Islámský stát má podle Putina v Afghánistánu na 2000 mužů a chce do Střední Asie

Islámský stát
Islámský stát, foto: Reprofoto YouTube
Pavel Dratva , ČTK 15. října 2021 14:42
Sdílej:

Na severu Afghánistánu je přinejmenším 2000 bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS), která má za cíl expandovat do Střední Asie, tradiční zóny ruského vlivu. Uvedl to dnes ruský prezident Vladimir Putin na virtuálním summitu vůdců postsovětského Společenství nezávislých států (SNS). Putin také vybídl k tomu, aby mezinárodní společenství nespěchalo s uznáním vlády Tálibánu, jehož zástupci jsou tento měsíc očekáváni v Moskvě.

Putin podle agentury AFP uvedl, že na severu Afghánistánu je aktivních mnoho "extremistických a teroristických uskupení", včetně IS, sítě Al-Káida a hnutí uzbeckých islamistů.

"Počet bojovníků IS podle našich informací je okolo 2000. Jejich náčelníci připravují plány, aby rozšířili svůj vliv do středoasijských zemí a ruských regionů vyvoláváním etnických a náboženských konfliktů a náboženské nenávisti," řekl Putin.

Islámský stát, představující nejradikálnější uskupení v Afghánistánu, se přihlásil k sérii atentátů, kterými se snaží destabilizovat vládu Tálibánu. Situace znepokojuje Rusko, které se obává o své jižní křídlo.

Nejodhodlanější radikálové podle Putina do Afghánistánu přišli ze Sýrie a Iráku.

Rusko na svém území zakázalo Tálibán jako teroristickou organizaci, nicméně už roky s ním udržuje styky, poznamenala AFP. Dodala, že zástupci Tálibánu se 20. října mají zúčastnit mezinárodního jednání v Moskvě, kde jsou očekáváni rovněž zástupci Číny, Íránu a Pákistánu. Zmocněnec Kremlu pro Afghánistán Zamir Kabulov, který povede ruskou delegaci, ujistil, že pozvání dostaly i Spojené státy. Podle Putina se má probírat především "normalizace situace" v Afghánistánu.

"Netřeba spěchat s oficiálním uznáním Tálibů. Je nám jasné, že s nimi musíme spolupracovat, ale nelze s tím (uznáním) spěchat," řekl ruský prezident podle listu Kommersant. Putin připomněl, že Afghánistán zůstává největším dodavatelem opiátů na světě, a zapochyboval, zda se Tálibové zřeknou tohoto byznysu vzhledem k ekonomické krizi v zemi.

Naposledy delegace Tálibánu zavítala do Ruska v červenci, tedy ještě před ovládnutím Afghánistánu.

Rusko si přeje, aby Tálibán otevřel svou vládu i dalším silám v zájmu snadnějšího národního usmíření a potírání skupin, jako je IS, upozornila AFP.

Tálibové se v srpnu triumfálně chopili moci v Kábulu, dvě desetiletí poté, co je invaze USA připravila o moc. Rusko pozorně sleduje situaci v zemi, kde po deset let bojovali sovětští vojáci v krvavé válce až do svého odchodu v roce 1989.

Stalo se
Světové celebrity
Ed Sheeran

Ed Sheeran se nečekaně zjevil na svatbě fanoušků!

Britský zpěvák Ed Sheeran a nizozemský DJ Martin Garrix postarali o nezapomenutelný zážitek pro novomanželský pár, když nečekaně dorazili na jejich svatební hostinu. Celá situace vznikla díky náhodné zprávě, kterou na sociálních sítích poslal bratr nevěsty. Pětatřicetiletý interpret hitu Shape Of You sdílel tento výjimečný okamžik na svém instagramovém profilu, kde zároveň podrobně popsal, jak k celému překvapení vlastně došlo.

Světové celebrity
Dolly Parton

Dolly Parton si vystřelila z Taylor Swift. Chtěla si vzít její dítě!

Countryová legenda Dolly Partonová se prostřednictvím videa na sociální síti Instagram obrátila na zpěvačku Taylor Swiftovou a jejího partnera Travise Kelceho s žertovnou prosbou, zda by mohla dostat jejich prvorozené dítě. Reagovala tak na zprávu o tom, že jí slavný pár věnoval finanční dar ve výši dvou milionů dolarů pro její charitativní organizaci Imagination Library. 

Světové celebrity
Taylor Swift a Travis Kelce

Taylor Swift a Travis Kelce se vzali!

Popová hvězda Taylor Swift a hráč amerického fotbalu Travis Kelce oficiálně uzavřeli manželství během hvězdami nabitého obřadu, který v roli oddávajícího vedl komik Adam Sandler. Svatba se uskutečnila v newyorské aréně Madison Square Garden, kvůli čemuž musel být uzavřen jeden z nejrušnějších koridorů na Manhattanu. Podle dlouholeté publicistky slavné zpěvačky Tree Paineové zvolili novomanželé oblečení od módního domu Christian Dior a rozhodli se nemít tradiční družičky ani družby. Nevěstě šel za svědka její bratr Austin Swift a ženichovi jeho bratr Jason Kelce, bývalý úspěšný sportovec. 

Světové celebrity
Katie Price

Katie Price kvůli manželovi už zanedbává i práci!

Katie Price zmeškala slavnostní londýnskou premiéru svého nadcházejícího filmu Jackie The Stripper, což vyvolalo značné obavy mezi jejími přáteli. Modelka a moderátorka se totiž raději rozhodla zůstat v Dubaji se svým manželem Lee Andrewsem. Přestože předtím přiletěla do Londýna kvůli propagaci svého dokumentu Katie Price: Nothing To Hide, v době konání premiéry už byla zpět ve Spojených arabských emirátech.