Vyvolala je smrt mladé dívky zatčené mravnostní policií, údajně kvůli volně nasazenému šátku - hidžábu. Podle policie utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.
Íránská vláda proti účastníkům demonstrací tvrdě zasahuje, což si vyžádalo podle nevládních organizací na dvě stovky obětí, včetně příslušníků bezpečnostních složek.
Věznici Evín, kde jsou většinou zadržováni lidé, kteří čelí obviněním z ohrožení bezpečnosti, dlouhodobě kritizují západní organizace na ochranu lidských práv. Organizace Human Rights Watch (HRW) v minulosti uvedla, že se v Evínu využívají výhrůžky mučením a hrozby trvalého uvěznění a mučení rodinných příslušníků. Běžné je i klamání a ponižování zadržených, vícedenní výslechy trvající až pět nebo šest hodin, odepírání lékařské péče a odmítání návštěv rodinných příslušníků.
V poslední době zažívá svět celebrit skutečný rozchodový boom. Nejnovějším přírůstkem na seznam bývalých párů je dvojice britské herečky Emmy Corrin (29) a amerického herce Ramiho Maleka (43), kteří podle zpráv britského deníku Daily Mail ukončili svůj vztah po přibližně dvou letech.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.