Televizní vysílání v sobotu večer ukázalo, že Íránské Revoluční gardy provedly odvetný útok na Izrael, při kterém vypustily desítky bezpilotních dronů a raket. Izrael označil tento útok za "závažnou a nebezpečnou" eskalaci situace. Po dvou hodinách očekávání se sirény rozezněly po celé zemi.
Podle oficiálního sdělení izraelské armády bylo z Íránu vypáleno několik desítek bezpilotních dronů, které podle nejmenovaných zdrojů byly očekávány kolem 02:00 místního času (01:00 SELČ). Potvrzení této informace přišlo právě v 00:58 hodin našeho času, kdy se poprvé rozezněly sirény varující před vzdušným útokem.
Daniel Hagari, mluvčí izraelské armády, ve svém posledním prohlášení sdělil, že Írán vypálil rakety směrem na Izrael a zároveň zdůraznil, že na obloze je „mnoho“ stíhaček připravených k odražení útoků z Teheránu.
"Írán vypálil rakety ze svého území na území Izraele," uvedl brzy ráno Hagari.
"Chci připomenout, že bez ohledu na původ hrozby, když zazní poplach, je důležité vstoupit do krytu a zůstat tam nejméně deset minut. V případě potřeby prodloužení pobytu v krytu vás budeme informovat," dodal.
„V této chvíli je ve vzduchu množství letadel IAF připraveno čelit jakékoli hrozbě,“ dodává Hagari. „Můžete slyšet výbuchy ze zasažených dronů nebo padající trosky. Jelikož existují různé hrozby, výstrahy mohou být vyhlášeny v rozsáhlých oblastech,“ pokračuje.
Hagari také vyzval veřejnost, aby se „zdržela šíření neověřených fám a nepravdivých zpráv“.
„Nadále se chovejte zodpovědně a klidně jako dosud a dodržujte pokyny. Jsme silní a schopni zvládnout tuto událost,“ dodává.
V prohlášení Revolučních gard se říká, že operace s názvem „Čestný slib“ probíhá s podporou íránské Nejvyšší rady pro národní bezpečnost a pod dohledem generálního štábu ozbrojených sil.
V porovnání s drony balistické rakety nebo střely s plochou dráhou letu dosáhnou území Izraele podstatně dříve, uvedl server The Times of Israel. Armáda dosud identifikovala více než 100 dronů vypálených z Íránu.
Íránská bezpilotní letadla s 20 kg výbušninou jsou důvodem vážného znepokojení, prohlásil izraelský generál Amos Yadlin v rozhovoru pro zpravodajskou televizi Channel 12. Daniel Hagari, mluvčí izraelské armády, dodal, že sledují pohyb těchto letadel směrem k Izraeli s obavami o možnou eskalaci. Izraelská armáda oznámila, že ve všech ohrožených oblastech budou znít sirény a jejich obrana je připravena. Izrael, Jordánsko, Irák a Libanon již uzavřely své vzdušné prostory jako opatření proti útoku.
Podle informací portálu Times of Israel izraelský zástupce pro Army Radio uvedl, že ze stovek odpálených íránských dronů, které směřovaly směrem k Izraeli, bylo již zničeno více než sto dronů mimo izraelský vzdušný prostor. Dále se uvádí, že některé z těchto dronů byly sestřeleny Spojenými státy a jednotkami Spojeného království. Předchozí zprávy izraelských ozbrojených sil naznačovaly identifikaci více než sto dronů směřujících na Izrael.
Americký prezident Joe Biden je o útoku „pravidelně informován“. "Spojené státy budou stát pevně na straně Izraelců a podporovat jejich obranu před hrozbami ze strany Íránu," dodala mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Adrienne Watsonová.
Ukrajina má dva plány, v případě jednoho z nich potřebuje sehnat 60 miliard dolarů, naznačil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hlavním plánem pro Kyjev je ukončení války, mírové rozhovory s Ruskem se ale v poslední době zastavily.
Organizační tým hudebního festivalu Coachella oznámil, že jednou z hlavních hvězd ročníku 2026 bude Justin Bieber. Pořadatelé ho zařadili do programu obou víkendů festivalu, který se koná v kalifornském údolí Coachella. Spolu s ním budou hlavními hvězdami Sabrina Carpenter a Karol G.
Rebekah Vardy, manželka fotbalisty Jamieho Vardyho, se na sociálních sítích rozčilovala kvůli zpoždění letu. Důvodem podle ní byla přítomnost amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Zejména diváci televize Prima baží po informacích o zdravotním stavu Jany Bouškové, protože si přejí její co možná nejrychlejší návrat do Prostřena. Václav Vydra prozradil novinky z jejich společné domácnosti, který se rozrostla o nového člena.
Do vrcholící předvolební vřavy se chystá vstoupit i Ústavní soud. Podle předsedy Josefa Baxy se bude zabývat dvěma stížnostmi na skryté koalice, které se týkají kandidátek hnutí SPD a Stačilo. Obě uskupení mají podle průzkumů šanci se dostat do Poslanecké sněmovny.
Modelka Krystyna Pyszková, která se po Taťáně Kuchařové stala další českou Miss World, se pochlubila radostnou novinkou. Na svět přivedla krásnou a zdravou dceru. Jednu informaci přitom musela zdůraznit. Šlo o to, kde se miminko narodilo.
Přání Laury Dahlmeierové, která na konci července přišla o život v Himálajích, se nakonec vyplní. Záchranný tým se sice v uplynulých dnech vydal do hor, ale dospěl k závěru, že tělo někdejší skvělé německé biatlonistky není možné vyzvednout.
I do Česka v úterý doputovala velmi smutná zpráva z Hollywoodu. Ve věku 89 let zemřel slavný americký herec Robert Redford. Letos to bylo rovných dvacet let od jeho návštěvy filmového festivalu v Karlových Varech. Tehdy se na herce těšil i moderátor Marek Eben.
Královéhradečtí krajští kriminalisté uzavřeli vyšetřování případu dvojnásobné vraždy z letošního února v prodejně v Hradci Králové. Mladistvému obviněnému hrozí maximální možný trest, tedy deset let odnětí svobody.
Žalobci z Litvy ve středu oznámili, že narušili ruský plán na zneužití poštovních balíků k bombovým útokům napříč Evropou. Zadrženo bylo několik podezřelých s vazbami na ruské tajné služby, uvedla litevská policie podle webu DW.
Špatné zprávy o stavu Leška Semelky přišly již v srpnu. Nyní se objevily nové informace, které rovněž nejsou dobré. Hudebníkova manželka a maminka tragicky zesnulé zpěvačky Heleny Zeťové odhalila, že Semelka musel být hospitalizován.
Zatímco o víkendu by podle ČHMÚ.cz mohly teploty dosahovat až těsně pod hranici 30 stupňů, příští týden se začne ochlazovat. Dorazí navíc deště a místy i bouřky.